Chondrocyty na ratunek stawom kolanowym

Bóle stawu kolanowego są dziś bardzo powszechne. U starszych to często efekt zwyrodnienia stawów. U młodszych – urazów mechanicznych. Niezależnie od tego, jak duży jest problem, dzisiejsza medycyna oferuje różne rozwiązania. Jednym z tych rozwiązań jest przeszczep chondrocytów.

staw_kolanowy

Naturalnym, a co za tym idzie także najlepszym zabezpieczeniem stawów kolanowych jest po prostu zdrowa chrząstka stawowa. Często jednak narażona jest na uszkodzenia, głównie wśród osób uprawiających sport zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Niewielkie uszkodzenia chrząstki zazwyczaj można wyleczyć poddając się specjalistycznemu zabiegowi. Operacja polega na nawierceniu małych otworów w kości znajdującej się pod zniszczoną chrząstką. W procesie gojenia tworzy się blizna, która zastępuje zniszczoną chrząstkę.

Co jednak, gdy uraz jest bardziej rozległy i nie daje się go wyleczyć wspomnianą metodą? – Dzisiejsza medycyna daje możliwość leczenia poprzez przeszczep chondrocytów. To nie tylko innowacyjny, ale przede wszystkim bardzo skuteczny sposób – mówi lek. Jarosław Stankowski, dyrektor Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej. I tłumaczy, na czym polega zabieg przeszczepu chondrocytów: – Pobieramy od pacjenta fragment chrząstki stawowej, który w warunkach laboratoryjnych zostaje namnożony. Odpowiednią ilość komórek, przenosimy na biomateriał kolagenowy, który wszczepia się do kolana, gdzie z czasem komórki całkowicie wypełniają ubytek chrząstki.

Powodzenie takiej metody – nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach – oceniane jest przez specjalistów bardzo wysoko, jednak pacjenci muszą zdawać sobie sprawę, że powrót do pełnej sprawności zajmuje około roku. – Nie oznacza to, że w trakcie leczenia chory jest unieruchomiony – uspokaja Jarosław Stankowski. – Poruszanie kolanem jest zabronione przez kilkanaście godzin po operacji. Między drugim a czwartym tygodniem po zabiegu powoli zwiększane jest obciążenie stawu. Chodzenie o kulach dozwolone jest między czwartym a szóstym tygodniem – dodaje.

Oczywiście uraz kolana nie musi oznaczać konieczności zabiegu przeszczepu chondrocytów. Problem należy jednak niezwłocznie skonsultować z lekarzem ortopedą, który oceni, na ile jest poważny i jakie leczenie sprawdzi się w danym przypadku najlepiej. Pomocnym badaniem w takiej ocenie jest rezonans magnetyczny w nowoczesnych wysokopolowych urządzeniach. Badanie w nowoczesnym rezonansie daje możliwości dokładnego zobrazowania zakresu uszkodzonej chrząstki.

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress