Śląskie instalacje fotowoltaiczne

dofinansowano

 

Zagrajmy w zielone

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zestawił wnioski o dofinansowanie zadań z zakresu ochrony atmosfery w 2014 r. W porównaniu z poprzednimi latami, coraz więcej z nich dotyczy wykorzystania instalacji fotowoltaicznych. Zakładanie solarów planują firmy, parafie, samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe. Wśród przewidzianych do dofinansowania zadań znalazło się 16 inwestycji, które będą wykorzystywały fotowoltaikę do produkcji energii elektrycznej w ilości prawie 929 tys. kWh/a. Na przykład Piekary Śląskie chcą aktywnie oznakować 10 przejść dla pieszych dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Z kolei w Zabrzu spółka Proxima planuje budowę instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku przy ul. Mickiewicza 64. O bateriach słonecznych na kościołach myślą parafie w Katowicach-Szopienicach i Bieruniu Nowym, a elektrownie fotowoltaiczne powstaną w Siemianowicach Śląskich, Chybiu, Częstochowie, Katowicach, Wilkowicach i na Górze Żar.

Elektryczne panele słoneczne, znane również jako panele fotowoltaiczne (PV), przechwytują energię słoneczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Nie potrzebują do pracy bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, generują prąd nawet w pochmurne dni. Energia elektryczna będąca wynikiem konwersji energii słonecznej może być użyta do zasilania urządzeń domowych lub oświetlenia. Dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych można radykalnie zmniejszyć rachunki za prąd albo za gaz, a nawet zarobić na sprzedaży nadmiaru wygenerowanej energii do sieci. Równocześnie ograniczeniu ulega emisja CO2 do atmosfery (16 nowych zadań zmniejszy emisję CO2 o ponad 2 mln ton rocznie). Odnawialna, ekologiczna energia słoneczna nie powoduje żadnych zanieczyszczeń powietrza, co jest istotne w naszym regionie.

1

 

W warunkach domowych instalacja przygotowania ciepłej wody składa się z kolektorów słonecznych na dachu lub ścianie budynku, zbiornika służącego za magazyn wody podgrzanej, pompy obiegowej, naczynia zbiorczego, które nie dopuszcza do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia w instalacji, rur łączących poszczególne elementy, dodatkowego źródła ciepła, które dogrzewa wodę, gdy warunki pogodowe nie są zbyt dobre. Instalacja solarna służąca do podgrzewania wody użytkowej powinna być tak zaprojektowana, by w skali roku pokryć 20-60% energii na podgrzewanie wody.

2

Zarabiaj na słońcu

Prezentujemy zestaw dla tych użytkowników, którzy zdecydowali się na wykorzystanie powierzchni dachu do celów zarobkowych. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię ze słońca, a następnie zamienia ją na prąd, który wykorzystujemy na własne potrzeby lub sprzedajemy dystrybutorowi. Zestaw zawiera: 1) moduły fotowoltaiczne, produkujące prąd stały 2) falownik zamieniający prąd stały na prąd zmienny o napięciu 230V 3) licznik energii wyprodukowanej 4) urządzenia domowe wykorzystujące energię dostarczaną z sieci 5) przyłącze do sieci publicznej. Zgodnie z prawem energetycznym (Dz.U. z 2013 r., poz. 984) zakup energii odbywa się po cenie równej 80% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym.

Źródło: www.soldar.pl

EKO AKTYWNI 2014 RAZEM DLA ŚRODOWISKA

0 logo

W Parku Śląskim w Chorzowie, w czasie czerwcowego Pikniku Bioróżnorodności z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, WFOŚiGW w Katowicach rozstrzygnął konkurs EkoAktywni 2014. W tym roku konkurs adresowany był do organizacji prowadzących działalność proekologiczną o charakterze lokalnym. EkoAktywnych poznajemy dzięki Funduszowi od 2008. Samorządy zgłosiły 52 organizacje społeczne, więc jurorzy nie mieli łatwego zadania. Ostatecznie wybrali 21 spośród nich. Laureatom gratulowali szefowie WFOŚiGW, poseł Krystyna Szumilas i wiceminister środowiska Sławomir Brodziński.

2 3 4

 

Laureaci konkursu EkoAktywni 2014

Nagrody w wysokości 10.000 zł

  • · Szkolny Klub Ekologiczny EKOGIM10 w Gliwicach
  • · Żywiecka Fundacja Rozwoju
  • · Koło Przyrodniczo-Ekologiczne w SP nr 24 w Zabrzu
  • · Koło Edukacji Ekologicznej przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

 

Nagrody w wysokości 7.000 zł

  • · Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej Cięcina EU w Cięcinie
  • · Koło Przyrodniczo-Ekologiczne w SP przy Zespole Szkół w Strzebiniu
  • · Stowarzyszenie Bądź z Nami w Będzinie
  • · Liga Ochrony Przyrody przy SP im. J. Brzechwy w Zajączkach Pierwszych
  • · PTTK Oddział Beskid Śląski w Cieszynie

 

Nagrody w wysokości 5.000 zł

  • · Koło Ekologiczne ZSP w Kryrach
  • · ZHP Chorągiew Śląska, Hufiec Częstochowa
  • · Stowarzyszenie dla Rozwoju Kocierza Moszczanickiego i okolic w Łękawicy
  • · Stowarzyszenie Razem na Szybiku w Wodzisławiu Śląskim
  • · Grupa badawcza projektu Ekoodpowiedzialni w Strumieniu
  • · Stowarzyszenie Nasze Kalety w Kaletach
  • · Grupa Ekologiczno-Prozdrowotna przy Miejskiej SP nr 5 w Piekarach Śląskich
  • · Polski Klub Ekologiczny, koło w Tychach
  • · Szkolna Grupa Ekologiczna przy Zespole SP i Gimnazjum nr 1 w Szczyrku
  • · Ustroński Klub Ekologiczny w Ustroniu
  • · Parafialne Towarzystwo Oświatowe w Gamowie, gm. Rudnik
  • · Stowarzyszenie Mała Szkoła w Rokitnie Szlacheckim
Napisano w Zagrajmy w zielone

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress