Książkę poprzedza taki oto cytat: Wtedy Czerwony Kapturek zapytał wilka, jak gdyby rozmawiał ze swoją babcią: „A dlaczego wciąż czytasz te bajki? Przecież znasz je już na pamięć”. Wilk wstał i odpowiedział dobitnie: „Żeby się lepiej znać”. Autorem przypowieści jest sam JORGE BUCAY, argentyński pisarz i psychoterapeuta metodą Gestalt. Jego książki sprzedały się na całym świecie w milionowych nakładach i zostały przetłumaczone na siedemnaście języków. Dziś polecamy jego dzieło „Bajka prawdę Ci powie… o Tobie”, wydane przez poznańską oficynę wydawniczą Zysk i S-ka.
Dobrze wszystkim znane z dzieciństwa bajki mogą wiele powiedzieć o ludzkim zachowaniu: o naszych lękach, fantazjach, złudzeniach i pragnieniach. Argentyński pisarz i psychoterapeuta metodą Gestalt Jorge Bucay opowiada w swojej książce na nowo piętnaście bajek, najpierw przytaczając ich oryginalne brzmienia, a później omawiając ewolucje ich treści i tradycyjne przesłania, na końcu zaś proponując nową, współczesną lekturę i interpretację każdej historii.
Wymieńmy więc wszystkie te bajki: „Brzydkie kaczątko”, „Kopciuszek”, „Słonik Dumbo”, „Czerwony Kapturek”, „Eros i Psyche”, „Szczurołap”, „Śpiąca królewna”, „Historia Adama i Ewy”, „O dzielnym krawczyku”, „Pinokio”, „Jaś i Małgosia”, „Mała syrenka”, „Nowe szaty cesarza”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Legenda o Odyseuszu”.
Ta niezwykła książka pomoże nam nie tylko zrozumieć pierwotny sens każdej opowieści, lecz również lepiej poznać ludzką naturę, a może i samego siebie. Przecież każda bajka to metaforyczna albo rzeczywista podróż jej bohatera, będąca dla niego drogą do samopoznania… Podobnie zresztą, jak dla czytelnika. Warto przeczytać nowe interpretacje klasycznych bajek i przypowieści towarzyszących ludzkości od zamierzchłych czasów. Książki Jorge Bucay’a sprzedały się dotąd w milionowych nakładach na całym świecie i zostały przetłumaczone na 17 języków. Sam siebie Bucay określa mianem zawodowego pomocnika. Dzieli swój czas na spotkania terapeutyczne w wielu krajach i pisanie książek. Nawiasem mówiąc, książki traktuje również jako narzędzia terapeutyczne.
„Często jesteśmy jak ci słynni ślepcy z opowiadania Perraulta, którzy po raz pierwszy w życiu natknęli się na słonia, lecz nie umieli potem scalić cząstkowej percepcji każdego z nich, by pojąć, jak naprawdę wygląda to ogromne zwierzę. Zbyt często mylimy się, wierząc jedynie informacji dostarczanej nam przez zmysły lub ufając ślepo wyobrażeniom i koncepcjom, w duchu których zostaliśmy wychowani. Bajka, fikcja i metafora stawiają na „inną drogę” dostępu do mądrości, która nie zostaje poddana intelektualnej obróbce z pomocą dostępnych informacji, lecz zasadza się na utożsamieniu emocjonalnym z opowieścią i synchronizacji własnych wewnętrznych poszukiwań czytelnika z fikcyjną sytuacją narracyjną. Twierdzę, że jednym z powodów wiecznej aktualności bajek jest to, że te najpopularniejsze i najbardziej znane nigdy nie zostają w pełni zrozumiane i zawsze pozostaje margines dopuszczający nowe interpretacje, stwarzając tym samym wokół nich magiczną, tajemniczą i atrakcyjną atmosferę”.
Jorge Bucay urodził się 30 października 1949 roku w Buenos Aires, stolicy Argentyny. Jest pisarzem, a z wykształcenia lekarzem psychiatrą. W 1973 roku ukończył medycynę na Uniwersytecie w Buenos Aires. Specjalizuje się w psychoterapii, pracując szczególnie metodą terapii Gestalt. Jest terapeutą w różnych krajach, między innymi w Argentynie, Hiszpanii, Chile, Urugwaju, Wenezueli, Kostaryce, Portoryko i Meksyku, gdzie prowadzi zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par. Uczestniczy również w konferencjach i seminariach oraz prowadzi wykłady w Europie. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Gestalt. W 1997 roku reprezentował Argentynę na Międzynarodowym Kongresie Gestalt, który odbył się w Cleveland w Stanach Zjednoczonych. W rodzinnej Argentynie uważany jest za jednego z najlepszych psychologów.
Głównym celem książek Bucay’a jest pomaganie ludziom w rozwiązywaniu problemów. W przeważającej części są to proste historie, które mają na celu wygenerowanie odbicia czytelnika, dzięki czemu czytelnik może odnieść podane tam przykłady do swojego życia. Jego książki mają jasny, prosty i zwięzły styl, który jest łatwy do zrozumienia przez każdego czytelnika, zarówno młodszego, jak i dorosłego. Każdy z tekstów zawiera przesłanie, z którego można wyciągnąć lekcję. To teksty, które uświadamiają ludziom takie zagadnienia, jak granice poznania i naszych możliwości, osobista odpowiedzialność, możliwość przezwyciężenia swoich słabości i wiele innych. Jego teksty są w pewnym stopniu wezwaniem czytelnika do przemyśleń nad samym sobą i do odnalezienia w sobie mocnych stron i zdolności. Niewątpliwie książki te wymagają głębszej refleksji i dzięki temu każdy uważny i refleksyjny czytelnik będzie mógł odnaleźć w nich coś dla siebie. W Polsce ukazało się dotąd sześć książek Bucay’a: „Pozwól, że Ci opowiem…”, „Opowiastki do przemyślenia”, „Kochać z otwartymi oczami”, „Listy do Klaudii”, „Droga do samozależności” i rekomendowana dzisiaj „Bajka prawdę Ci powie… o Tobie”.
STANISŁAW BUBIN
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Jorge Bucay’a „Bajka prawdę Ci powie… o Tobie”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie dotyczące książki: Jaka wersja bajki o Czerwonym Kapturku znalazła odbicie wśród skandynawskich tradycji mitologicznych? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Jorge Bucay’a „Bajka prawdę Ci powie… o Tobie”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 3 stycznia 2023 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące książki: Jaka wersja bajki o Czerwonym Kapturku znalazła odbicie wśród skandynawskich tradycji mitologicznych?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.
8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jaka wersja bajki o Czerwonym Kapturku znalazła odbicie wśród skandynawskich tradycji mitologicznych? Odpowiedź: Chodzi o skandynawską historię Thryma, który skradł słynny młot Thora, Mjöllnir, żądając w zamian za niego ręki księżniczki Frei. Ojciec dziewczyny poprosił więc samego Thora o interwencję. Ten przebrał się w szaty panny młodej, zakrył twarz welonami, i poszedł do pałacu, gdzie został przyjęty przez giganta, który wydał ucztę na cześć przyszłej żony. Dialog, jaki wywiązał się między nimi jest kopią rozmowy Czerwonego Kapturka z wilkiem: „Dlaczego tyle welonów zakrywa twoje ciało?”. „Żeby bardziej rozpalić twoje zmysły”. „Dlaczego jesz tak szybko i dużo?”. „Żeby mieć więcej siły na noc”. „Dlaczego masz takie duże dłonie?”. „Żeby cię lepiej zabić” – odparł Thor, zadając młotem śmiertelny cios Thrymowi. Mimo pewnego odwrócenia ról to ta sama historia, co bajka o Czerwonym Kapturku. Książki otrzymują: 1) Ewelina Caputa, Siechnice; 2) Robert Szwedowski, Roztropice; 3) Ewa Frozyna, Gliwice. Wpis z 8.01.2023.