Samuraje iaidō w Wilkowicach

Klub Szermierki Japońskiej Renshudojo we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Iaidō zorganizował na początku października w Wilkowicach koło Bielska-Białej ogólnopolski staż szkoleniowy iaidō. Zajęcia prowadził Krzysztof Górnicki z Opola (na co dzień informatyk), prezes Polskiego Stowarzyszenia Iaidō, 6 dan iaidō Renshi, który pobierał nauki m.in. od Sensei Hakuo Sagawa (8 dan kendo, 9 dan iaidō). Takie treningi, jak ostatnio w Wilkowicach, adepci tej sztuki odbywają co dwa miesiące. W programie były ćwiczenia seitei iai, koryu musoshindenryu.

Mistrz Górnicki ćwiczy iaidō od ponad 20 lat, zaczął w Niemczech, a egzaminy na 4, 5 i 6 stopień tej sztuki zdawał w Japonii. Iaidō jest sztuką dobywania miecza (katana), japońską narodową odmianą szermierki. Kanon tej sztuki powstał około roku 1500 dzięki wojownikowi Hayashizaki Jinsuke Minamoto no Shigenobu. Nauczał on sposobów błyskawicznego wyjmowania miecza z pochwy i zadawania uderzenia w nieprzerwanym ruchu. Usystematyzowana tradycja iaidō przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Największy rozwój zawdzięcza mistrzowi Hayashizaki Jinsuke Shigenobu, który 400 lat temu stworzył pierwszą szkołę, co pozwoliło na uznanie jej za samodzielną sztukę walki. Iaidō jest sztuką przewidywania ataku przeciwnika, obrony i przeprowadzenia własnego kontrataku. Dla samuraja miecz był czymś więcej niż zwykłą bronią. Był też oznaką rangi, męskości, uosobieniem honoru i lojalności, której się poświęcił. Był zawsze synonimem piękna i siły, a także celem duchowego oświecenia.

Ćwiczyć trzeba nieustannie 12 podstawowych form, pokonując własne słabości, bo ciało się starzeje, a w iaidō ruch musi być coraz płynniejszy. To jest nie tylko doskonalenie ciała, ale także ducha. Treningi, pokazy, egzaminy i zawody polegają między innymi na opanowaniu emocji i płynnym wykonywaniu określonych form. Aby rozpocząć treningi, należy mieć bokken, drewniany miecz – powiedział nam Krzysztof Górnicki.

W Polsce iaidō uprawia okołu 200 osób. Na przełomie listopada i grudnia nasza reprezentacja iaidō weźmie udział w mistrzostwach Europy w Montpellier we Francji.1IMG_1074 IMG_1077 IMG_1079 IMG_1082 IMG_1083 IMG_1085 IMG_1092 IMG_1094 IMG_1096 IMG_1102 IMG_1103 IMG_1105 IMG_1110 IMG_1113

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress