Kongres Kobiet Podbeskidzia

Maria Sysak-Łyp, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Razem w Bielsku-Białej, otrzymała w sobotę 21 września tytuł i statuetkę Perły Podbeskidzia 2013 roku. Jak najbardziej zasłużenie, ponieważ dwa dni wcześniej otworzyła w Bestwinie znakomicie urządzony dom stałego pobytu dla 22 osób niepełnosprawnych.

Wręczenie statuetki autorstwa wybitnej rzeźbiarki Lidii Sztwiertni odbyło się w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej w czasie IV Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia, który tym razem przebiegał pod hasłem „Kobieta – rodzina – samorząd”. Maria Sysak-Łyp przyjęła tytuł i statuetkę z rąk przewodniczącej kapituły Grażyny Staniszewskiej, posłanki PO Mirosławy Nykiel i głównej organizatorki kongresu, Renaty Rosowskiej, kanclerz WSA i przewodniczącej stowarzyszenia Ewa-Maja-Krystyna.

W tym roku wśród nominowanych do nagrody Perły Podbeskidzia znalazły się także Urszula Sordyl – nauczyciel i przedsiębiorca, Urszula Słowik – sołtys Drogomyśla, Barbara Nowicka – animatorka kultury i Maria Satława – emerytowany pedagog, nauczyciel akademicki.

Szefowa stowarzyszenia Razem jest już trzecią laureatką tej prestiżowej nagrody. W poprzednich latach Perłami Podbeskidzia uhonorowano Grażynę Chorąży (2011), współtwórczynię pierwszego stacjonarnego hospicjum na południu województwa śląskiego i Małgorzatę Kiereś (2012), etnograf z Istebnej, przewodniczkę beskidzką, autorkę książek o góralskich tradycjach i jednocześnie dyrektorkę Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Stowarzyszenie Razem, którym kieruje Maria Sysak-Łyp, założone zostało przez rodziców wychowujących młodzież niepełnosprawną. Działa w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. Istnieje od 1994 roku, a od blisko dziesięciu lat posiada status organizacji pożytku publicznego. Od początku stara się umożliwiać osobom niepełnosprawnym aktywne i godne uczestnictwo w życiu społecznym, tworzyć jak najkorzystniejsze warunki do ich pełnego rozwoju fizycznego i osobowego, a także nieść pomoc ich rodzinom. Budowany od 4 lat Dom Stałego Pobytu z warsztatami terapii zajęciowej na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego w Bestwinie zapewni teraz godne życie 22 osobom niepełnosprawnym, które na przykład z powodu śmierci rodziców zostały pozbawione dachu nad głową.

Bielski Kongres Kobiet stał się wydarzeniem. Uczestniczyły w nim nie tylko kobiety z całego regionu, ale i goście, którym bliskie są problemy i wyzwania współczesnego świata stojące przed kobietami. Był wśród nich mówiący biegle po polsku Stephen D. Mull, ambasador USA w Warszawie, a także przedstawicielki rządu, parlamentu i lokalnych samorządów.

Na szczególne brawa zasłużyły burmistrz Strumienia Anna Grygierek i burmistrz Skoczowa Janina Żagan, które zaprezentowały osiągnięcia swoich miast, podkreślając przy tym rolę kobiet we władzach wszystkich samorządów Śląska Cieszyńskiego (w 5 gminach spośród 12 rządzą panie). Zachęcały one niezdecydowane kobiety do udziału w sprawowaniu władzy. W tej chwili w Sejmie zasiada tylko 24% kobiet, w samorządach 30%. Zdaniem Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego statusu, aby zmienić tę tendencję, trzeba najpierw zmienić sytuację kobiet na rynku pracy. Kobiety w Polsce zarabiają miesięcznie nawet do 700 zł mniej niż mężczyźni za tę samą pracę. Największymi krajowymi spółkami zarządza nie więcej niż 6% kobiet. Ambasador USA stwierdził, że w krajach, w których nie ma równych praw dla mężczyzn i kobiet jest więcej biedy. Wskazał przy tym Afganistan i Białoruś. Do grona państw, w których te wskaźniki w ostatnich latach znacznie się poprawiły zaliczył USA i Polskę.

W trakcie kongresu wykłady o mechanizmach tworzenia wizerunku kobiet, znaczeniu kobiet w życiu rodzinnym i społecznym, o znaczeniu równowagi umysłu i ciała wygłosili prof. Krzysztof Gajdka, prof. Marek Rembierz i dr Katarzyna Rygiel. Z uczestnikami kongresu (byli wśród nich także panowie) dyskutowali w części oficjalnej, w czasie paneli i w kuluarach pełnomocniczka rządu ds. równego statusu Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska, lokalne kobiety sukcesu, znana kreatorka mody Natasha Pavluchenko, kardiolog dr Agnieszka Gorgoń-Komor, przewodnicząca fundacji Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet Urszula Ciołeszyńska, dziennikarki i autorki książek Beata Znamierowska-Soczawa i Jolanta Reisch-Klose.

Kongres zakończył się występem zespołu Dzień Dobry i pokazem mody agencji Lucyny Grabowskiej.

 

 

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress