DWANAŚCIE EKSPERYMENTÓW, KTÓRE ZMIENIŁY NASZ ŚWIAT

Zadawanie pytań zawsze było sednem fizyki, przejawem naszego nieustępliwego dążenia do zrozumienia wszechświata i tego, jak każdy element się w nim zachowuje. Zatem jak kawałek złotej folii doprowadził do odkrycia budowy atomu? Jaką rolę odegrał balon na ogrzewane powietrze w badaniu promieniowania tła? W jaki sposób problem obliczeniowy w laboratorium CERN pod Genewą doprowadził do wynalezienia sieci WWW? Zapraszamy w magiczną podróż po wielkich eksperymentach definiujących najbardziej niesamowite stulecie w historii fizyki.

Suzie Sheehy „Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Str. 454, oprawa twarda. Przekład Tomasz Lanczewski. Premiera 14 maja 2024.

Od tysiącleci ludzie zadają pytania dotyczące natury materii. W XX wieku ciekawość ta doprowadziła do bezprecedensowego wybuchu odkryć naukowych, które zmieniły bieg historii. W książce „Kwintesencja wszystkiego” Suzie Sheehy przedstawia sylwetki kreatywnych i ciekawych świata ludzi, którzy dzięki połączeniu geniuszu, wytrwałości i szczęścia przeprowadzili te przełomowe eksperymenty: od fizyków, którzy szybowali balonami na ogrzane powietrze w poszukiwaniu nowych cząstek, po nieoczekiwane odkrycie promieni rentgenowskich w niemieckim laboratorium. Są w tym gronie także naukowcy pragnący udowodnić, że Einstein się mylił i niechcący przyznający mu rację. Autorka pokazuje równocześnie, w jaki sposób wszystkie te eksperymenty wpłynęły na niezliczone aspekty naszego dzisiejszego życia. Radio, telewizja, chipy w smartfonach, skanery MRI, sprzęt radarowy i kuchenki mikrofalowe (żeby wymienić tylko kilka) były możliwe dzięki naszej determinacji, aby zrozumieć i kontrolować to, co widoczne dopiero pod mikroskopem.

Jim Al-Khalili, autor „Radości nauki”: „Po lekturze tej książki na nowo zakochałem się w fizyce. Dbałość Sheehy o szczegóły widać na każdej stronie, a w sposobie, w jaki podkreśla pasję, zapał, pomysłowość i ostatecznie czysty triumf nauki w odkrywaniu tajemnic natury, widać niezwykłą lekkość”.

FOT. WIKI COMMONS

O autorce książki: Suzie Sheehy (na zdjęciu) to australijska fizyczka, prowadząca grupy badawcze na uniwersytetach w Oksfordzie i Melbourne, gdzie opracowuje nowe akceleratory cząstek do zastosowań w medycynie. Urodziła się w miejscowości Mildura w Australii w 1984. W 2010 otrzymała stypendium w dziedzinie akceleratorów hadronów o dużej intensywności. Obecnie jest pracownikiem naukowym Towarzystwa Królewskiego na Uniwersytecie Oksfordzkim. Sheehy popularyzuje naukę i jest mówcą publicznym. Współpracując z Emmanuelem Tsesmelisem, zaprojektowała między innymi program popularyzujący fizykę cząstek elementarnych dla dzieci w wieku od 11 do 18 lat w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W 2022 opublikowała swoją pierwszą, omawianą tutaj książkę popularnonaukową „The Matter of Everything: Twelve Experiments that Changed Our World” („Kwintesencja wszystkiego”). Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Więcej o niej na stronie www.suziesheehy.com.

Suzie Sheehy „Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat” (tytuł oryginału ang. „The Matter of Everything. Twelve Experiments that Changed Our World”, 2022). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Str. 454, oprawa twarda. Przekład Tomasz Lanczewski. Premiera 14 maja 2024. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/kwintesencja-wszystkiego-dwanascie-eksperymentow-ktore-zmienily-nasz-swiat.html. Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki. Poniżej nasz konkurs czytelniczy.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książkiSuzie Sheehy „Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie dotyczące książki: Jaką literą naukowcy zazwyczaj oznaczają to, czego nie znają i kto pierwszy wykorzystał tę literę do wymyślenia najlepszej marki w historii fizyki? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią2 egzemplarze książki Suzie Sheehy „Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 31 maja 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące książki: Jaką literą naukowcy zazwyczaj oznaczają to, czego nie znają i kto pierwszy wykorzystał tę literę do wymyślenia najlepszej marki w historii fizyki?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jaką literą naukowcy zazwyczaj oznaczają to, czego nie znają i kto pierwszy wykorzystał tę literę do wymyślenia najlepszej marki w historii fizyki? Odpowiedź: Chodzi o literę X. Wilhelm Röntgen (1845-1923), odkrywca promieni nazwanych jego nazwiskiem – na wniosek histologa Alberta Koellikera na posiedzeniu Würzburgskiego Towarzystwa Fizyczno-Medycznego w Würzburgu – jako pierwszy na świecie wykonał zdjęcie kości dłoni swojej żony Berthy. Kiedy kobieta zobaczyła na zdjęciu szkielet dłoni, wykrzyknęła jak głosi legenda: Widzę swoją śmierć! – i nigdy już nie weszła do laboratorium męża. Zdolność zatrzymywania promieni związana była z gęstością przedmiotu. Promienie swobodnie przechodziły przez skórę i ciało, a zatrzymywały się na kościach, dających na kliszy ciemniejszy obraz. Röntgen musiał jakoś opisać swoje odkrycie, a że w nauce zazwyczaj to, czego nie znamy oznacza się literą X, toteż określając promienie literą X wymyślił całkiem przypadkowo najlepszą markę w historii fizyki. Za to odkrycie w 1901 roku został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. W większości krajów odtąd promienie Röntgena nazywane są promieniami X lub promieniowaniem X (w krajach anglojęzycznych X-rays), jednak w Polsce i Niemczech używa się także – dodatkowo – terminów promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie Röntgena lub Roentgena. Książki otrzymują: 1) Danuta Wróbel, Czechowice-Dziedzice; 2) Romuald Konieczkowski, Gorzów Wielkopolski. GRATULUJEMY! (wpis z 6 czerwca 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress