DEMOKRACJA I PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATOWEJ GOSPODARKI

Dlaczego globalizacja ekonomiczna, suwerenność państw i demokracja nie mogą współistnieć? Ostatnie dekady XX wieku upłynęły pod znakiem głębokiej integracji gospodarczej, która obejmowała coraz więcej krajów. W efekcie doszło do serii rozczarowań, a globalizacja, zamiast wzrostu inwestycji i większego tempa rozwoju, zaczęła przynosić niestabilność i generować nierówności.

Dani Rodrik „Paradoks globalizacji. Demokracja i przyszłość światowej gospodarki”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Stron 376, oprawa twarda, tłumacz Jan Szkudliński. Premiera 21 maja 2024.

Jeden z czołowych światowych ekonomistów, Dani Rodrik, w swojej głośnej książce „Paradoks globalizacji. Demokracja i przyszłość światowej gospodarki” (oryg. ang. „The Globalization Paradox: Democracy and the Future of the World Economy”) stara się znaleźć rozwiązanie fundamentalnego problemu gospodarki światowej, który polega na tym, że nie możemy jednocześnie dążyć do demokracji, wzmacniać suwerenności państw i pogłębiać globalizacji ekonomicznej. Po analizie ostatnich trzech stuleci historii światowej integracji zarówno w ekonomicznym, jak i geopolitycznym kontekście, autor postuluje nadrzędną rolę demokracji i suwerenności wobec globalizacji – demokratyczne państwa mają prawo chronić swoje instytucje społeczne, a gdy prawo to kłóci się z wymogami światowej gospodarki, to właśnie ona winna ustąpić. Takie myślenie o globalizacji pozwoli na bardziej zrównoważony rozwój gospodarczy i zachowanie wszystkich głównych ekonomicznych korzyści, które nam dała. Potrzebujemy globalizacji mądrej, a nie globalizacji za wszelką cenę. Książka Rodrika jest celną diagnozą aktualnego stanu świata i stanowi niezbędne uzupełnienie innych pozycji dotyczących możliwości i niebezpieczeństw, przed którymi stoimy.

DANI RODRIK. Fot. Wiki Commons

O autorze: Dani Rodrik (rocznik 1957) jest tureckim ekonomistą i nauczycielem akademickim żyjącym w Stanach Zjednoczonych. W 1979 uzyskał stopień licencjata z ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, w 1981 magistra w Woodrow Wilson School of Public and International Affairs na Princeton University, a w 1985 tytuł doktora nauk ekonomicznych na Princeton University. W latach 1980-1982 pracował dla Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju – jednego z organów pomocniczych ONZ. W latach 1985-1992 wykładał na Uniwersytecie Harvarda, a następnie w nowojorskim Columbia University (1992-1996). Następnie powrócił na Uniwersytet Harvarda, gdzie wykłada jako Rafiq Hariri Professor of International Political Economy w John F. Kennedy School of Government. Wielokrotny konsultant Banku Światowego, a w 1990 doradca polskiego rządu. Jego zainteresowania naukowe obejmują międzynarodowe stosunki gospodarcze, zagadnienia rozwoju gospodarczego i ekonomię polityczną. Jeden z redaktorów naczelnych „The Review of Economics and Statistics” (od 2002) i „Journal of Globalization and Development” (od 2009).

Dani Rodrik „Paradoks globalizacji. Demokracja i przyszłość światowej gospodarki”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Stron 376, oprawa twarda, tłumacz Jan Szkudliński. Premiera 21 maja 2024. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/paradoks-globalizacji.html. Dzięki Zysk i S-ka mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Daniego Rodrika „Paradoks globalizacji. Demokracja i przyszłość światowej gospodarki”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Kiedy po raz pierwszy świat był świadkiem upadku globalizacji? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Daniego Rodrika „Paradoks globalizacji. Demokracja i przyszłość światowej gospodarki”, ufundowane przez poznańskie Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 3 czerwca 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Kiedy po raz pierwszy świat był świadkiem upadku globalizacji?

6. Spośród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Kiedy po raz pierwszy świat był świadkiem upadku globalizacji? Odpowiedź: Zdaniem ekonomisty Daniego Rodrika, świat już raz był świadkiem upadku globalizacji. Epoka parytetu złota – z wolnym handlem i swobodnym przepływem kapitału – zakończyła się gwałtownie w 1914 roku i nie zdołano jej wskrzesić po I wojnie światowej. Książki otrzymują: 1) Stanisław Jończy, Katowice; 2) Czesław Lipiński, Krynica-Zdrój. GRATULUJEMY! (wpis z 6 czerwca 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress