Dla Unii Europejskiej rok 2024 jest szczególnie ważny nie tylko z powodu wyborów do Parlamentu Europejskiego (wynik wyborów jest mniej przewidywalny niż w przypadku poprzednich elekcji). Jest to też rok, w którym rozstrzygać się będą losy zaproponowanych przez Parlament Europejski (niewielką przewagą głosów, co jest w tym gremium rzadkością) zmian europejskich traktatów.
Przyjęcie ich oznaczałoby koniec Unii jako wspólnoty wolnych, demokratycznych państw i zastąpienie jej autokratyczną i scentralizowaną ponadpaństwową strukturą, zdominowaną przez dwa największe państwa członkowskie: Niemcy i Francję. Dariusz Lipiński ukazuje alienację polityków europejskiego mainstreamu, a także stosowanie cenzury w imię europejskich wartości. Opowiada o stopniowym zastępowaniu idei ojców założycieli Unii Europejskiej utopijnymi i antychrześcijańskimi pomysłami, które zamiast Unię wzmocnić, prowadzą ją do autokratyzacji i rozkładu.
Autor jest wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Więcej informacji o nim można znaleźć tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dariusz_Lipi%C5%84ski.
Dariusz Lipiński „Czy Unia Europejska przetrwa rok 2024?”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Stron 304, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 4 czerwca 2024. Książkę można zamówić z korzystnym rabatem w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/czy-unia-europejska-przetrwa-rok-2024.html. Dzięki życzliwości Zysk i S-ka mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki. Poniżej nasz konkurs czytelniczy.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl)) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Dariusza Lipińskiego „Czy Unia Europejska przetrwa rok 2024?”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Do jakiego głośnego eseju nawiązuje tytuł rekomendowanej przez nas książki? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Dariusza Lipińskiego „Czy Unia Europejska przetrwa rok 2024?”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 6 czerwca 2024 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Do jakiego głośnego eseju nawiązuje tytuł rekomendowanej przez nas książki?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.
8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Do jakiego głośnego eseju nawiązuje tytuł rekomendowanej przez nas książki? Odpowiedź: Tytuł książki Dariusza Lipińskiego nawiązuje do głośnego, napisanego w roku 1969, eseju Andrieja Amalrika „Czy Związek Sowiecki przetrwa do roku 1984?” („Просуществует ли Советский Союз до 1984 года?”). Amalrik (1938-1980) był radzieckim i rosyjskim pisarzem, publicystą i dysydentem, w 1976 zmuszonym do emigracji. Wielu autorów z różnych krajów, naukowców i publicystów, wykorzystywało w ostatnich latach skojarzenia z tytułem Amalrika w swoich publikacjach. Oryginalność Rosjanina polegała na tym, że po zadaniu pytania Związek Sowiecki przetrwał zaledwie kilka lat dłużej. Amalrik przewidywał nieuchronny rozpad ZSRR ze względu między innymi na możliwą wojnę z Chinami. Esej wydany został na Zachodzie przez Fundację im. Hercena. 21 maja 1970 Andriej Amalrik został aresztowany i przewieziony do Swierdłowska, gdzie został skazany na obóz karny „za rozpowszechnianie a priori fałszywych zmyśleń, szkalujących radziecki ustrój społeczny i państwowy”. Dariusz Lipiński zastrzegł we wstępie, że jest jak najdalszy od porównywania Unii Europejskiej ze Związkiem Sowieckim i nie oczekuje rozpadu wspólnoty. Książki otrzymują: 1) Bogusław Leśniak, Wrocław; 2) Borys Stawiński, Hürth, Niemcy. GRATULUJEMY! (wpis z 10 czerwca 2024)