Piraci od dawna zamieszkują naszą wyobraźnię, symbolizując przygodę, ryzyko i radykalną wizję wolności. Ich mit ma u swoich źródeł bogatą historię pirackich społeczeństw, obfitującą w pomysłowe eksperymenty z samorządnością i alternatywnymi formami organizacji, czego dobitnym przykładem są dzieje obecności piratów na Madagaskarze – wyspie, na której wciąż żyją Zana-Malata, ich malgascy potomkowie.

„Pirackie Oświecenie”, ostatnia książka napisana przez wybitnego antropologa Davida Graebera, jest wynikiem jego badań terenowych na Madagaskarze. Graeber rozwija w niej idee obecne w jego najsłynniejszym dziele pt. „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości” (napisanej wspólnie z Davidem Wengrowem, wydanie polskie Zysk i S-ka Wydawnictwo, listopad 2022), ukazując pozaeuropejskie korzenie myśli oświeceniowej oraz zapomniane formy porządku społecznego i politycznego.
Polecamy tę historię o magii, bitwach morskich, porwanych księżniczkach, buntach niewolników, fikcyjnych królestwach i fałszywych ambasadorach, szpiegach, złodziejach klejnotów, trucicielach, kulcie diabła i seksualnej obsesji, która leży u początków nowoczesnej wolności.

O autorze: David Graeber urodził się 12 lutego 1961 w Nowym Jorku, zmarł 2 września 2020 w Wenecji. Był amerykańskim antropologiem, profesorem antropologii w London School of Economics, działaczem społecznym i autorem książek „Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat” (2011, polskie wyd. 2018), „Utopia regulaminów. O technologii, tępocie i ukrytych rozkoszach biurokracji” (2015, polskie wyd. 2016), „Praca bez sensu. Teoria” (2018, polskie wyd. 2019). Ukończył Phillips Academy Andover w 1978, a w 1984 uzyskał licencjat na State University of New York at Purchase. Otrzymał tytuł magistra i stopień doktora na Uniwersytecie w Chicagowskim, gdzie zdobył stypendium Fulbrighta na przeprowadzenie 20-miesięcznych badań etnograficznych w Betafo na Madagaskarze. Jego praca doktorska poświęcona była magii, niewolnictwu i polityce. Jako adiunkt i profesor nadzwyczajny antropologii na Uniwersytecie Yale w latach 1998-2007 specjalizował się w teoriach wartości i teorii społecznej. W latach 2007-2013 został wykładowcą antropologii społecznej na Goldsmiths University w Londynie. Jego aktywność obejmowała między innymi protesty przeciwko III Szczytowi Ameryk w Quebec City w 2001 oraz Światowemu Forum Ekonomicznemu w Nowym Jorku w 2002. Graeber był czołową postacią ruchu Occupy Wall Street. Zmarł w wieku 59 lat w weneckim szpitalu w wyniku masywnego krwotoku wewnętrznego spowodowanego martwiczym zapaleniem trzustki.

David Graeber „Pirackie Oświecenie albo prawdziwa Libertalia” (tytuł oryginału „Pirate Enlightenment, or the Real Libertalia”, 2019). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025 (www.zysk.com.pl). Konsultacja naukowa prof. dr hab. Waldemar Kuligowski. Oprawa twarda, str. 224. Przełożył z angielskiego Jarosław Skowroński. Premiera 25 marca 2025. Książkę można zamawiać u wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/pirackie-oswiecenie-albo-prawdziwa-libertalia.html.

Dzięki życzliwości wydawnictwa mamy dla Państwa 2 egzemplarze tej książki. Poniżej nasz tradycyjny konkurs czytelniczy z jednym pytaniem.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Davida Graebera „Pirackie Oświecenie albo prawdziwa Libertalia”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jakie stopnie obowiązywały w służbie na okrętach pirackich? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Davida Graebera „Pirackie Oświecenie albo prawdziwa Libertalia”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 27 marca 2025 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jakie stopnie obowiązywały w służbie na okrętach pirackich?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book.
8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jakie stopnie obowiązywały w służbie na okrętach pirackich? Odpowiedź: Na okrętach pirackich nie było stopni innych niż kapitan i kwatermistrz. Ten ostatni nie tylko dbał o prowiant, ale też przewodniczył zgromadzeniom załogi. Kapitan upoważniony był do komenderowania ludźmi jedynie podczas polowania na łup oraz w czasie walki z wrogiem. Książki otrzymują: 1) Czesław Mazgaj, Goleszów; 2) Wiktoria Alicja Lisiecka, Boguszów-Gorce. GRATULUJEMY! (Wpis z 31 marca 2025)