Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowi bohaterowie i zwodnicze tropy… „Poświąteczne morderstwo” Ruperta Latimera to wyjątkowy bożonarodzeniowy kryminał.
Stary dobry wujek Willie, nienasycony łakomczuch i epickie utrapienie w jednym, przybywa na wieś, aby spędzić z krewnymi święta. Traf chce, że w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zostaje znaleziony martwy w śniegu w stroju świętego Mikołaja. Wygląda na to, że ktoś mógł zatruć jego czekoladkę… A może chodziło o babeczkę? Policja zaczyna krążyć po domu, a potomkowie Williego, dawni przyjaciele i dalecy krewni, zostają wciągnięci w zagmatwane śledztwo. Kto mógł zyskać na jego śmierci? Nadinspektor Culley, próbując dociec, co się dokładnie wydarzyło, napotyka przeróżne komplikacje.
„Poświąteczne morderstwo”, po raz pierwszy opublikowane w 1944 roku, zręcznie wykorzystuje schematy kryminałów złotej ery. Zabawny i nieszablonowy kryminał, pełen dziwacznych zdarzeń i ekscentrycznych postaci, gwarantuje znakomitą rozrywkę. Autor, Rupert Latimer (właściwe nazwisko Algernon Vernon Mills, 1905-1953), napisał tę książkę z ogromną swadą i we wspaniałym stylu, z dominującym angielskim poczuciem humoru, nie zapominając przy tym o toczących się jeszcze wówczas działaniach wojennych. Szkoda, że autor miał nie do końca szczęśliwe życie i że zmarł przedwcześnie. Wypada się jednak cieszyć, że przynajmniej ta książka została odkryta na nowo po 77 latach przez Bibliotekę Brytyjską i jednocześnie żałować, że Latimer nie napisał jeszcze kilku podobnie dobrych.
Rupert Latimer, „Poświąteczne morderstwo” (oryg. ang. „Murder After Christmas”, 1944). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Przełożył Tomasz Bieroń. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 360. Premiera 21 listopada 2023. Książkę można zamówić z rabatem u Wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/poswiateczne-morderstwo.html. Dzięki uprzejmości poznańskiej oficyny mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki. Poniżej nasz konkurs czytelniczy.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Ruperta Latimera „Poświąteczne morderstwo”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Na jakie choroby cierpiał autor tej książki po zjedzeniu w dzieciństwie skażonych dzikich truskawek? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Ruperta Latimera „Poświąteczne morderstwo”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 10 grudnia 2023 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Na jakie choroby cierpiał autor omawianej książki po zjedzeniu w dzieciństwie skażonych dzikich truskawek?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.
8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Na jakie choroby cierpiał autor tej książki po zjedzeniu w dzieciństwie skażonych dzikich truskawek? Odpowiedź: Rupert Latimer to pseudonim literacki Algernona Vernona Millsa (1905-1953). Informacje na temat jego życia były trudne do zdobycia, ale dzięki ustaleniom pracowników Biblioteki Brytyjskiej wiadomo, że urodził się Wildernesse Park w Sevenoaks w hrabstwie Kent, w domu swojej babci, lady Hillingdon. Miejsce było piękne, ludzie wokół zacni, jednakże przyszłemu pisarzowi nie wiodło się zbyt dobrze. Pierwsza tragedia dotknęła go w dzieciństwie. Podróżując z rodziną po Francji skusił się – wraz ze starszą siostrą i towarzyszącą im pielęgniarką – na okazałe dzikie truskawki, które, jak się okazało, były chemicznie skażone. Wszyscy zachorowali na dur brzuszny (ogólnoustrojową, ostrą chorobę zakaźną, którą wywołuje zakażenie gram-ujemnymi bakteriami jelitowymi – pałeczkami duru brzusznego, łac. Salmonella typhi). Synonimicznie dur brzuszny nazywany jest również chorobą brudnych rąk, a dawniej znany był pod nazwą tyfus. Rupert przeżył, jednak jego siostra i pielęgniarka zmarły. Wskutek tej ciężkiej choroby przez resztę życia utykał na prawą nogę i cierpiał na epilepsję. Rupert Latimer nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci, ale wyrósł na wysokiego, przystojnego mężczyznę. Przez pewien czas zajmował się karierą sceniczną, później przeszedł na pisanie. „Poświąteczne morderstwo” odniosło spory sukces w 1944 roku. Niestety, zdrowie pisarza, nigdy nie najlepsze, szybko zaczęło podupadać. Pogorszeniu uległ także jego stan psychiczny, ponieważ zdiagnozowano u niego guza mózgu. Zmarł w 1953 roku. Mimo cierpień, jakich doświadczył, napisał powieść pogodną, świadczącą o wysokim poczuciu humoru. Zasłużyła na wznowienie, choć trzeba było na to czekać przeszło siedemdziesiąt lat. Z przyjemnością czyta się teraz na całym świecie tę zabawną, niekonwencjonalną tajemnicę bożonarodzeniową. Książki otrzymują: 1) Róża Kapela, Łódź; 2) Magdalena Heppner, Warszawa. GRATULUJEMY! (wpis z 15 grudnia 2023)