DEYNA, CZYLI OBCY. AMERYKAŃSKI SEN

Pele w czasie mundialu w 1974 roku powiedział: „Dla mnie największą rewelacją jest Deyna!”. Kim był kapitan Złotej Jedenastki z 1972 roku, piłkarski geniusz równy Beckenbauerowi i Cruijffowi?

Roman Kołtoń, Małgorzata Kałuża, Janusz Marciniak: „Deyna, czyli obcy. Amerykański sen”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Stron 528 + 48 stron wkładek zdjęciowych, oprawa twarda. Premiera 18 czerwca 2024.

Wiemy, że był niedoceniony. I wygwizdywany przez polskich kibiców. Czy był tylko ofiarą gry w wojskowym klubie Legia i bycia sportową ikoną PRL-u? Na ile czuł się obco w środowisku, które określa się mianem Orłów Górskiego?

Kazimierz Deyna mało o sobie mówił, mało się reklamował. Twierdził, że piłkarz powinien wypowiadać się swoją grą na boisku. Dopiero po trzydziestce mógł spełnić marzenie i wyjechać na Zachód. Trafił do Anglii, ale Manchester City stał się dla niego koszmarem, a nie spełnieniem. Kazik przeżywa załamanie i coraz częściej sięga po whisky. Po wejściu w konflikt z policją drogową ucieka do Ameryki. Tam również spotyka go pasmo nieszczęść! Nie wiadomo, czy 1 września 1989 roku, wjeżdżając na autostradzie bez hamowania w stojącą na awaryjnym pasie prawidłowo zaparkowaną ciężarówkę, zasnął za kierownicą czy działał celowo…

Zginął w wypadku samochodowym na międzystanowej drodze nr 15 w San Diego w drodze powrotnej do domu. Pochowany został na El Camino Memorial Park w San Diego. W maju 2012 roku jego prochy przywiezione zostały do Polski. 6 czerwca 2012 został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera 31C), a w Warszawie przy stadionie Legii odsłonięto jego pomnik.

KAZIMIERZ DEYNA, rok 1970. Fot. Wiki Commons

Świetnie napisana i wydana biografia „Deyna, czyli obcy” Romana Kołtonia wzbogacona została o rozdział „Amerykański sen” napisany przez Małgorzatę Kałużę i Janusza Marciniaka, którzy przyjaźnili się z piłkarzem w Ameryce. Na prośbę autora zrobili fascynujący reportaż z Kalifornii. Są w nim rozmowy z piłkarzami z San Diego Sockers, którzy grali z „Magic Kaz” i uważają go za swojego mistrza. To wydanie przynosi też niepublikowane nigdy wcześniej zdjęcia Deyny z czasów amerykańskich. W książce głos zabrali między innymi Zbigniew Boniek, Jacek Gmoch, Wojciech Gąssowski, Henryk Kasperczak, Marek Kusto, Grzegorz Lato, Henryk Loska, Włodzimierz Lubański, Antoni Piechniczek, Franciszek Smuda, Andrzej Strejlau, Stefan Białas, Antoni Szymanowski, Stanisław Terlecki, Jan Tomaszewski, Piotr Wojciechowski.

Roman Kołtoń, Małgorzata Kałuża, Janusz Marciniak: „Deyna, czyli obcy. Amerykański sen”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Stron 528 + 48 stron wkładek zdjęciowych, oprawa twarda. Premiera 18 czerwca 2024. Książkę można zamówić z korzystnym rabatem w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/deyna-czyli-obcy-amerykanski-sen.html. Wymarzona lektura na Euro 2024 (oczywiście w przerwach między meczami!).

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Romana Kołtonia, Małgorzaty Kałuży i Janusza Marciniaka „Deyna, czyli obcy. Amerykański sen”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jakie wynagrodzenie otrzymali podstawowi piłkarze polscy po Mistrzostwach Świata w 1974 roku w Niemczech? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Romana Kołtonia, Małgorzaty Kałuży i Janusza Marciniaka „Deyna, czyli obcy. Amerykański sen”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 19 czerwca 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jakie wynagrodzenie otrzymali podstawowi piłkarze polscy po Mistrzostwach Świata w 1974 roku w Niemczech?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jakie wynagrodzenie otrzymali podstawowi piłkarze polscy po Mistrzostwach Świata w 1974 roku w Niemczech? Odpowiedź: Podstawowi piłkarze dostali łącznie po 3600 dolarów, pozostali po 1600 dolarów. To były w tamtych latach, za Gierka, ogromne pieniądze. Większość zawodników kupiła sobie wtedy za to samochody sportowe (źródło: wywiad z napastnikiem Markiem Kusto, uczestnikiem mundiali w 1974, 1978 i 1982). Książki otrzymują: 1) Anna Lepky, Zabrze; 2) Paweł Zagrobelny, Sobieszów. GRATULUJEMY! (wpis z 25 czerwca 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress