Literatura grozy, choć jako gatunek wykształciła się na przełomie XVIII i XIX wieku, sięga korzeniami w głęboką przeszłość, odwołując się do mitów, folkloru i wierzeń religijnych różnych narodów. Historie o duchach, wampirach i czarownicach, pod pozorem rozrywkowych treści z dreszczykiem, skrywają głęboką refleksję nad naturą zła i odwiecznym lękiem człowieka przed śmiercią.
Frederick Manley tak zaczął irlandzką opowieść wigilijną: „Najlepszą porą na słuchanie opowieści o duchach jest wieczór, a szczególnie wieczór wigilijny. Dorzućcie więc polan do ognia, zaciągnijcie kotary, siądźcie bliżej kominka i słuchajcie!” Zatem czy przy kominku, czy przy kaloryferach, a może przy elektrycznym słoneczku stwórzmy sobie klimat, zróbmy gorącą herbatę owocową, nakryjmy się kocem lub pledem i czytajmy! „To w takiej atmosferze (…) każde odziane na biało drzewo zamienia się w upiora, każdy zaś wyłom skalny wydaje się zdradliwie ukrywać rabusiów, o ile nie coś nawet znacznie gorszego – zauważył Frederick Manley, autor opowiadania opublikowanego w „South London Press” 23 grudnia 1893 roku.
Nowele i opowiadania zawarte w najnowszej antologii Zysk i S-ka Wydawnictwa „Duch na rozstaju dróg” pochodzą z różnych czasów i kręgów kulturowych. Zostały napisane zarówno przez poczytnych i popularnych do dzisiaj autorów, jak i twórców znanych nielicznym. Łączy je to, że ukazują się w języku polskim po raz pierwszy, a także to, że wszystkie należą do gatunku, który niezmiennie cieszy się popularnością wśród czytelników – literatury grozy.
Liczący 640 stron tom w twardej oprawie, w wyborze i opracowaniu Tadeusza Zyska, zawiera 11 różnej długości opowiadań, między innymi wigilijną opowieść „Kryształ górski”, pióra XIX-wiecznego klasyka literatury austriackiej Adalberta Stiftera; opowiadania grozy brytyjskich pisarzy epoki wiktoriańskiej Mrs J.H. Riddell i W.F. Harveya oraz amerykańskiej powieściopisarki Ellen Glasgow, laureatki Nagrody Pulitzera z roku 1942.
Na osobną uwagę zasługuje opowiadanie z 1844 roku pt. „Tajemniczy obcy”, napisane przez urodzonego w Grünbergu (dziś Zielona Góra) niemieckiego pisarza, oficera armii pruskiej Karla Adolfa von Wachsmanna, które zdaniem krytyków jest pod wieloma względami prekursorskie wobec powstałej ponad pół wieku później słynnej powieści Brama Stokera „Dracula”. Wachsmann był pisarzem niezwykle płodnym, opublikował we własnym wydawnictwie Lilie w Lipsku (niem. Lilien) aż 93 opowiadania i nowele w 37 tomach. W roku 1812 stał się właścicielem ziemskim w Kreidelwitz koło Gramschütz w powiecie głogowskim. Następnie po sprzedaży majątku zamieszkał w dworze Buschvorwerk niedaleko Schmiedeberg i pracował jako pierwszy zastępca okręgu powiatu Hirschberger, a także jako pisarz. W roku 1833 przeniósł się do Drezna i mieszkał tam do aż końca swojego życia w 1862 roku.
Nową książkę o duchach można zamawiać na stronie https://sklep.zysk.com.pl/duch-na-rozstaju-drog-bozonarodzeniowa-antologia-opowiesci-niesamowitych.html. Starannie wydany tom „Duch na rozstaju dróg” wpisuje się w znaną i popularną serię grozy Zysk i S-ka Wydawnictwa. Polecamy także antologie „Wigilia pełna duchów”, „Wakacje wśród duchów”, „Z duchami przy wigilijnym stole”, „Gwiazdka z duchami”, „Duchy nocy Kupały”, „Duchy nocy wigilijnej”, „Duchy nocy świętojańskiej”, „Duchy zimowej nocy” oraz „Duchy letniej nocy”. Książki można zamawiać w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/.
„Duch na rozstaju dróg. Bożonarodzeniowa antologia opowieści niesamowitych”. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2024. Stron 640, oprawa twarda. Wybór i opracowanie Tadeusz Zysk. Przełożyli Barbara Grunwald-Hajdasz i Jerzy Łoziński. Premiera 3 grudnia 2024.
Dzięki uprzejmości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej antologii. Poniżej nasz konkurs czytelniczy.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki „Duch na rozstaju dróg”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Który z wymienionych w naszej recenzji autorów opowiadań grozy był twórcą terminu Southern Gothic i co on oznaczał? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki „Duch na rozstaju dróg”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 8 grudnia 2024 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Który z wymienionych w naszej recenzji autorów opowiadań grozy był twórcą terminu Southern Gothic i co on oznaczał?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book.
8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Który z wymienionych w naszej recenzji autorów opowiadań grozy był twórcą terminu Southern Gothic i co on oznaczał? Odpowiedź: To Ellen Glasgow, amerykańska powieściopisarka (1873-1945), uważana jest za twórczynię terminu Southern Gothic, używanego przez nią w negatywnym znaczeniu, chociaż sama pisała opowiadania grozy w klimacie mrocznego realizmu i naturalizmu. Ellen Glasgow była głównie autorką realistyczno-psychologicznych powieści, w których kreśliła obraz przemian zachodzących na Południu Stanów Zjednoczonych, głównie w Wirginii, od połowy XIX wieku do połowy XX. Wiele utworów napisała na podstawie własnych doświadczeń. Była członkinią Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. W 1942 roku pisarka otrzymała Nagrodę Pulitzera za książkę „In This Our Life”. Termin Southern Gothic oznaczał gatunek literatury, muzyki (głównie country), filmu i teatru, silnie inspirowany elementami gotyku i amerykańskiego Południa. Typowe tematy Southern Gothic obejmowały historie o głęboko wadliwych, niepokojących lub ekscentrycznych postaciach, czasami cierpiących na deformacje fizyczne lub szaleństwo. Akcja toczyła się w zrujnowanych lub opuszczonych miejscach. Złowrogie wydarzenia wynikały z ubóstwa, wyobcowania, przestępczości, przemocy, zakazanej seksualności. Elementy gotyckiego traktowania Południa pojawiły się po raz pierwszy w XIX wieku – przed i po wojnie secesyjnej, między innymi u Henry’ego Claya Lewisa i Marka Twaina. Tematyka ich opowiadań w dużej mierze odzwierciedlała atmosferę kulturową Południa po upadku Konfederacji, która pozostawiła pustkę wartości kulturowych i religijnych, a także spustoszenie gospodarcze. Bieda i gorycz w okresie powojennym zaostrzyły rasizm, przemoc i religijny ekstremizm w tym regionie. W 1935 roku Ellen Glasgow skrytykowała za taką tematykę twórczość Erskine’a Caldwella i Williama Faulknera, nazywając ją „bezcelową przemocą” i „fantastycznymi koszmarami”. Książki otrzymują: 1) Urszula Bałoniak, Przasnysz; 2) Piotr Konieczny, Laskówka Chorąska. GRATULUJEMY! (wpis z 15 grudnia 2024)