Historia Polski Feliksa Konecznego, opowiedziana młodym ludziom przystępnym językiem, zabiera nas w niezwykle interesującą podróż po meandrach polskich dziejów. Ta opowieść jest wciąż żywa i stanowi źródło różnorodnej wiedzy.
Poznawanie przeszłości jest pasjonującym ćwiczeniem umysłu. To nie tylko daty, liczby, nazwiska czy opisy zmieniających się granic. Feliks Koneczny, opisując burzliwe dzieje ojczyzny, przekonuje, że historia Polski to nauka o zmianach i wyzwaniach, z którymi mierzył się naród. Uczy, że ich znajomość to obowiązek i przywilej każdego, kto chce zwać się patriotą. Kolejne, III wydanie książki wybitnego polskiego historyka uzupełnione zostało o rozdziały poświęcone najnowszym dziejom naszego kraju. To pasjonująca podróż po meandrach historii. W nowym wydaniu tej słynnej książki znalazły się rozdziały napisane przez historyków Jarosława Szarka i Joannę Wieliczkę-Szarkową, zapoznające młodych czytelników z historią Polski w XX i XXI wieku. Dr Jarosław Szarek jest dyrektorem Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, był prezesem IPN w latach 2016-2021, dr Joanna Wieliczka-Szarkowa wraz z mężem jest współautorką książek historycznych dla dzieci „Kocham Polskę”.
Prof. dr hab. Ryszard Polak: „Dzieła historyczne Konecznego mają olbrzymią wartość nie tylko poznawczą, ale i wychowawczą. Kształtują bowiem ducha narodu, zachęcają do intensywnej pracy intelektualnej i organizacyjnej na rzecz ojczyzny. (…) Sama lektura opisu dziejów dokonanych przez krakowskiego historyka jest niewątpliwie wielką ucztą intelektualną, do której każdego, zwłaszcza młodego Czytelnika, warto zawsze zachęcać”.
O autorze: FELIKS KONECZNY (na zdjęciu) urodził się i zmarł w Krakowie. Żył w latach 1862-1949. Był wybitnym historykiem i historiozofem, publicystą i dziennikarzem. Jego rodzina wywodziła się z Moraw, gdzie przodek Konecznego dotarł z armią Jana III Sobieskiego w 1683 roku. W latach 1889-1890 autor prowadził badania w Archiwach Watykańskich. Po powrocie pracował naukowo w archiwum Akademii Umiejętności. Następnie pracował w bibliotekach Akademii Umiejętności i Uniwersytetu Jagiellońskiego (1897-1919). Jednocześnie działał między innymi w Klubie Słowiańskim, Towarzystwie Szkoły Ludowej i Uniwersytecie Ludowym. W tym czasie publikował liczne artykuły w czasopismach „Czas”, „Przegląd Polski”, „Głos Narodu” i miesięczniku „Świat Słowiański”, którego był redaktorem (1905-1914). Od 1919 roku pracował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, gdzie w latach 1922-1929 kierował katedrą historii Europy Wschodniej. Habilitował się w 1920 roku pracą „Dzieje Rosji do r. 1449”. W 1922 uzyskał tytuł profesora. W latach 1922-1929 kierował katedrą historii Europy Wschodniej. Za krytykę Józefa Piłsudskiego został zmuszony do udania się na przedwczesną emeryturę. W 1929 roku powrócił więc do Krakowa. Po wojnie zatrudniony został na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak ponownie odsunięto go od działalności dydaktycznej – tym razem zrobili to komuniści. W latach 1946-1948 publikował w „Niedzieli”. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Salwatorskim. Więcej informacji o życiu i dorobku naukowym tego ciekawego człowieka można znaleźć na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Koneczny.
Feliks Koneczny „Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Stron 576, oprawa twarda. Ilustracje na okładce i wewnątrz książki Mikołaj Kamler. Premiera 14 maja 2024. Książkę można zamówić z korzystnym rabatem w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/dzieje-polski-opowiedziane-dla-mlodziezy-65-zl.html.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Feliksa Konecznego „Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Dlaczego chrzest Mieszka I odbył się dopiero w rok po przyjeździe Dobrawy, matki chrzestnej narodu polskiego? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Feliksa Konecznego „Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży”, ufundowane przez poznańskie Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 24 maja 2024 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na nadesłaniu jak najszybciej odpowiedzi na pytanie: Dlaczego chrzest Mieszka I odbył się dopiero w rok po przyjeździe Dobrawy, matki chrzestnej narodu polskiego?
6. Spośród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.
8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Dlaczego chrzest Mieszka I odbył się dopiero w rok po przyjeździe Dobrawy, matki chrzestnej narodu polskiego? Odpowiedź: Dobrawa (Dąbrówka, Dubrawka, ur. około roku 930, zm. w roku 977) była księżniczką czeską z dynastii Przemyślidów, córką księcia czeskiego Bolesława I Srogiego, a później księżną polską, żoną Mieszka I i matką Bolesława Chrobrego. Według ówczesnych kronikarzy (Thietmar z Merseburga, Gall Anonim) odegrała kluczową rolę w decyzji o przyjęciu chrztu przez Mieszka – pierwszego historycznego władcę Polski. Dlatego bywa określana matką chrzestną narodu polskiego. W religii chrześcijańskiej dorosły (katechumen) przed chrztem musi jednak nauczyć się prawd wiary i odbyć czas próby, dlatego chrzest Mieszka I odbył się dopiero w rok po przyjeździe czeskiej księżniczki Dobrawy na ziemie polskie, czyli w kwietniu 966 roku. Chrztu udzielił biskup Jordan, który następnie pojechał do Rzymu, by poinformować papieża, że książę Polan został chrześcijaninem. Książki otrzymują: 1) Katarzyna Sojka, Świeradów-Zdrój; 2) Joanna Wielgus, Rybarzowice. GRATULUJEMY! (wpis z 2 czerwca 2024)