DZIEWIĘĆ MIAST WŁOSKICH I INNE OPOWIEŚCI

Dzienniki podróżne Grzegorza Musiała są bardzo dobrze przyjmowane przez czytelników i krytykę, a także polecane przez portale podróżnicze. Prof. Jan Sochoń pisał o nich, że „wywołują napięcie”, któremu „dorównywać mogą jedynie nastroje muzyki Mozarta”. Zaś dr Piotr Kopszak zalecał sięgać po te książki „zanim samemu zacznie się podążać przez Asyż, Sienę, Rzym, aby z podróży wynieść więcej niż tylko parę kolorowych fotografii w telefonie”. Zatem wszystko jasne!

Grzegorz Musiał „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Oprawa miękka ze skrzydełkami, str. 296. Premiera 1 kwietnia 2025.

Wenecja, Florencja, Siena, Piza, Asyż, Rzym, Palermo, Neapol oraz Pompeje i Herkulanum – to bohaterowie najnowszej książki Grzegorza Musiała „Dziewięć włoskich miast i inne opowieści”. I zarazem czwarta, ostatnia część jego „Dziennika włoskiego”, publikowanego przez Zysk i S-ka Wydawnictwo w latach 2021-2023. – Każda z tych opowieści mieści w sobie rdzeń, wokół którego rozwija się narracja. A takich rdzeni w przypadku włoskich miast można znaleźć bardzo dużo. Tych opowieści mogą powstać dziesiątki, setki i nigdy nie jest dość. Historie tych miast są przebogate. Na przykład odnośnie Pizy interesował mnie fenomen jej wzlotu i upadku. Nie mamy pojęcia, jakie to było miasto. Było jak pirat, który rabował całe Morze Śródziemne – mówił autor w radiowej Dwójce, przekonując, że całe Włochy są zbudowane od dołu do góry. – Korzenie znajdują się w podziemiach, jest to sztuka etruska. Na poziomie ziemi oko cieszą skarby architektury. Następnie trzeba wędrować wzwyż, aż ku niebu, ponieważ człowiek wpada w takie uniesienie, że zaczyna rozmawiać z aniołami.

Polecamy więc bez zastrzeżeń kolejny zbiór błyskotliwie napisanych esejów o ulubionych przez autora miastach włoskich. Bogactwo języka, artyzm opisów, znajomość sztuki włoskiej, miłość do detalu – oto kilka z wielu zalet tej publikacji. Część włoską wzbogacają równie fascynujące „inne opowieści”, czyli opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie mieszkał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej, czy do Szkocji, gdzie przebywał w zamku wielkiego szkockiego poety Drummonda i zgłębiał tajemnice szkockich lóż masońskich.

GRZEGORZ MUSIAŁ. Fot. Jakub Kukla / Polskie Radio

O autorze: Grzegorz Musiał (ur. w 1952 w Bydgoszczy) jest lekarzem, poetą, tłumaczem i pisarzem. Opublikował między innymi „Al fine”, „Dziennik bez dat”, „Dziennik z Iowa”, tom tłumaczeń współczesnych poetów amerykańskich, dwa zbiory poezji Allena Ginsberga, wiersze „Circulus mundi”, zbeletryzowaną dwutomową biografię Tamary Łempickiej „Ja, Tamara” i „Tamara, siostra wulkanu” oraz 3-tomowy „Dziennik włoski”, publikowany w latach 2021-2023 (Sycylia; Abruzja, Apulia, Rzym; Umbria i Toskania). Dwukrotny stypendysta The International Writing Program (IWP) oraz Fundacji Fulbrighta w USA. Laureat wielu nagród literackich. Jego utwory były tłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, rumuński i czeski.

Grzegorz Musiał „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025 (www.zysk.com.pl). Oprawa miękka ze skrzydełkami, str. 296. Premiera 1 kwietnia 2025. Książkę można kupić u wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/dziewiec-wloskich-miast-i-inne-opowiesci.html. Wcześniejsze publikacje autora warto zamawiać na stronie https://sklep.zysk.com.pl/manufacturer/musial-grzegorz.

Dzięki wydawnictwu mamy dla Państwa 3 egzemplarze omawianej książki. Poniżej konkurs dla Czytelników.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Grzegorza Musiała „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie nawiązujące do tematyki recenzowanej książki: Jak się nazywają najsłynniejsze mandarynki sycylijskie? Wymień co najmniej 3 gatunki. Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Grzegorza Musiała „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”, ufundowane przez poznańskie Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 1 kwietnia 2025 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie nawiązujące do tematyki recenzowanej książki: Jak się nazywają najsłynniejsze mandarynki sycylijskie? Wymień co najmniej 3 gatunki.

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców, autorów najciekawszych odpowiedzi.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

Te książki czekają na uczestników konkursu LADY’S CLUB.
Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress