GENERAŁ KISZCZAK: TROCHĘ TRZEBA BĘDZIE POSIEDZIEĆ, ALE NIE WIĘCEJ NIŻ KILKA POKOSÓW TRAW

Porażająca lektura – napisał jeden z recenzentów portalu Lubimy Czytać. Książka Krzysztofa Kąkolewskiego nie jest relacją z tragicznych wydarzeń 1984 roku i z późniejszego procesu sądowego. Jest wielowątkowym śledztwem dziennikarskim po oficjalnym śledztwie w tej sprawie. Krzysztof Kąkolewski w swoim najlepszym reporterskim stylu stawia tezę co do rzeczywistego przebiegu inwigilowania, uprowadzenia i zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki i prowadzi w niezwykle rzeczowy, wręcz chłodny sposób analizę wszystkich dostępnych informacji, uzasadniając prawdziwość swojej tezy.

Krzysztof Kąkolewski „Popiełuszko, będziesz ukrzyżowany” (wyd. I w tej edycji). Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2024. Str. 280, oprawa twarda. Premiera 24 września 2024.

Wątek, który podnosi autor w książce, nigdy nie został oficjalnie zbadany, co paradoksalnie, biorąc pod uwagę świat komunistycznych służb specjalnych, potwierdza jego istotę. To, co zawsze wyróżniało teksty Kąkolewskiego, to skupienie się na istocie zagadnienia. Każde zdanie jest ważne, nie ma czasu na opisy przyrody, nawet rozważania dotyczące aspektów psychologicznych nie są spekulacjami, lecz opierają się na solidnie uzasadnionych przesłankach. Oczywiście reportaż nie jest w stanie przesądzić, jakie były prawdziwe przyczyny tego mordu, niemniej wydaje się, że najbardziej zbliża nas do smutnej, mrocznej i przerażającej tajemnicy: bezwzględności i okrucieństwa służb oraz obojętności rządzących.

„Popiełuszko, będziesz ukrzyżowany” – powtarzane bezustannie słowa oficerów Służby Bezpieczeństwa stanowiły wstęp do męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Nieświadomi ich wagi, wbrew własnym intencjom, rozpoczęli drogę ku przemianom ustrojowym Polski i świętości księdza. Krzysztof Kąkolewski (1930-2015), mistrz literatury faktu, prozaik, aforysta i scenarzysta (autor między innymi słynnych książek „Co u pana słychać?”, „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” i „Jak umierają nieśmiertelni”), zaprezentował całkowicie nową odsłonę rozprawy związanej z zabójstwem księdza Jerzego Popiełuszki. Reportaż „Popiełuszko, będziesz ukrzyżowany” oparł na wzbudzających niegdyś, w 1996 roku, wiele sensacji artykułach publikowanych w „Tygodniku Solidarność”, wzbogaconych o nowe informacje i zdjęcia. Autor wpisał zbrodnię w szerszy obraz działań służb specjalnych PRL i ZSRR, ujawnił kulisy procesu toruńskiego, który z mordu politycznego uczynił sprawę kryminalną, a oskarżonych przekształcił w oskarżających. Kąkolewski ukazał zabójstwo Popiełuszki w 1984 roku jako część planu zlikwidowania kościoła w Polsce, a w dalszej perspektywie – śmierci papieża.

Jerzy Popiełuszko (rocznik 1947) od sierpnia 1980 roku związany był ze środowiskami robotniczymi i aktywnie wspierał związek zawodowy „Solidarność” pod kierownictwem Lecha Wałęsy. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku przez generała Wojciecha Jaruzelskiego organizował działania charytatywne, wspomagał ludzi prześladowanych i krzywdzonych. Uczestniczył w procesach aresztowanych za przeciwstawianie się prawu stanu wojennego. Organizował rozdawanie darów z zagranicy. W kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie od 28 lutego 1982 odprawiał msze za ojczyznę. Zyskał autorytet, poparcie społeczne i popularność. Jego działalność władze PRL uznawały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego, dlatego Popiełuszko stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Był jednym z najzacieklej prześladowanych opozycjonistów. Akcję rozpracowywania księdza o kryptonimie „Popiel” rozpoczęto w drugiej połowie 1982 roku.

9 października 1984 roku Popiełuszko przybył na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy do parafii w Bydgoszczy. W tym samym dniu, wracając do Warszawy, na drodze koło Torunia wraz ze swoim kierowcą został uprowadzony przez funkcjonariuszy samodzielnej grupy „D” Departamentu IV MSW, którzy działali w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO. Dalsze wydarzenia znane są jedynie z późniejszych zeznań wykonawców porwania i zabójstwa (kierowcy udało się uciec). Trzej esbecy zeznali przed sądem, że około północy wjechali na zaporę na Wiśle we Włocławku i tam z wysokości kilkunastu metrów wrzucili ciężko pobitego i związanego księdza do wody. W worku obciążonym kamieniami. Prawdopodobnie duchowny jeszcze wtedy żył. 30 października 1984 roku z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Do tej pory nie wiadomo, kto i kiedy podjął decyzję o zabiciu księdza ani na jakim szczeblu zapadła decyzja. Wiadomo jedynie, że zabójstwa dokonali trzej pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jedną z charakterystycznych cech sprawy o uprowadzenie, torturowanie i zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki jest to, że dwa jego niewyjaśnione dotąd wątki – inspiracja i kierownictwo sowieckie oraz rzeczywisty cel porwania – są utajnione do dziś, a przecież są ze sobą organicznie związanie i stanowią jeden wielki nierozpoznany do końca problem poznawczy. Zamach na Jana Pawła II oraz inwigilacja, ściganie, porwanie i zabójstwo księdza Jerzego były sumą, ukoronowaniem, kwintesencją i kombinacją prawie wszystkich morderczych środków, jakimi posługiwały się tajne służby komunistyczne.

Kiedy po procesie toruńskim generał Czesław Kiszczak odwiedził w więzieniu kapitana Grzegorza Piotrowskiego, jednego z trzech bezpośrednich sprawców zabójstwa księdza, powiedział mu na uspokojenie: „Trochę trzeba będzie posiedzieć, ale nie więcej niż kilka pokosów traw”. Oto jak bardzo komuniści przejęli się morderstwem… Tak bardzo, że ubrali śmierć duchownego w nędzną, ironiczną metaforę.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Krzysztofa Kąkolewskiego „Popiełuszko, będziesz ukrzyżowany”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jaki tytuł pierwotnie nosiła książka Krzysztofa Kąkolewskiego o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Krzysztofa Kąkolewskiego „Popiełuszko, będziesz ukrzyżowany”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 24 września 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jaki tytuł pierwotnie nosiła książka Krzysztofa Kąkolewskiego o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jaki tytuł pierwotnie nosiła książka Krzysztofa Kąkolewskiego o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki? Odpowiedź: Krzysztof Kąkolewski nadał książce najpierw tytuł „Ksiądz Jerzy w rękach oprawców”. Pierwsze wydanie ukazało się w Warszawie w roku 2004 w Wydawnictwie Von Borowiecky. Książki otrzymują: 1) Adam Zubrzycki, Częstochowa; 2) Malwina Ewa Nowak, Świeradów-Zdrój. GRATULUJEMY! (wpis z 30 września 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress