INNA PANNA BRIDGERTON. WYDANIE SERIALOWE

Jedna z najwspanialszych par w świecie Bridgertonów! Prawdziwa gratka dla fanów Julii Quinn i każdego, kto kocha romanse historyczne. Niezależna i żądna przygód Poppy Bridgerton poślubi tylko zalotnika, którego bystry intelekt i zainteresowania odpowiadają jej własnym. Niestety, w londyńskich salonach jeszcze takiego nie znalazła. Odwiedzając przyjaciółkę na wybrzeżu Dorset, ciekawska Poppy odkrywa w jaskini kryjówkę przemytników. Jednak jej radość szybko zamienia się w przerażenie, gdy dwóch piratów porywa ją i zabiera na pokład statku odpływającego do Portugalii.

Julia Quinn „Inna panna Bridgerton”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Przełożyły Agnieszka Kowalska, Joanna Nałęcz. Stron 392, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 4 czerwca 2024.

Kapitan Andrew James Rokesby cieszy się reputacją lekkomyślnego drania. Jako korsarz na usługach brytyjskiego rządu często przewozi nielegalne towary i tajne dokumenty. Wyruszając w niebezpieczny rejs do Portugalii, ze zdumieniem odkrywa związaną i zakneblowaną kobietę oczekującą na niego w kajucie… Czy dwa niefortunne zbiegi okoliczności mogą przynieść szczęście? Jednak znalazł ją w nieodpowiednim momencie. Andrew szybko odkrywa, że nieznajoma należy do rodziny Bridgertonów. Ona zaś nie ukrywa swojego oburzenia tym niecnym porwaniem. Na pełnym morzu ich wojna na słowa szybko ustępuje miejsca odurzającej pasji. Tyle że każde z nich skrywa tajemnice, które mogą zniweczyć rodzące się uczucie… Czy wyznanie miłości wystarczy, by zdobyć czyjeś serce?

Problemy panny Poppy Bridgerton mogą się wydawać miałkie z dzisiejszej perspektywy, ale… to złudzenie, ponieważ i współcześnie takie się zdarzają. Tamte po prostu inaczej wyglądają, są w ładniejszym sztafażu, piękniejszych sukniach, w lepiej dobranych słowach. „Inna panna Bridgerton” jest dobrze napisana, więc świetnie się czyta ten romans. Nie brakuje w nim zarówno dowcipu, jak i ostrego pazura, toteż zaletą książki jest jej oryginalność. Miłośnicy gatunku będą usatysfakcjonowani, zwłaszcza że akcja rozgrywa się na rozhuśtanym morzu, w niezwyczajnych okolicznościach przyrody, nietypowych dla serii bestsellerowych powieści Julii Quinn. Duża dawka wrażeń gwarantowana! Młoda dama z temperamentem i przystojny kapitan w podróży do Portugalii – ta zapowiedź jest bez wątpienia zwiastunem fascynujących przygód i pikantnych uniesień.

Akcja omawianej tutaj książki Julii Quinn toczy się, raczej nietypowo dla tego cyklu, na pełnym morzu, pod żaglami.

Ta kolejna książka Julii Ouinn należy do cyklu „Rodzina Rokesby” – prequelu Bridgertonów. Seria dotyczy Rokesby’ch, którzy żyli o jedno pokolenie wcześniej przed Bridgertonami. Do prequeli Bridgertonów zalicza się cztery książki: „Wszystko przez pannę Bridgerton” (jej bohaterami są Billie & George), „Małżeństwo ze snu” (Cecilia & Edward), „Inna panna Bridgerton” (Poppy & Andrew) oraz „Ślubny skandal” (Georgiana & Nicholas). Akcja pierwszego tomu rozgrywa się w 1779 roku, kiedy Wielka Brytania była jeszcze w stanie wojny z koloniami. Druga powieść z tego cyklu dzieje się w czasie podróży do Nowego Jorku i jest jedyną napisaną przez autorkę książką, której akcja rozgrywa się w Ameryce Północnej. Trzecia powieść przenosi nas do roku 1786, a jej akcja rozgrywa się głównie na pełnym morzu. Serię zaś kończy książka, której akcja rozgrywa się w roku 1791. Anthony, Benedict i Colin Bridgertonowie już wtedy się urodzili, a czytelnicy mogą w prequelach zobaczyć ich jako dzieci! Violet i Edmund Bridgertonowie pojawiają się także jako postaci drugoplanowe w czwartej powieści z cyklu o rodzinie Rokesby’ch. Dla porównania „Mój książę”, pierwsza książka z serii o Bridgertonach, rozgrywa się w roku 1813.

Zanim jednak wsiądziemy do wehikułu czasu i damy się uwieść czarującemu światu Bridgertonów, pamiętajmy, że kobiety w Anglii epoki regencji borykały się z wieloma uciążliwymi ograniczeniami prawnymi i społecznymi. Małżeństwo było dla nich jedynym społecznie akceptowalnym sposobem zarabiania na życie. Nie mogły głosować, posiadać majątku poza małżeństwem, a nawet zachować opieki nad dziećmi, jeśli rozstały się ze współmałżonkami. Obowiązywała je również niezwykle ważna etykieta: kobiety nie mogły pracować poza domem, chodzić na spacery bez towarzyszki ani nawet śmiać się zbyt głośno, żeby nie naruszyć reputacji. Można o tym poczytać więcej w klasycznych powieściach Jane Austen.

JULIA QUINN. Fot. Robert Filho / Materiały prasowe

O autorce: Julia Quinn (na zdjęciu, właśc. Julie Cotler Pottinger) napisała serię najlepiej sprzedających się amerykańskich powieści o rodzinie Bridgertonów, sfilmowaną przez Netflixa, która już 19 razy pojawiła się na liście bestsellerów „The New York Timesa”. Pochodzi z Connecticut i od dawna mieszka w Seattle. Zaczęła pisać w miesiąc po ukończeniu college’u i, pomijając krótki czas spędzony na studiach medycznych, codziennie odtąd stuka w klawiaturę komputera. Jej powieści zostały przetłumaczone na 43 języki i cieszą się ogromną popularnością na świecie. Absolwentka Harvardu i Radcliffe, mieszka z rodziną w stanie Waszyngton na Wybrzeżu Północno-Zachodnim. W Polsce nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa ukazało się dotąd 25 powieści Julii Quinn. Szukajcie ich w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/.

Nicola Coughlan jako Penelope Featherington i Luke Newton jako Colin Bridgerton w trzecim sezonie „Bridgertonów”. FOT. NETFLIX

Julia Quinn „Inna panna Bridgerton, czyli rejs ku miłości”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Przełożyły Agnieszka Kowalska, Joanna Nałęcz. Stron 392, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 4 czerwca 2024. Książkę można zamówić z korzystnym rabatem w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/inna-panna-bridgerton-czyli-rejs-ku-milosci.html.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Julii Quinn „Inna panna Bridgerton”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Czyją ambasadorką została ostatnio Julia Quinn, autorka serii książek o Bridgertonach, i na czym skupia się w tej nowej działalności? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Julii Quinn „Inna panna Bridgerton”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 12 czerwca 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Czyją ambasadorką została ostatnio Julia Quinn, autorka serii książek o Bridgertonach, i na czym skupia się w tej nowej działalności?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

Okładka amerykańskiego wydania recenzowanej w tym miejscu powieści.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Czyją ambasadorką została ostatnio Julia Quinn, autorka serii książek o Bridgertonach, i na czym skupia się w tej nowej działalności? Odpowiedź: Julia Quinn poza tym, że jest uznaną autorką książek o Bridgertonach, które pokochali fani na całym świecie, została niedawno ambasadorką amerykańskiej organizacji EveryLibrary, która pomaga bibliotekom w zdobywaniu funduszy na rozwój i wzmacnia ich walkę z zakazami upowszechniania niektórych książek w całych Stanach Zjednoczonych. EveryLibrary (www.everylibrary.org) między innymi śledzi przepisy budzące poważne obawy i ustawy ograniczające rozwój bibliotek, zwalcza wszelkie przejawy cenzury i dyskryminacji książkowej, prowadzi kampanię Fight for the First przeciwko zakazom upowszechniania niektórych książek, wspiera bibliotekarzy w procesach cywilnych i karnych, angażuje się w rozwój bibliotek szkolnych, pomaga w nauce pisania i czytania. „W obliczu zakazów książek poczułam się osobiście dotknięta” – powiedziała nowa rzeczniczka EveryLibrary w wywiadzie dla portalu Shondaland – „bo to jest mój świat, co nie znaczy, że prawa reprodukcyjne kobiet też nie są moim światem, ale w tym przypadku poczułam, że powinnam mówić o tym bardzo głośno i nie słuchać, jak ludzie krzyczą na mnie, żebym trzymała się swoich spraw. To po prostu absolutnie przerażające”. Quinn nawiązała tymi słowami do znacznego wzrostu zakazów sprzedaży książek w całych Stanach Zjednoczonych, które dotyczą zarówno edukacji rasowej, jak i tematyki LGBTQ, przy czym na czele oskarżeń stoją Floryda, a za nią plasują się Missouri, Utah i Pensylwania. „Nie mogę uwierzyć, że to dzieje się w moim kraju. Nie mogę uwierzyć, że ludzie niczego się nie nauczyli. Nigdy w historii ludzie zakazujący książek nie okazali się dobrymi ludźmi. Nigdy”. Julia Quinn zwalcza też ruchy antyszczepionkowe (wierzy w szczepienia, jest żoną specjalisty od chorób zakaźnych) i hojnie wspomaga organizacje charytatywne. Książki otrzymują: 1) Magdalena Stefaniec, Kalwaria Zebrzydowska; 2) Maja Mars, Warszawa. GRATULUJEMY! (wpis z 18 czerwca 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress