JAZZOWE WAMPIRY, CZYLI ZABÓJCZA MAGIA W LONDYNIE

Pamiętacie świetną powieść „Rzeki Londynu” sprzed dwóch lat? Pojawił się w niej policjant Peter Grant. Przedstawił się wtedy tak: „Nazywam się Peter Grant i jestem detektywem posterunkowym w potężnej armii sprawiedliwości, znanej jako policja londyńska (tudzież psiarnia). Szkolę się także na czarodzieja. Jestem pierwszym takim uczniem od pięćdziesięciu lat. Oficjalnie pracuję w Wydziale do Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i innych, w Jednostce Dziewiątej, znanej też jako Szaleństwo, o której to Jednostce grzeczni, dobrze wychowani gliniarze nie rozmawiają w kulturalnym towarzystwie”. Teraz pojawiła się nowa powieść z Grantem – „Księżyc nad Soho”. Oj, znowu dzieje się w stolicy Zjednoczonego Królestwa!

Ben Aaronovitch „Księżyc nad Soho”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 384. Przełożyła Agnieszka Kalus.

Jeśli nie chcecie się skupić na strukturze organizacyjnej nowego Scotland Yardu, wyobraźcie sobie, że Peter Grant jest kimś w rodzaju Harry’ego Pottera w realistycznie przedstawionej policji londyńskiej, walczącej z duchami-przestępcami. Kontynuacja przygód funkcjonariusza Granta w pełnym magii Londynie zachwyci Was. To mroczna i zabawna, podlana typowo angielskim humorem opowieść o prawdziwym śledztwie, prawdziwych trupach i okrutnych zbrodniarzach w świecie, w którym czasami pojawiają się duchy, wampiry i czary. Właśnie rozbrzmiewa „Body and Soul” – melodia, którą słyszy Peter Grant, gdy bada ciało Cyrusa Wilkinsona, saksofonisty jazzowego, który zmarł w pubie na zawał. Z nieboszczyka wydobywają się dźwięki solo na saksofonie – klasycznej melodii z lat trzydziestych.

Dla Granta oznacza to jedno: przyczyna śmierci wcale nie była naturalna. Z pomocą swojego przełożonego, detektywa Thomasa Nightingale’a, oraz pięknej miłośniczki jazzu, Simone Fitzwilliam, Peter zaczyna badać przypadki podobnych zgonów w Soho. Dochodzenie szybko staje się także jego prywatną sprawą, gdyż wiąże się z historią pewnego genialnego muzyka, który zmarnował swój talent – Richarda „Lorda” Granta, czyli ojca Petera. I tu trzeba dodać, że Peter jest policjantem kolorowym. To specyfika wielkiego, różnorodnego, pełnego imigrantów miasta. Jego matka jest gospodynią z Sierra Leone, a ojciec był jazzmanem, niegdyś dość znanym. Bohaterowie poruszają się po metropolii jak po dżungli, każda dzielnica tętni własnym życiem. Pisarz w ten sposób oddał hołd „swojemu” magicznemu Londynowi. Miastu, które tak pokazane – pokochali czytelnicy na całym świecie. Bardzo zabawna, doskonale skonstruowana i przemyślana powieść!

Książki Bena Aaronovitcha stały się bestsellerami „Sunday Timesa”. Pierwsza z tego cyklu, „Rzeki Londynu”, powstała w 2011 roku i od tej pory zrobiła furorę w wielu krajach, także w Polsce. Ben Aaronovitch poszedł za ciosem i napisał do tej pory dwanaście bestsellerowych książek z tej serii (trzynasta czeka na publikację w lipcu 2025). Przygody Petera Granta z jednostki The Folly, tajnego wydziału nowego Scotland Yardu, zajmującego się przestępczością w świecie zjawisk nadprzyrodzonych, znalazły się także w serii komiksów i na małym ekranie – w serialu telewizyjnym wytwórni Stolen Picture. Dzięki przemyśleniom Petera Granta dzisiaj patrzymy na czary jak na naukę ścisłą, leżącą całkiem blisko praw fizyki. Młodego, dowcipnego, na angielską modłę zgryźliwego policjanta, który nie jest bohaterem idealnym, da się polubić. A zagadki kryminalne w stylu Aghaty Christie, to ukłon autora w stronę wszystkich miłośników dobrej literatury kryminalnej. Jego przełożone na język polski powieści „Rzeki Londynu” i „Księżyc nad Soho” to czysta przyjemność na każdą porę roku. Dobra rozrywka – i wystarczy aż nadto! Seria (12 tytułów!) została opublikowana dotąd w 15 językach i sprzedała się w ponad 2,5 mln egzemplarzy na całym świecie. W lipcu 2025 ukaże się trzynasta książka z Peterem Grantem w roli głównej pod angielskim tytułem „Stone and Sky”. Detektyw sierżant wyjeżdża na relaksujący urlop w Szkocji, który okaże się początkiem kolejnej, pełnej napięcia sprawy.

O autorze: BEN AARONOVITCH (na zdjęciu) urodził się w lutym 1964 roku w Londynie. Mając dwadzieścia kilka lat odkrył, że ma talent do pisania scenariuszy. Pisał między innymi odcinki do seriali „Doktor Who”, „Blake’s 7”, „Casualty” i opery mydlanej „Jupiter Moon”. Potem wkroczył w mroczne czasy, rozświetlane jedynie kawą rozpuszczalną i japońskim jedzeniem na wynos. Wtedy wpadł na pomysł napisania powieści „Rzeki Londynu” (polskie wydanie w tłumaczeniu Małgorzaty Szypuły ukazało się dzięki Zysk i S-ka Wydawnictwu w czerwcu 2023 i nadal dostępne jest na stronie https://sklep.zysk.com.pl/rzeki-londynu.html). Aaronovitch to jedno z największych nazwisk brytyjskiego pisarstwa science fiction i urban fantasy. Cała jego twórczość odzwierciedla nieustającą fascynację i miłość do miasta, które skromnie lubi nazywać się Stolicą Świata. Napisał także serię dobrze ocenianych powieści dla wydawnictw Virgin Books i Big Finish. W 2023 roku został nominowany za swoją twórczość do nagrody CWA Dagger in the Library Award.

Ben Aaronovitch „Księżyc nad Soho” (tytuł oryginału „Moon Over Soho”). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 384. Przełożyła Agnieszka Kalus. Projekt okładki Patrick Knowles, ilustracja na okładce Stephen Walter. Premiera 15 kwietnia 2025. Książkę można zamówić na https://sklep.zysk.com.pl/ksiezyc-nad-soho.html.

Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej powieści. Poniżej konkurs dla Czytelników.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Bena Aaronovitcha „Księżyc nad Soho”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Co w angielskim slangu, używanym też często przez głównego bohatera powieści, oznacza słowo „Nick”? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Bena Aaronovitcha „Księżyc nad Soho”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 13 kwietnia 2025 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Co w angielskim slangu, używanym też często przez głównego bohatera powieści, oznacza słowo „Nick”?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress