STANISŁAW BUBIN
Joana Marcús jest młodą hiszpańską autorką. Urodziła się w czerwcu 2000 roku na Majorce, w prowincji Baleary, ma zatem 23 lata. Mimo tak młodego wieku osiągnęła na rynku księgarskim niebywałe sukcesy. Sprzedaż książek Marcús przewyższyła już w Hiszpanii nakłady przewidziane dla JK Rowling i „Harry’ego Pottera”. Kiedy w pandemii w 2021 ukazała się drukiem jej powieść „Przed grudniem” (oryg. hiszp. „Antes di diciembre”), pod księgarniami ustawiały się długie kolejki, a na spotkania z pisarką w Madrycie i Barcelonie trzeba było czekać po 4-5 godzin, żeby zdobyć autograf Joany. Media w Hiszpanii i krajach latynoskich nazywają ją „fenomenem ery cyfrowej”. Co nie zmienia faktu, że jest również fenomenem literatury młodzieżowej.
Nim książka „Przed grudniem” ukazała się drukiem, można ją było najpierw przeczytać w wersji elektronicznej na platformach Wattpad i Spotify. Joana Marcús jest bowiem dzieckiem internetu. Zaczęła publikować swoje pierwsze opowiadania i powieści w formacie internetowym. Serwis Wattpad (strona internetowa i aplikacja mobilna) umożliwia bowiem publikację opowiadań, wierszy i wielu innych gatunków literackich przez nieodkrytych pisarzy o zróżnicowanym warsztacie pisarskim. Użytkownicy mają możliwość komentowania, lajkowania i zapisywania opowiadań w osobistych bibliotekach. Zdaniem amerykańskiego magazynu branżowego „Publishers Weekly”, powstanie tej strony zrewolucjonizowało publikowanie literatury w sieci. Połowa użytkowników pochodzi z USA, pozostali z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Polski, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, no i oczywiście z Hiszpanii. Jedną z najbardziej znanych użytkowniczek jest Anna Todd, autorka serii „After”, pierwotnie publikowanej właśnie na tej stronie. Na Wattpadzie zamieszczała swoje utwory również Margaret Atwood. Według statystyk platformy, społeczność Wattpada szacowana jest na ponad 100 milionów użytkowników. W tej wielkiej rodzinie znajduje się także młoda Joana Marcús, która po raz pierwszy zaczęła zamieszczać swoje teksty na Wattpadzie już jako 13-latka. Teraz, gdy jest o dziesięć lat starsza i ma już w dorobku trzy opasłe powieści, jej konta na Instagramie i Wattpadzie obserwuje ponad pół miliona followersów, co czyni ją hiszpańską autorką o największym wpływie w sieci społecznościowej.
Co o swojej prozie sądzi Joana Marcús, wielka bohaterka fenomenu Wattpada? „Piszę dla młodzieży, a literatura młodzieżowa jest tak samo prawdziwa jak literatura dorosłych” – powiedziała w jednym z wywiadów. Jej pierwsza wydrukowana powieść „Przed grudniem” sprzedała się najpierw w nakładzie ponad 150.000 egzemplarzy. Po czym rynek zażądał dodruków i sprzedaż poszybowała do ponad 500.000 egzemplarzy w ciągu roku. Nowa część, „Po grudniu” (miejmy nadzieję, że ukaże się także po polsku), bije kolejne rekordy, potwierdzając opinię autorki, że literatura młodzieżowa jest tak samo „prawdziwa” jak dla dorosłych, a jedyne co ją różni, to wiek bohaterów. Przez wiele lat utrzymywał się stereotyp, że literatura młodzieżowa to gatunek tylko dla młodych ludzi, pomagający im podjąć pierwsze kroki w stronę czytania „prawdziwych” książek. Joana Marcús przełamała ten stereotyp – jej książki z ogromnym zainteresowaniem czytają zarówno młodzi, jak i dorośli. Niewielu autorów może się tym pochwalić.
Jaki przepis na sukces ma pisarka z Majorki? „Najważniejsze jest to, by podczas pisania zachować własną tożsamość. Czytelnik, otwierając książkę, musi natychmiast zorientować się, kto to napisał. To oczywiście trudne, ale wszystko, co piszesz, musi mieć twoją esencję” – wyznała Joana, która jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, szczególnie w kontaktach z fanami. Pisząc w internecie, zna swoich odbiorców i wie, jak zareagują, jakie zwroty czy komentarze sprawdzą się najlepiej. Joana Marcús nie tylko pisze, ale też studiuje psychologię. To pomaga jej lepiej zrozumieć swoje postaci i definiować je w określony sposób. To pomaga jej również zrozumieć siebie. Młodzi ludzie, jak ona, jak Jenny i Jack, jak Sue i Monty, to bohaterowie uniwersum, które wciągnęło setki tysięcy czytelników, przepełnionych świadomością, że autorka książki jest w tym samym wieku co oni i zapewne wszystko „przeżyła na własnej skórze”. Joana Marcús opowiada historię miłości i namiętności, w której każdy dzień przybliża nas nas do nieuchronnego grudnia, stanowiącego punkt kulminacyjny narracji. Wirówka emocji, namiętnych uczuć i wyborów kształtuje życie nastolatków, rozpoczynających studia z daleka od domu. Autorka ukazuje wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć młodzi ludzie wkraczający w dorosłość. Wyjazd młodej kobiety na uczelnię oznacza również miłość na odległość. Czy ich idealny w tym momencie związek wytrzyma próbę odległości, lojalności i zaufania? Zwłaszcza że chłopak deklaruje wierność – i jest tak pewny siebie, że proponuje pełną otwartość na inne kontakty i zbliżenia aż do grudnia, czyli ponownego spotkania. Oczywiście możemy się domyślić (znając życie), że otwarcie związku w czasie rozłąki na innych partnerów/partnerki prędzej czy później doprowadzi do konfliktów i stanu niepewności. Nie ma niewinności, gdy buzuje gorąca krew. Czy miłość młodych przetrwa tych parę miesięcy, do końca roku? Czas zacząć odliczanie wsteczne!… Dla Jenny rozpoczęcie studiów oznacza wyjazd z domu, rozstanie z rodziną i przyjaciółmi. Po raz pierwszy musi samodzielnie stawić czoła światu. Jej chłopak jasno przedstawił swój plan: od tego momentu pozostaną w związku na odległość – w związku otwartym. Oboje będą mieli wolną rękę, bo przecież wiedzą i wierzą, że w niczym to nie zagrozi ich miłości. Chyba nic się nie stanie, jeżeli Jenny zaprzyjaźni się bliżej z kolegą chłopaka swojej współlokatorki? Jakie to ma znaczenie, że będzie z nim pod nieobecność swojego własnego chłopaka? Wszystko przecież wróci do normy w grudniu. Czy to coś zmieni? Mamy czas do grudnia, żeby się o tym przekonać.
Joana Marcús, „Przed grudniem” (oryg. hiszp. „Antes di diciembre”). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Przełożyła Magdalena Olejnik. Oprawa miękka, stron 656. Projekt okładki Manuel Esclapez / Penguin Random House. Premiera 24 listopada 2023. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej Wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/przed-grudniem.html. Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka mamy dla Was 3 egzemplarze tej książki. Poniżej nasz konkurs czytelniczy.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Joany Marcús „Przed grudniem”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jak się nazywa dolina, w której urodziła się Joana Marcús? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Joany Marcús „Przed grudniem”, ufundowane przez poznańskie Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 12 grudnia 2023 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jak się nazywa dolina, w której urodziła się Joana Marcús?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców, autorów najciekawszych odpowiedzi.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.
8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jak się nazywa dolina, w której urodziła się Joana Marcús? Odpowiedź: Pisarka urodziła się w Dolinie Pomarańczy (hiszp. Valle de los naranjos) w miasteczku Fornalutx położonym w zachodniej części Majorki, w sercu pasma górskiego Serra de Tramuntana. Dolina znajduje się pomiędzy miejscowością Sóller a najwyższym górskim szczytem Majorki – Puig Major. Książki otrzymują: 1) Anna Baran, Jaworzno; 2) Celina Długajczyk, Lubliniec; 3) Joanna Milczuk, Tczew. GRATULUJEMY! (wpis z 18 grudnia 2023)