PEWIEN NAWIEDZONY ORGANISTA Z HURLY BURLY I INNE DUCHY

Zapraszamy do domów, w którym straszy! Do wielu domów, a także kościołów i cmentarzy. Do lasów i oczeretów, do jezior i bagien. Przed nami niezwykła galeria, zgromadzona w tomie pełnym „Duchów nocy świętojańskiej”.

Duchy nocy świętojańskiej”. Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2023 (www.zysk.com.pl). Oprawa twarda z obwolutą, stron 568. Wybór i opracowanie Tadeusz Zysk. Przełożyli Tomasz Bieroń, Anna Chraniuk, Jerzy Łoziński, Ewa Skórska.

W tym wyjątkowym zbiorze znajdziecie Państwo między innymi liryczną opowieść Mychajła Kociubynskiego o miłości i magii „Cienie zapomnianych przodków” – prawdziwą perłę ukraińskiej literatury, zainspirowaną kulturą Hucułów. Jest tu także najsłynniejsza powieść grozy Mikołaja Gogola „Wij”, która zrobi wrażenie nawet na najbardziej wytrawnych wielbicielach horroru. W książce zamieszczone są również utwory innych XIX- i XX-wiecznych mistrzów literatury grozy: Jana Barszczewskiego („Stuletni starzec i Czarny Gość”, „Wiedźmak i kot Wargin”), Romana Zmorskiego („Drwal i diabeł”), Aleksieja Tołstoja („Rodzina wurdałaka”), Alfreda McLellanda Burrage’a („Muzeum figur woskowych”), Edwarda Bensona („O krok za daleko”), Rosy Mulholland („Nawiedzony organista z Hurly Burly”, „Duch w Rath”), Vincenta O’Sullivana („Księga pokus”), Rhody Broughton („Człowiek z nosem”).

Puszczanie wianków w noc Kupały na obrazie Siemona Kożyna, 2009.
Grafika Wiki Commons

Wszystkie te opowiadania, nowele i powiastki (a jest ich 15!) łączy noc świętojańska. Znana pod wieloma nazwami najkrótsza noc w roku od wieków była czasem szczególnym, związanym z miłością, płodnością, ale i grozą, czającą się w ciemnych borach. Ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie oddawały wtedy hołd siłom natury, żywiołom wody i ognia, którym patronowały mityczne stworzenia, świętując nadejście lata przy płonących ogniskach.

Udajcie się z nami w niesamowitą podróż po magicznym świecie demonów, upiorów i duchów. Świetna lektura na cały rok, a zwłaszcza na gorące wakacje.

Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki. Konkurs znajdziecie poniżej tej informacji. Oprawa twarda z obwolutą, stron 568. Wybór i opracowanie Tadeusz Zysk. Przełożyli Tomasz Bieroń, Anna Chraniuk, Jerzy Łoziński, Ewa Skórska. Dla niecierpliwych jest też inna dobra wiadomość – książkę można kupić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/duchy-nocy-swietojanskiej.html. Ta publikacja jest kontynuacją znanego cyklu Wydawnictwa Zysk i S-ka, do którego należą między innymi: „Duchy nocy kupały”, „Duchy nocy wigilijnej”, „Gwiazdka z duchami”, „Wakacje wśród duchów” i „Sezon duchów”.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki „Duchy nocy świętojańskiej. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Który z wymienionych w naszej informacji autorów był zaprzyjaźniony z Adamem Mickiewiczem? Odpowiedzi wysyłajcie je na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki „Duchy nocy świętojańskiej”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 31 lipca 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Który z wymienionych w naszej informacji autorów był zaprzyjaźniony z Adamem Mickiewiczem?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie pod odpowiedzią konkursową na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Który z wymienionych w naszej informacji autorów był zaprzyjaźniony z Adamem Mickiewiczem? Odpowiedź: Dwóch autorów omawianej przez nas antologii poznało się z Adamem Mickiewiczem. Mikołaj Gogol i Mickiewicz poznali się osobiście w Paryżu, ale Mickiewicz znał się także wcześniej z innym autorem omawianej przez nas książki, Janem Barszczewskim (1790 lub 1794-1851). Poznali się w Moskwie, gdzie ponoć Mickiewicz poprawiał wiersze Barszczewskiego. Książki otrzymują: 1) Anna Trzęsik, Czechowice-Dziedzice; 2) Anna Juśkowiak, Gdańsk. GRATULUJEMY! (wpis z 2 sierpnia 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress