ROZBUDZONA HARFA ORAZ INNE PIĘKNE BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA

Zapraszamy do baśniowej podróży przez kontynenty i epoki. Rekomendujemy książkę dla całej rodziny. Niezwykłość legend i baśni napisanych przez Stefana Majchrowskiego, układających się w jego szlak podróżny dookoła świata, wynika nie tylko z tego, że zostały one oparte na wątkach wysnutych z prastarych mitów i podań. Każda emanuje swoistą kulturą, z której wyrosła; czy to szkocką, arabską, polską, litewską, ukraińską, afrykańską, czy jeszcze jakąś inną.

Stefan Majchrowski, „Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata”. Zredagował
i opracował Jan Majchrowski. Projekt graficzny okładki Tobiasz Zysk. Ilustracje Natalia Huć. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Stron 320, oprawa twarda z obwolutą. Premiera 5 grudnia 2023.

Barwne opowieści zawarte w tomie „Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata” łączy uniwersalny wątek – dociekania nad pochodzeniem wysp, skał, żyznych pól, mórz, zamków, Księżyca. I nad początkiem świata. Skąd się wzięły skały w Skandynawii, czy ziemie uprawne w Liberii lub nad Nigrem? W świecie tym żyje człowiek – często zabawny, nieporadny, niekonsekwentny, obdarzony przywarami, zaletami i śmiesznostkami, który zmaga się z przeciwnościami losu. On właśnie jest głównym bohaterem książki. W każdym miejscu na ziemi jest inny, a jednak bliski i zrozumiały dla każdego. Każdy czytelnik znajdzie też w tych żywo, z humorem napisanych legendach i baśniach coś innego, przeznaczonego dla siebie: i dziecko, i młody człowiek, i dorosły.

Stefan Majchrowski (na zdjęciu powyżej) urodził się 13 marca 1908 w Grodzisku Mazowieckim, zmarł 22 lutego 1988 w Warszawie. Przed wojną był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczył jako oficer informacyjny w sztabie Podlaskiej Brygady Kawalerii. Wziął udział bitwie pod Kockiem. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej, którą spędził w Oflagu VIIA w Murnau w Bawarii. Na temat życia w obozie napisał później książkę „Za drutami Murnau”. Po wyzwoleniu obozu przez wojska amerykańskie w 1945 służył w 2 Korpusie Polskim jako oficer wywiadowczy. Jednocześnie prowadził działalność wydawniczą w Wydawnictwie Rodło. W 1946 we Włoszech (pod pseudonimem Stefan Kos) wydał książkę „Polska droga”. W tym samym roku wraz z 2 Korpusem Polskim został przeniesiony do Szkocji. W 1947 wrócił do kraju i został tłumaczem z języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego w Agencji Wydawniczej API. Podjął także współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”. Wkrótce potem zwolniono go z pracy w API z „wilczym biletem”. Był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W końcu lat 40. rozpoczął pisanie słuchowisk i audycji dla Polskiego Radia, głównie dla dzieci i młodzieży, oraz artykułów o starej Warszawie do tygodnika „Stolica”. W 1956, po tak zwanej odwilży, zaczął pisać książki, które ukazywały się drukiem od 1957. Został członkiem Związku Literatów Polskich i Związku Autorów i Kompozytorów ZAiKS. Nie należał do żadnej partii politycznej. Wydał wiele książek dla młodzieży i dorosłych, choćby „Sagę o Wenedach”, „Narzeczoną z Saragossy”, „Spadkobierców Pana Ziółko”, „Opowieść o Józefie Wybickim”, „Rodzinę Hauke”, „Karczmę na Moczydle”, „Pana Fredro” czy „Pana Sienkiewicza”.

Jednym z najpiękniejszych utworów zamieszczonych w tomie Stefana Majchrowskiego jest szkocka baśń o kobziarzu z Ochil Hills.

Wydana obecnie przez Zysk i S-ka Wydawnictwo w starannej edycji „Rozbudzona harfa” i pozostałych czternaście legend układają się w szlak podróżny z krańców półkuli wschodniej do zachodniej, wytyczony śladami prastarych mitów, podań i baśni. Wiodąc Czytelnika z Krainy Wschodzącego Słońca poprzez Oceanię, Nową Zelandię, kraje Azji i Europy do Afryki i Ameryki, starałem się uwydatnić zarówno dzielące ludzi różnice, jak i podobieństwa. Taka konfrontacja winna spełnić swe zadanie. Okazuje się, że ludowy humor, mądrość i poezja przejawiają się w legendach całego rodzaju ludzkiego, bez względu na część świata, w której człowiek żyje, i kolor jego skóry – stwierdził autor w posłowiu. Tom zawiera między innymi „Córkę Księżyca”, „Sierpowy szlak”, „Żarłocznego Lestka”, „Młot Thora”, „Zaklęte dworzyszcze”, „Kobziarza z Ochil Hills”, „Zatopione miasto”, „Złote jabłko”, „Nieznośną Ginah”, „Trzy kobiety” i „Wielką Niedźwiedzicę”.

Stefan Majchrowski, „Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata”. Zredagował i opracował Jan Majchrowski. Projekt graficzny okładki Tobiasz Zysk. Ilustracje Natalia Huć. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Stron 320, oprawa twarda z obwolutą. Premiera 5 grudnia 2023. „Rozbudzoną harfę” można zamówić z rabatem w księgarni internetowej na stronie https://sklep.zysk.com.pl/rozbudzona-harfa-basnie-i-legendy-z-calego-swiata.html. Dzięki życzliwości Wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki. Poniżej nasz tradycyjny Konkurs Czytelniczy.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Stefana Majchrowskiego „Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jak nazywał się najsłynniejszy szkocki folklorysta, którego dzieło zainspirowało Stefana Majchrowskiego do napisania baśni o kobziarzu? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Stefana Majchrowskiego „Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 4 stycznia 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jak nazywał się najsłynniejszy szkocki folklorysta, którego dzieło zainspirowało Stefana Majchrowskiego do napisania baśni o kobziarzu?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jak nazywał się najsłynniejszy szkocki folklorysta, którego dzieło zainspirowało Stefana Majchrowskiego do napisania baśni o kobziarzu? Odpowiedź: „Kobziarz z Ochil Hills” Stefana Majchrowskiego powstał na podstawie osobistych wrażeń autora znad Jeziora Loch Lomond oraz wielu podań i baśni szkockich zgromadzonych w XVIII-wiecznym dziele pastora Roberta Kirka z Aberfoyle, najsłynniejszego szkockiego folklorysty, autora książki „The Secret Commonwealth” („Sekretna Wspólnota”). Szkocki pisarz Walter Scott po raz pierwszy opublikował pracę Kirka na temat wróżek i zjawisk nadprzyrodzonych ponad sto lat później, w 1815 roku. Folklorysta Stewart Sanderson i mitolożka Marina Warner nazwali zbiór opowieści o zjawiskach nadprzyrodzonych Kirka jednym z najważniejszych i najbardziej znaczących dzieł na temat wróżek. Następca Kirka, folklorysta Andrew Lang, pod koniec XIX-stulecia, w 1893 roku, nadał książce pastora popularny tytuł „Sekretna Wspólnota elfów, faunów i wróżek”. Robert Kirk urodził się 9 grudnia 1644 roku w Aberfoyle (region Perthshire) jako siódmy syn Jamesa Kirka, gaelickiego uczonego. Studiował teologię w St. Andrews i uzyskał tytuł magistra w Edynburgu w 1661 roku. Opowieści folklorystyczne do dzieła „The Secret Commonwealth” zbierał w szkockich wioskach w latach 1691-1692. Zmarł 14 maja 1692 roku, nie doczekawszy publikacji swojego zbioru (ta nastąpiła, jak już wiemy, dopiero w 1815 roku). Badacze folkloru uważają „Sekretną Wspólnotę” za jedno z najważniejszych i najbardziej autorytatywnych dzieł poświęconych baśniowym wierzeniom ludowym. Według George’a MacDonalda Rossa, profesora filozofii na Uniwersytecie w Leeds, Kirk dokumentował baśniowy folklor na podstawie tradycyjnych przekazów ze szkockich wyżyn, aby promować chrześcijaństwo i jego biblijną relację o „duchach nieludzkich”. Historyk Michael Hunter uważa, że pastor dostrzegł rolę baśni ludowych „w usprawiedliwianiu zjawisk nadprzyrodzonych przeciwko ateistom”. Po śmierci Kirka pojawiły się szkockie podania ludowe, że jego ciało zostało zabrane przez wróżki, by mógł zostać kapelanem Królowej Wróżek. Książki otrzymują: 1) Elżbieta Borkowska, Cieplice Śląskie Zdrój; 2) Dorota Filipowicz, Czechowice-Dziedzice. GRATULUJEMY! (wpis z 9 stycznia 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress