TYSIĘCZNA ROCZNICA PIERWSZEJ KORONACJI KRÓLEWSKIEJ. CO SIĘ STAŁO W 1025 ROKU?

Czas na uświetnienie tysięcznej rocznicy pierwszej koronacji królewskiej. Rok 1025 to kluczowy moment polskiej historii. Odbyła się pierwsza koronacja królewska, która ugruntowała obecność Polski na mapie Europy i na zawsze zapisała się w zbiorowej pamięci.

Przemysław Urbańczyk „Co się stało w 1025 roku?”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Oprawa twarda, str. 144. Premiera 23 kwietnia 2025.

Wiosną 1025 roku dotychczasowy książę Bolesław, nazwany później Wielkim lub Chrobrym, dopełnił aktu koronacji królewskiej, stając się pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski. Ówcześni kronikarze nie podali ani daty dziennej, ani miejsca tego wydarzenia. Jedynie na podstawie pośrednich danych można z pewnym prawdopodobieństwem wskazać na 18 kwietnia 1025 roku – święto Wielkanocy – i jako miejsce koronacji archikatedrę w Gnieźnie. Czy tak jednak było? Faktem jest natomiast, że Bolesław Chrobry zręcznie wykorzystał niepewną sytuację cesarstwa niemieckiego po śmierci swojego długoletniego wroga Henryka II w 1024 roku, jak i niemal równoczesną śmierć papieża Benedykta VIII, by dopełnić ceremonii namaszczenia i koronacji, wieńczących długoletnie starania. Pierwsza koronacja z 1025 roku była nie tylko aktem religijnym, ale przede wszystkim politycznym, manifestacją woli niepodległości i suwerenności młodego państwa polskiego. Polskę zaczęto odtąd określać i opisywać jako królestwo, choć godność monarsza jej władców ostatecznie utrwaliła się dopiero po koronacji Władysława Łokietka w 1320 roku.

Rysunek Jana Matejki z cyklu Poczet królów i książąt polskich.

Profesor Przemysław Urbańczyk, prezentując w książce „Co się stało w 1025 roku” swoją opowieść o Bolesławie Chrobrym na tle szerokiej panoramy wydarzeń – od osłabienia Cesarstwa Zachodniego po kryzys Bizancjum – pozwala czytelnikowi spojrzeć na koronację w kontekście wielkich zmian, jakie zachodziły w Europie. To właśnie ta pierwsza koronacja podniosła państwo wczesnopiastowskie do prestiżowego statusu królestwa i sprawiła, że rok 1025 jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych dat w historii Polski.

Był to bowiem nie tylko wielki sukces polityczny, lecz także geopolityczny, osiągnięty po ćwierćwieczu starań wypełnionych wielkimi nadziejami i rozczarowaniami. Tym większe znaczenie ma ta koronacja z kwietnia 1025 roku, gdyż dokonała się na dwa miesiące przed śmiercią Bolesława, wielkiego władcy.

Jaką rolę odegrał w tym wszystkim sam książę Bolesław? Czy jego sukces przetrwał próbę czasu? Dlaczego koronacji z 1025 roku nie zanotowało niemal żadne źródło powstałe w Polsce? Może król miał wątpliwości, czy desygnowanie Mieszka II na swojego jedynego sukcesora było dobrą decyzją? Książka „Co się stało w 1025 roku?” to nie tylko fascynujące opracowanie historyczne, ale też zaproszenie do refleksji nad dziedzictwem, które wciąż kształtuje nasze wyobrażenie o początkach polskiej państwowości.

Rok 1025 zmienił wszystko! Publikacja „Co się stało w 1025 roku?” to trzeci tom serii – po książkach „Co się stało w 966 roku?” (2016) i „Co się stało w 1018 roku?” (2018) – w której autor, prof. Przemysław Urbańczyk, koncentruje się na pojedynczych latach z wczesnej historii Polski, latach szczególnie znaczących dla naszych dziejów.

O autorze: Przemysław Urbańczyk (ur. 1951) – mediewista archeolog, profesor w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, autor książki „Bolesław Chrobry – lew ryczący”.

Przemysław Urbańczyk „Co się stało w 1025 roku?”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Oprawa twarda, str. 144. Premiera 23 kwietnia 2025. Książka zawiera także bibliografię i ilustracje. Publikację można zamawiać z rabatem na https://sklep.zysk.com.pl/co-sie-stalo-w-1025-roku.html.

Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze omawianej książki. Poniżej konkurs dla Czytelników.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Przemysława Urbańczyka „Co się stało w 1025 roku?”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Dlaczego historycy podkreślają, że wydarzenie z 1025 roku w zasadzie dopełniło tylko właściwy moment koronacji Bolesława, który dokonał się znacznie wcześniej? Gdzie i kiedy? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Przemysława Urbańczyka „Co się stało w 1025 roku?”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 22 kwietnia 2025 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Dlaczego historycy podkreślają, że wydarzenie z 1025 roku w zasadzie dopełniło tylko właściwy moment koronacji Bolesława, który dokonał się znacznie wcześniej? Gdzie i kiedy?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress