WALENTYNKI 2025. BRIDGET JONES. SZALEJĄC ZA FACETEM

Dziś walentynki, toteż w połowie lutego świętujemy światową i polską premierę filmu „Bridget Jones. Szalejąc za facetem” („Bridget Jones. Mad About the Boy”) w reżyserii Michaela Morrisa. W obsadzie Renée Zellweger, Hugh Grant, Colin Firth, Jim Broadbent, Chiwetel Ejiofor, Leo Woodall. Premiera w piątek 14 lutego 2025. Ale trzy dni wcześniej, już we wtorek 11 lutego, w księgarniach pojawiło się wznowienie książki Helen Fielding „Bridget Jones. Szalejąc za facetem” z filmową okładką. Brawo Zysk i S-ka Wydawnictwo za wyczucie chwili!

Helen Fielding „Bridget Jones. Szalejąc za facetem”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Stron 584, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przekład Jan Karłowski i Katarzyna Karłowska. Premiera 11 lutego 2025.

W życiu Bridget Jones wiele się zmieniło. Poza jednym – wciąż jest tak samo czarująco zagubiona. Po ponad dekadzie najsłynniejsza singielka świata powróciła, by zmierzyć się z nowymi wyzwaniami – równie absurdalnymi i zabawnymi jak zawsze. Bridget wciąż błądzi po świecie z urokiem, który pokochały miliony, ale teraz jej życie skomplikowało się jeszcze bardziej. Jak ma pogodzić 60. urodziny przyjaciółki z 30. urodzinami swojego chłopaka? Czy kłamanie o wieku na portalach randkowych to już standard? A jeśli po dwóch randkach i sześciu tygodniach SMS-ów lądujesz w łóżku, to czy Jane Austen uznałaby to za ekwiwalent zaręczyn?

Bridget lawiruje między wychowywaniem dwójki dzieci, randkowaniem w mediach społecznościowych i odkrywaniem na nowo swojej seksualności. I to w wieku, który złośliwi nazywają „średnim”. Z charakterystycznym humorem, wdziękiem i odrobiną chaosu Bridget Jones stawia czoła wyzwaniom współczesnej kobiety, dowodząc, że życie nigdy nie przestaje zaskakiwać.

Filmowi bohaterowie z kolejnej ekranizacji powieści Helen Fielding.

Renée Zellweger powróciła w filmie do ukochanej roli, która przyniosła jej nominację do Oscara w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej w „Dzienniku Bridget Jones” (2001). Jej zdolność do pokonywania przeciwności losu doprowadziła w końcu do ślubu z Darcy’m i zostania mamą. Ale w nowej odsłonie „Bridget Jones. Szalejąc za facetem”, znów jest sama. Cztery lata temu Mark (Colin Firth) zginął podczas misji humanitarnej w Sudanie. Teraz samotna matka 9-letniego Billy’ego i 4-letniej Mabel i utknęła w stanie emocjonalnego zawieszenia, wychowując swoje dzieci z pomocą lojalnych przyjaciół, a nawet byłego kochanka, Daniela Cleavera (Hugh Grant). Naciskana przez przyjaciół, Shazzera, Jude’a i Toma, koleżankę z pracy, Mirandę oraz swoją lekarkę dr. Rawlings (w tej roli Emma Thompson), Bridget postanawia wrócić do pracy, a nawet próbuje aplikacji randkowych. Wkrótce poznaje marzycielskiego i entuzjastycznego młodszego mężczyznę (Leo Woodall znany z serialu „Biały Lotus”). Zmuszona lawirować między pracą, domem a romansem, zmaga się z osądem idealnych mam w szkole i martwi o Billy’ego, który bardzo tęskni za ojcem.

Czytajmy więc książkę i idźmy oglądać Bridget Jones, którą znamy i lubimy od lat (od premiery pierwszej części w 2001 przychód ze sprzedaży biletów wyniósł ponad 760 milionów dolarów). Czy różnica wieku między kochankami ma znaczenie? Jak ułożyć sobie nowe życie z pracą, opieką nad dziećmi romansem? Dojrzała Bridget daje się porwać uniesieniom i jak dawniej robi szalone rzeczy i cieszy się nimi. Figlarna komedia romantyczna zamienia się w obyczajową opowieść o dorastaniu, miłości i wewnętrznym spokoju. Scenariusz napisały Helen Fielding i zdobywczyni nagrody Emmy Abi Morgan. Natomiast Renée Zellweger i Helen Fielding zostały producentkami wykonawczymi.

Przy okazji zachęcamy do czytania wszystkich czterech powieści o Bridget. Wprawdzie większość z nas doskonale zna jej miłosne perypetie, kompleksy i potknięcia, ale kto jeszcze nie miał okazji poznać książkowego pierwowzoru filmowej Bridget, ma teraz świetną okazję! Helen Fielding stworzyła nowy archetyp literackiej postaci kobiecej, a teraz wyprawiła ją na podbój XXI wieku. Komediowe talenty Fielding, a nade wszystko jej wrażliwość na wszystko, co w naszej współczesnej kulturze staje się modne, po raz kolejny doszły do głosu. Przede wszystkim książka niesie jednak w sobie najwięcej pozytywnej energii! Bridget musi się zmagać z dwójką swoich dzieciaków, perspektywą romansu z młodym chłopakiem, wyniosłością zadowolonych z siebie wiekowych małżeństw, zbuntowaną techniką i mediami społecznościowymi. CO ROBIĆ, gdy sześćdziesiąte urodziny twojej przyjaciółki wypadają w tym samym dniu, co trzydzieste urodziny twojego chłopaka? CZY LEPIEJ UMRZEĆ od botoksowego zakażenia, czy z samotności, będącej skutkiem zmarszczek, których nie potraktowało się botoksem? CZY MOŻNA KŁAMAĆ na temat swojego wieku na internetowych portalach randkowych? CZY WSKAZANE JEST układać włosy suszarką, gdy jedno z twoich dzieci ma wszy na głowie? CZY JEŻELI posmarujesz sobie dłonie emulsją lip plumper, to też ci się powiększą jak usta? JEŚLI PRZEŚPISZ SIĘ Z KIMŚ po dwóch randkach i sześciu tygodniach esemesowania, czy będzie to to samo, jakbyś wyszła za kogoś po dwóch spotkaniach i sześciu miesiącach pisywania listów w czasach romantycznej pisarki Jane Austen? Dumając nad tymi zagadnieniami i innymi dramatycznymi problemami naszych czasów, Bridget Jones przedziera się przez gąszcz wyzwań, czyhających na współczesną samotną matkę, a jednocześnie na powrót odkrywa swoją seksualność w wieku średnim.

Helen Fielding „Bridget Jones. Szalejąc za facetem”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Stron 584, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przekład Jan Karłowski i Katarzyna Karłowska. Premiera 11 lutego 2025. Wszystkie poprzednie powieści z Bridget Jones można zamówić w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/manufacturer/fielding-helen.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze filmowej edycji powieści Helen Fielding „Bridget Jones. Szalejąc za facetem”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Na jakiej liście Bridget Jones, postać fikcyjna, uznana została za realną i znaczącą w historii świata? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze filmowej edycji powieści Helen Fielding „Bridget Jones. Szalejąc za facetem”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 14 lutego 2025 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Na jakiej liście Bridget Jones, postać fikcyjna, uznana została za realną i znaczącą w historii świata?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Na jakiej liście Bridget Jones, postać fikcyjna, uznana została za realną i znaczącą w historii świata? Odpowiedź: W 2016 roku w rankingu Woman’s Hour Power List, prowadzonym przez stację radiową BBC 4, znalazło się siedem kobiet, które miały największy wpływ na życie Brytyjek w ciągu ostatnich siedmiu dekad. W zestawieniu, co ciekawe, nie znalazła się wówczas królowa Elżbieta II. Wśród wybranych postaci sześć kobiet było prawdziwych, a jedna fikcyjna. Oto panie, które zdaniem głosujących odegrały znaczącą rolę w historii Wielkiej Brytanii i całego świata: Margaret Thatcher – pierwsza w Wielkiej Brytanii kobieta premier, Helen Brook – założycielka klinik medycznych, promotorka udostępniania antykoncepcji niezamężnym kobietom, Beyoncé – światowa supergwiazda, Germaine Greer – działaczka feministyczna, Jayaben Desai – przywódczyni jednego z największych strajków w historii Wielkiej Brytanii, Barbara Castle – orędowniczka równych płac dla mężczyzn i kobiet oraz Bridget Jones – książkowa i filmowa bohaterka niedoskonała. W uzasadnieniu o tej ostatniej napisano: „Kiedy w latach 90. po raz pierwszy pojawiła się fikcyjna postać Bridget Jones, miała ona ogromny wpływ na to, jak kobiety zaczęły postrzegać same siebie i jak były postrzegane przez innych. Początkowo w formie felietonu w gazecie, następnie w bestsellerowych książkach Helen Fielding i uwieczniona na ekranie przez Renée Zellweger, fikcyjna Bridget Jones znalazła oddźwięk wśród całego pokolenia singli, zmagających się z odnalezieniem swojego miejsca w świecie pełnym zadowolonych z siebie małżeństw, którym może pomóc jedynie odrobina wina Chardonnay. Każdy z nas zna jakąś Bridget!”. Krytycy wyboru Bridget Jones twierdzili wówczas, że to słaby żart w stosunku do kobiet, które naprawdę powinny znaleźć się wśród wyróżnionych. Książki otrzymują: 1 Monika Stelmaszek, Lubin;) 2) Anna Sobańska, Jaworze. GRATULUJEMY! (wpis z 23 lutego 2025)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress