WOLNOŚĆ MYŚLENIA W ERZE NEUROTECHNOLOGII. TRWA WALKA O KAŻDY MÓZG

Autorka tej książki, Nita A. Farahany, jasno i z zacięciem pisze o nadziejach i obawach związanych z rewolucją neurotechnologiczną. „Proponuje nam fascynujący i prowokacyjny przegląd technologii mających moc przekształcenia naszego życia na lepsze, a nawet wpłynięcia na definicją człowieka” – stwierdziła Jennifer Doudna, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (wraz z Emmanuelle Charpentier). Z kolei Jules Polonetsky z Future of Privacy Forum dodał, że ta pasjonująca książka „niezbicie dowodzi, że szybko zbliżające się postępy w neurotechnologii zmienią politykę, marketing, opiekę w dziedzinie zdrowia psychicznego i dziesiątki innych obszarów codziennego życia. Walka o mózg wyposaża nas w wiedzę niezbędną, by walczyć o przyszłość, w której zagwarantowane są prywatność i wolna wola jednostek”.

Nita A. Farahany „Walka o mózg. Wolność myślenia w erze neurotechnologii”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Stron 384, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożyła Bożena Jóźwiak. Premiera 22 lipca 2025.

Nadchodzi więc nowa era w dziedzinie monitorowania i hakowania umysłów. Czy jesteśmy przygotowani na taką przyszłość? Wyobraźmy sobie świat, w którym będzie można pozyskiwać dane z mózgu, żeby poznać czyjeś poglądy polityczne, myśli będą mogły stanowić dowód przestępstwa, a skrywane uczucia zostać użyte w sądzie jako zarzut. A jednocześnie świat, gdzie chorzy na padaczkę otrzymują ostrzeżenia na chwilę przed atakiem, a przeciętna osoba może zajrzeć do własnego mózgu, żeby usunąć bolesne wspomnienia lub wyleczyć się z uzależnień. Neuronauka już obecnie umożliwia to wszystko, a skomplikowane urządzenia neurotechnologiczne staną się wkrótce „uniwersalnymi sterownikami” w naszych interakcjach z technologią. Może to zapewnić ludzkości ogromne korzyści, lecz bez odpowiednich zabezpieczeń może też poważnie zagrozić podstawowym prawom człowieka do prywatności, wolności myśli i samostanowienia.

Ahmed Shaheed, profesor University of Essex, autor pierwszego w historii ONZ raportu na temat wolności myśli: „Profesor Farahany, powszechnie uznawana za autorytet w dziedzinach etyki i sztucznej inteligencji, nie podchodzi ani alarmistycznie, ani z rezygnacją do obecnych trendów, jedynie zwraca się do nas z wyważoną propozycją: jeśli teraz nie wprowadzimy niezbędnych regulacji, to ludzkość taka, jaką znamy, będzie zagrożona”.

O autorce: NITA A. FARAHANY (rocznik 1978, na zdjęciu), Amerykanka pochodzenia irańskiego, jest profesorem na Duke University, prywatnej uczelni w Durham w Karolinie Północnej. Zajmuje się etycznymi, prawnymi i społecznymi implikacjami nowych technologii. Jest profesorem prawa i filozofii w Duke Law School, dyrektorem-założycielem Duke Science & Society, przewodniczącą wydziału Duke MA in Bioethics & Science Policy oraz główną badaczką w SLAP Lab, kierowanym przez nią stowarzyszeniu Duke Initiative for Science and Society Laboratory, omawiającym nowe badania z zakresu etyki na styku nauki, społeczeństwa, prawa i filozofii. Często przedstawia swoje komentarze w amerykańskich mediach i zapraszana jest jako główna wykładowczyni na rozmaite wydarzenia, takie jak konferencje TED, Aspen Ideas Festival, Światowe Forum Ekonomiczne czy konferencje prawnicze na całym świecie. Jest także analityczką prawa na konferencjach Sądu Apelacyjnego USA. W latach 2010-2017 wchodziła w skład prezydenckiej komisji bioetycznej, powołana do tego ciała przez prezydenta Baracka Obamę. Jest również współredaktorką naczelną magazynu „Journal of Law and the Biosciences” i zasiada w komitecie doradczym czasopisma „Scientific American”.

Nita A. Farahany „Walka o mózg. Wolność myślenia w erze neurotechnologii” (tytuł oryg. „The Battle for Your Brain: Defending the Right to Think Freely in the Age of Neurotechnology”, 2023). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Stron 384, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przełożyła Bożena Jóźwiak. Premiera 22 lipca 2025. Książkę można już zamówić u wydawcy na stronie internetowej https://sklep.zysk.com.pl/walka-o-mozg-wolnosc-myslenia-w-erze-neurotechnologii.html.

Dzięki życzliwości Wydawnictwa Zysk i S-ka mamy dla Czytelników LADY’S CLUB 2 egzemplarze tej publikacji. Poniżej nasz konkurs z jednym pytaniem.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Nity A. Farahany „Walka o mózg. Wolność myślenia w erze neurotechnologii”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie pośrednio związane z treścią omawianej przez nas książki: Jaki tytuł nosiło opowiadanie Kurta Vonneguta, w którym autor przedstawił utopijny świat samych równych – społeczeństwo, gdzie nie wolno było mieć przewagi nad nikim innym, czy to osiągniętej naturalnie, czy metodami sztucznymi? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Nity A. Farahany „Walka o mózg. Wolność myślenia w erze neurotechnologii”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 17 lipca 2025 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie pośrednio związane z treścią omawianej przez nas książki: Jaki tytuł nosiło opowiadanie Kurta Vonneguta, w którym autor przedstawił utopijny świat samych równych – społeczeństwo, gdzie nie wolno było mieć przewagi nad nikim innym, czy to osiągniętej naturalnie, czy metodami sztucznymi?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress