Tego nazwiska nie trzeba rekomendować miłośnikom literatury fantasy. Pochodzący z Krakowa Jacek Piekara (rocznik 1965) jako literat debiutował w prasie w sierpniu 1983 roku – opowiadaniem „Wszystkie twarze szatana” na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Do dziś opublikował prawie trzydzieści książek.

Obecnie znany jest głównie z cyklu opowiadań o czarodzieju Arivaldzie z Wybrzeża oraz powieści o Mordimerze Madderdinie – inkwizytorze żyjącym w alternatywnym świecie („Sługa Boży”, „Młot na czarownice”, „Miecz aniołów”, „Łowcy Dusz”, „Płomień i krzyż”, „Ja, inkwizytor. Wieże do nieba”, „Ja, inkwizytor. Dotyk zła” oraz „Ja, inkwizytor. Bicz Boży”). Ten bestsellerowy, historyczno-fantastyczny cykl doczekał się już od 2003 roku prawie piętnastu tomów! Piekara przez wiele lat pracował jako dziennikarz, redaktor prasowy i radiowy, specjalizujący się w tematyce pop kultury, szczególnie gier komputerowych. Był dziennikarzem takich pism jak „Gambler”, „Świat Gier Komputerowych”, „Click!”. W tym ostatnim pod pseudonimem Randall sprawował funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Poza pracą dziennikarską i literacką zajmował się również reżyserią dubbingów i tłumaczeniami.

Często występuje również jako publicysta, autor artykułów na tematy polityczne, historyczne, kulturalne, społeczne, popularnonaukowe. Pasjonat historii od antyku po czasy współczesne. Znany z wielu kontrowersyjnych opinii. Teraz wyprowadził się już z Warszawy, mieszka pod górami z partnerką, 16-letnim synem i trzema pieskami. Wolny czas poświęca na filmy, seriale, gry komputerowe (na przykład Hearthstone), lubi też posłuchać hard rocka i heavy metalu.
Współpracował przy tworzeniu scenariusza gry komputerowej „Książę i tchórz”, w której występuje Arivald – postać z jego opowiadań. Obecnie toczą się zaawansowane prace nad wysokobudżetową grą „Ja, inkwizytor”, opartą na twórczości autora.
To Piekara był autorem pierwszej współczesnej polskiej powieści z gatunku fantasy, „Imperium. Smoki Haldoru”, wydanej w 1986 roku. W kwietniu tego roku nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa ukazała się książka „Witajcie w Zaklętej Krainie”. Czytelnicy znaleźli w niej nie tylko ten utwór (i jego drugi tom), lecz również kilkanaście opowiadań opublikowanych pierwotnie na łamach miesięczników „Fantastyka” i „Problemy”, a także w antologiach i zbiorach autorskich. Antologia zawierała również jedyną powieść o Conanie Barbarzyńcy napisaną przez Polaka! Utwory zebrane w tym tomie były bestsellerami w latach 80. i 90. Współcześni czytelnicy mogli dzięki nim poznać lepiej autora „cyklu inkwizytorskiego” – jako pisarza dopiero rozpoczynającego literacką przygodę. Zebrane w antologii tytuły nie zostały na nowo zredagowane przez autora, nie były też modyfikowane i poprawiane. Ukazały się w takiej formie, w jakiej widzieli je czytelnicy kilka dekad temu.
Teraz na rynku księgarskim pojawiła się – z datą 1 lipca 2025 – kolejna książka Piekary, będąca podróżą w czasie pt. „Witajcie w moim Piekle”, dopełniająca kolekcję utworów młodego literata. Zatem witajcie po raz drugi w ponurym i przerażającym świecie, pełnym dramatów i niesprawiedliwości. Człowiek szukający wolności kontra zniewalający go, nieludzki system, sterowany przez przywódców, kierujących się obłąkanymi ideami. Oto motyw przewodni kolejnej antologii opowiadań Jacka Piekary, napisanych w latach 80. i 90. Część została opublikowana w czasopismach i książkach, ale dla kilku z nich obecne wydanie jest absolutną premierą, gdyż nigdy wcześniej nie zaprezentowano ich w żadnej formie. W zbiorze znajdziemy tak popularną 30-40 lat temu fantastykę „bliskiego zasięgu”, zajmującą się problemami społecznymi i politycznymi. W tym tomie zamieszczone zostały między innymi opowiadania i minipowieści „Labirynt”, „Artur Potter Lwie Serce”, „Skalny potwór”, „Kupujcie holowizory”, „Złote słońce Tahiti”, „To tylko Piekło”, „Kontaktor”, „Pieśń o Swarangu”, „Człowiek, który śpiewał z duchami”, „Morderca uczuć”, „Siła nienawiści”, „Człowiek interesu” i inne. One także ujrzały ponownie światło dzienne w takiej formie, w jakiej widzieli je czytelnicy kilka dekad temu.
PS. Tytuł naszej informacji o najnowszej antologii opowiadań i mikropowieści Jacka Piekary zaczerpnięty został z utworu Kraina ametystowego jeziora.

Jacek Piekara „Witajcie w moim Piekle”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 576. Premiera 1 lipca 2025. Książkę można zamówić u wydawcy zarówno w miękkiej, jak i twardej oprawie: https://sklep.zysk.com.pl/witajcie-w-moim-piekle-opr-mk.html. Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka mamy dla Was 2 egzemplarze nowej książki Piekary. Poniżej nasz konkurs.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Jacka Piekary „Witajcie w moim Piekle”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy poprawnie odpowiedzą na pytanie: Która powieść Jacka Piekary pojawiła się jako pierwsza w polskich księgarniach i kiedy to było? Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Jacka Piekary „Witajcie w moim Piekle”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 1 lipca 2025 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie: Która powieść Jacka Piekary pojawiła się jako pierwsza w polskich księgarniach i kiedy to było?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book pod informacją o omawianej książce.
8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl wraz z odpowiedziami swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
