To już trzecia książka Bohdana Dyakowskiego w poznańskim Zysk i S-ka Wydawnictwie. Po „Naszym lesie i jego mieszkańcach” oraz „Z naszej przyrody” otrzymaliśmy właśnie „Zgraną kompanię na wiejskim podwórku”.
Autor znakomicie podpatruje życie gospodarstwa wiejskiego – od obudzenia się ze spoczynku zimowego do stopniowego zamierania w jesieni. W marcu zawsze ta sama ruchliwa gromadka wesołych „stołowników”. Żółtobrzuche trznadle, obok podskakują czubate dzierlatki, w stadku zawsze rej wodzą hałaśliwe wróble. Czy warto je dokarmiać? A może należy je wypędzać z podwórza jako szkodliwe stworzenia? Na pewno nie wypędzimy bocianów, które zlatują się po dwudziestym marca.
Bohdan Dyakowski z miłością i zrozumieniem przyrodnika i humanisty opisuje nie tylko ptasie stada, ale także życie owadów – pszczół, much wszelkiej maści od much domowych, przez muchy plujki – aż po gzy końskie. Wprowadza nas w bogaty świat gryzoni – myszy, szczurów, kun, łasic. Akcja książki przenosi się z domu do obory, z ptasiego gniazda, mysiej norki do stajni. Dla autora nie ma bohaterów dużych i małych, złych i dobrych. W tej „Zgranej kompanii” dla każdego jest miejsce.
Odłożywszy tę bogato ilustrowaną książkę, mamy wrażenie, jakbyśmy obejrzeli wspaniały film. Odczuwamy taką samą sympatię dla wszystkich jego aktorów – ptaków, koni, kur, kogutów, psów, motyli, much czy myszy. Jest do dla nas teraz świat przyjazny, bo zrozumiały.
Bohdan Dyakowski (na zdjęciu powyżej) urodził się 22 grudnia 1864 w Kotiużyńcach w ówczesnej guberni kijowskiej, zmarł 9 grudnia 1940 w Krakowie. Był polskim biologiem i popularyzatorem wiedzy przyrodniczej. Przez pewien czas także nauczycielem biologii i fizyki. Gorliwie propagował ideę ochrony przyrody w Polsce. Należał do grona założycieli Ligi Ochrony Przyrody. Po ukończeniu (w 1883) gimnazjum klasycznego w Warszawie studiował (do 1888) przyrodę na Uniwersytecie Warszawskim, przy czym w latach 1885-1887 był asystentem zoologa Augusta Wrześniowskiego; w 1888 uzyskał stopień kandydata nauk przyrodniczych, po czym w latach 1896-1896 uczył biologii i fizyki w szkole realnej Władysława Górskiego i innych, ponadto pracował w tajnym kółku oświaty ludowej u Mieczysława Brzezińskiego; w latach 1896-1905 był sekretarzem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, zaś od 1905 przebywał stale w Krakowie pracując nad programami i metodyką nauczania przyrody. W swych podręcznikach zamiast układu systematycznego wprowadził po raz pierwszy układ według zbiorowisk. Od 1926 miał wykłady z dydaktyki botaniki na Studium Pedagogicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Napisał szereg podręczników i książek popularnych z dziedziny przyrody, między innymi „Atlas państwa zwierzęcego” (1903-1926), „Nasz las i jego mieszkańcy” (1898), „O dawnych łowach i dawnej zwierzynie” (2 wyd., 1925), „Tatry” (1923), „Z naszej przyrody” (1903), „Z Puszczy Białowieskiej” (1908).
Tekst niniejszej publikacji został zmieniony zgodnie z obecnie obowiązującymi normami języka polskiego oraz uzupełniony o realia współczesnego gospodarstwa wiejskiego. Premiera 11 lipca 2023. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/zgrana-kompania-na-wiejskim-podworku.html.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Bohdana Dyakowskiego „Zgrana kompania na wiejskim podwórku”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Jakie zwierzę uważał autor za najmądrzejsze ze wszystkich naszych zwierząt domowych? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Bohdana Dyakowskiego „Zgrana kompania na wiejskim podwórku”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 2 sierpnia 2023 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jakie zwierzę uważał autor za najmądrzejsze ze wszystkich naszych zwierząt domowych?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.
8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie pod odpowiedzią konkursową na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jakie zwierzę uważał autor za najmądrzejsze ze wszystkich naszych zwierząt domowych? Odpowiedź: Oczywiście chodzi o psa. Bohdan Dyakowski napisał wprost: „Pies jest najmądrzejszym ze wszystkich naszych zwierząt domowych”. Znakomicie rozumie on swojego pana, nie tylko mowę jego, ale także gesty i wzrok. Wprawnie odróżnia najdelikatniejsze odcienie głosu. Ochoczo spełnia rozkazy, umie wyrażać swoje uczucia, różnorodne zajęcia potrafi spełniać dobrze i sumiennie. „W zamian za to wszystko pies wymaga jedynie trochę okruchów z naszego stołu i przyjacielskiego obchodzenia się” – utrzymywał autor. Książki otrzymują: 1) Janina Borkowska, Serock; 2) Mirosława Trzalik, Rogoźnica; 3) Agnieszka Drzewicka, Połczyn-Zdrój. GRATULUJEMY! (wpis z 7 sierpnia 2023)