Czy można można przenieść wszystkie składki z OFE do ZUS? Jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób można to zrobić? i czy trzeba podjąć jakieś czynności?
Osoba, która chce oszczędzać na przyszłą emeryturę w ZUS, nie składa oświadczenia dla członków otwartego funduszu emerytalnego.
Przejście do ZUS oznacza, iż tylko bieżące składki nie będą przekazywane do OFE.
Składki, które trafiły wcześniej do OFE, tj. te zgromadzone od momentu członkostwa w OFE pozostaną tam do czasu osiągnięcia przez ubezpieczonego wieku niższego niż 10 lat od wieku emerytalnego. Wówczas będą podlegały stopniowemu wycofywaniu, przekazywaniu do ZUS.
Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami przeniesienie całości środków z OFE do ZUS następuje w ramach tzw. “suwaka bezpieczeństwa” a proces wycofywania środków rozpoczyna się po przekazaniu przez ZUS do OFE informacji o osiągnięciu przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego. Po otrzymaniu tej informacji, otwarty fundusz emerytalny każdego miesiąca umarza część jednostek rozrachunkowych, a środki odpowiadające wartości umorzonych jednostek przekazuje na fundusz emerytalny (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) w ZUS.
Po przekazaniu całości środków, Zakład dokonuje wykreślenia członkostwa z Centralnego Rejestru Członków OFE. Kwoty wycofanych środków ewidencjonowane są na subkoncie w ZUS.
Samodzielnie ubezpieczony nie może w żaden sposób przenieść środków zgromadzonych wcześniej w OFE do ZUS.