rehabilitacja dla przedsiębiorcy

 

Od wielu lat prowadzę wraz z mężem działalność gospodarczą. W ubiegłym roku rozpoczęły się problemy z kręgosłupem, z tygodnia na tydzień coraz większe. Do tej pory nie korzystałam jednak ze zwolnienia chorobowego, choć schorzenie coraz bardziej utrudnia mi pracę. Czy mogę skorzystać z takiego turnusu rehabilitacyjnego organizowanego przez ZUS?

 

 

Program rehabilitacji leczniczej prowadzony przez ZUS w ramach prewencji rentowej skierowany jest do osób:

– ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy,

– uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,

– pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy rokujących jednocześnie odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Powyższych warunków nie trzeba spełniać równocześnie, to znaczy że nie trzeba pobierać świadczeń z ubezpieczeń społecznych (zasiłku, renty) aby skorzystać z tego programu. Ważne jest, aby osoba wnioskująca posiadała status osoby ubezpieczonej.

Proponuję zwrócić się do lekarza prowadzącego o wypisanie wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (druk PR-4, dostępny na stronie internetowej www.zus.pl). Wniosek taki należy złożyć w dowolnej jednostce ZUS. Zakład przyśle informację o terminie badania przez Lekarza Orzecznika, którzy wyda stosowne orzeczenie.

 

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress