Jak możemy podejmować racjonalne decyzje dotyczące naszego coraz bardziej uzależnionego od technologii życia, jeśli nie rozumiemy różnicy między pseudonaukowymi mitami a możliwymi do weryfikacji hipotezami nauki? Zdobywca Nagrody Pulitzera, wybitny astronom Carl Sagan, przekonuje, że myślenie naukowe ma kluczowe znaczenie nie tylko w dążeniu do prawdy, lecz także w prawidłowym funkcjonowaniu naszych demokratycznych instytucji.
Astronom Carl Sagan analizuje i autorytatywnie obala takie fałszywe poglądy, jak czary, uzdrawianie wiarą, demony i UFO. Jednak, co niepokojące, w obecnej erze informacji pseudonauka ma się wciąż dobrze, a relacje o porwaniach przez kosmitów, kontaktach z duchami przodków i zbiorowych halucynacjach nadal przyciągają uwagę i są traktowane poważnie. Jak pokazuje autor, syreni śpiew irracjonalności nie jest po prostu kulturowym wypaczeniem, lecz niebezpiecznym błądzeniem w mroku, które w fundamentalny sposób zagraża naszej wolności.
Ta książka to przekonująca wizja tego, na czym polega rzetelna nauka i ostrzeżenie przed niebezpieczeństwami szerzących się fake newsów i pseudonaukowych teorii. Recenzent „Los Angeles Times”: „Wspaniała książka. Pełna zapału obrona nauki. Od pierwszej do ostatniej stronicy ta książka jest manifestem klarownego myślenia”.
Autor omawianej książki (na zdjęciu) przyszedł na świat 9 listopada 1934 roku. Na rozwój zainteresowań naukowych Sagana miała wpływ wizyta na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Poza tym jako nastolatek zaczął zaczytywać się w tekstach zawartych w magazynie „Astounding Science Fiction”. Ponadprzeciętnymi umiejętnościami zaczął wykazywać się już w szkole średniej, ale mimo sugestii nauczycieli, jego rodzina nie była w stanie pokryć czesnego w prywatnej szkole. Jeszcze przed ukończeniem nauki wziął udział w konkursie na esej naukowy, w którym analizował skutki ewentualnego kontaktu ludzkości z obcą zaawansowaną cywilizacją. Praca Sagana została uznana za najlepszą. Później rozpoczął studia na Uniwersytecie Chicago. W trakcie nauki angażowała się w różne projekty naukowe, ale także militarne, zlecane przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz NASA. Przez kolejne lata pomyślnie rozwijał karierę naukową, przede wszystkim w zakresie astronomii i nauk kosmicznych. Sagan był, między innymi, współzałożycielem organizacji non-profit The Planetary Society. Powszechnie jest znany jako autor książek popularnonaukowych. Dużą popularność przyniósł mu trzynastoodcinkowy serial telewizyjny „Cosmos: A Personal Voyage”. Już po śmierci jego jedyna powieść „Kontakt” („Contact”) została zaadaptowana na potrzeby filmu. Zmarł przedwcześnie w wieku 62 lat.
Carl Sagan, Ann Druyan „Świat opanowany przez demony. Ostrzeżenie przed przyszłością, w której już żyjemy, gdzie teorie spiskowe znajdują szeroki oddźwięk”. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2024. Stron 570, oprawa twarda. Przełożył Marek Krośniak. Premiera 2 lipca 2024. Książkę można zamówić z rabatem w przedsprzedaży w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/swiat-opanowany-przez-demony-nauka-jako-swiatlo-w-mroku.html. Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze tej książki.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Carla Sagana i Ann Druyan „Świat opanowany przez demony. Ostrzeżenie przed przyszłością, w której już żyjemy, gdzie teorie spiskowe znajdują szeroki oddźwięk” (tytuł oryginału: „The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark”, 1996). Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jaki tekst uważany jest obecnie za najbardziej przerażający w historii ludzkości? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Carla Sagana i Ann Druyan „Świat opanowany przez demony. Ostrzeżenie przed przyszłością, w której już żyjemy, gdzie teorie spiskowe znajdują szeroki oddźwięk”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 4 sierpnia 2024 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jaki tekst uważany jest obecnie za najbardziej przerażający w historii ludzkości?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.
8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jaki tekst uważany jest obecnie za najbardziej przerażający w historii ludzkości? Odpowiedź: Współcześni naukowcy zgodnie uznają, a potwierdził to również Carl Sagan, że tekstem najbardziej przerażającym w dziejach ludzkości był katolicki traktat „Malleus maleficarum” („Młot na czarownice”), który przyniósł cierpienia i śmierć nieprzebranym rzeszom kobiet, oskarżanych przez stulecia na jego podstawie o konszachty z diabłem i czary. „Dzieło” powstało na polecenie papieża Innocentego VIII, a jego autorami byli ówcześni profesorowie teologii – dominikański inkwizytor Heinrich Kramer i inkwizytor Jakob Sprenger. Tekst został po raz pierwszy opublikowany w roku 1487 i był podstawowym podręcznikiem łowców czarownic od XV do XVII wieku. Nawet humaniści tacy jak Erazm z Rotterdamu i Thomas More znaleźli się pod jego wpływem i wierzyli w czarownice. Posługując się cytatami z Pisma świętego oraz opiniami starożytnych uczonych, a w gruncie rzeczy nikczemnymi doktrynami, kłamstwami i konfabulacjami, Kramer i Sprenger stworzyli narzędzie do uprawiania najbardziej haniebnych okrucieństw w dziejach świata. „Młot na czarownice” sprowadzał się do tego, że wystarczyło oskarżyć kobietę o czary (powody mogły być różne: chęć zemsty, zazdrość, chciwość), żeby nieszczęsna stała się czarownicą. Oskarżona nie miała żadnych praw, nie dopuszczano do konfrontacji z oskarżycielami, a jedynym i niezawodnym sposobem potwierdzenia słuszności oskarżeń były tortury i stos. „Malleus maleficarum” był w gruncie rzeczy bezdusznym, technicznym podręcznikiem dla oprawców i złodziei majątków, działających w całej Europie z papieskim błogosławieństwem. Wywarł on przez kilka stuleci ogromny wpływ na historię kontynentu i cieszył się ogromnym autorytetem wśród wielu inkwizytorów-naśladowców. „Malleus” miał w krajach katolickich i protestanckich aż szesnaście edycji. Jako ciekawostkę można podać, że w latach 2021-2023 wydane zostało pierwsze polskie tłumaczenie wszystkich trzech tomów „Młota na czarownice” z łaciny na język polski (od ponad 500 lat). Przekładu dokonał Jakub Zielonka, uwspółcześniając treść „biblii inkwizytorów”. Książki otrzymują: 1) Wiktoria Jankowska, Radziechowy-Wieprz; 2) Janusz Stasicki, Braniewo. GRATULUJEMY! (wpis z 19 sierpnia 2024)