DUCH STAREGO HOOKERA I INNE ZJAWY ZIMOWEJ NOCY

Poznańskie Zysk i S-ka Wydawnictwo kontynuuje świetną serię z duchami. Po „Duchach nocy wigilijnej”, „Duchach nocy świętojańskiej”, „Duchach nocy Kupały”, „Duchach i zjawach wielkopolskich” przyszła pora na „Duchy zimowej nocy”. Doskonała propozycja na prezent pod choinkę, zwłaszcza że książka ma twardą oprawę, obwolutę i liczy sobie 632 strony. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaprosić Czytelników do kolejnej magicznej podróży po świecie duchów, tajemnic i niesamowitych zjawisk. Dodajmy jeszcze, że wszystkie wspomniane tytuły są dostępne w księgarni internetowe Wydawcy na stronie www.sklep.zysk.com.pl.

Zbiór opowiadań grozy „Duchy zimowej nocy”. Wybór i opracowanie Tadeusz Zysk. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Przełożyli Tomasz Bieroń, Jerzy Łoziński i Mira Czarnecka. Oprawa twarda z obwolutą, stron 632. Premiera 28 listopada 2023.

Epoka wiktoriańska przyniosła wysyp opowiadań o duchach, nawiedzonych miejscach i demonach. Prawdopodobnie była to reakcja na szybki proces industrializacji, wpływający na osobiste i zawodowe życie wielu osób. Zapewne znaczenie miały też uprzemysłowienie, powiększające się populacje miast, a przede wszystkim rozwój nauki i technologii. Opowiadania grozy pisane były, co ciekawe, głównie przez kobiety i wydawane albo pod męskimi pseudonimami, albo anonimowo, jakby pisarki się ich wstydziły. Przełom przyniosła dopiero publikacja „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa i zaproszenie przez niego znanych pisarzy do publikowania na łamach periodyku „Household Words”. Najwięksi autorzy zaczęli wtedy publikować opowieści o duchach pod własnymi nazwiskami i dawali dobry przykład mniej znanym pisarzom. Nastała złota era literatury grozy – także u Dickensa (był właścicielem połowy redakcji) w jego „Słowach Domowych”, tygodniku redagowanym przez pisarza w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Każdy numer kosztował zaledwie dwupensówkę, zapewniając w ten sposób szerokie grono czytelników.

Na wybór pod wspólnym tytułem „Duchy zimowej nocy”, dokonany przez Tadeusza Zyska, złożyły się krótsze i dłuższe opowiadania dziewięciorga znakomitych przedstawicieli epoki: „Sklep z duchami” G.K. Chestertona, „Upiorny czynsz” i „Ołtarz zmarłych” Henry’ego Jamesa, „Strażnik miru” Johna Buchana, „Nawiedzony młyn” i „Szkielet” Jerome K. Jerome’a, „Makabra” Johna Berwicka Harwooda, „W opactwie Crighton”, „Cień w kącie”, „Twarz w lustrze” i „John Granger” Mary Elizabeth Braddon, „Okultystka starej daty”, „Zaduszki”, „Dziwne doświadczenie”, „Nocne czuwanie Davida Gartha” i „Rzeczywistość czy przywidzenie” Mrs Henry Wood, „Nawiedzona skała” W.W. Fenna oraz „Duch starego Hookera” nieznanego autora. Książce towarzyszą także starannie opracowane notatki o autorach. Powtórzmy jeszcze raz: wyborny prezent pod choinkę.

Fot. Pexels.com

Zbiór opowiadań grozy „Duchy zimowej nocy”. Wybór i opracowanie Tadeusz Zysk. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Przełożyli Tomasz Bieroń, Jerzy Łoziński i Mira Czarnecka. Oprawa twarda z obwolutą, stron 632. Premiera 28 listopada 2023. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej Wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/duchy-zimowej-nocy.html. Dzięki uprzejmości Wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki. Poniżej nasz tradycyjny konkurs czytelniczy.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki „Duchy zimowej nocy”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jak nazywała się najpopularniejsza brytyjska pisarka epoki wiktoriańskiej, która w pewnym momencie przewyższyła sławą nawet Dickensa? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki „Duchy zimowej nocy”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 7 grudnia 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jak nazywała się najpopularniejsza brytyjska pisarka epoki wiktoriańskiej, która w pewnym momencie przewyższyła sławą nawet Dickensa?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jak nazywała się najpopularniejsza brytyjska pisarka epoki wiktoriańskiej, która w pewnym momencie przewyższyła sławą nawet Dickensa? Odpowiedź: Chodzi o Mrs. Henry Wood (1814-1887), czyli o Ellen Price, która wyszła za mąż za Henry’ego Wooda i pod takim pseudonimem literackim publikowała swoje opowiadania i powieści. Jest uważana za najpopularniejszą brytyjską pisarkę epoki wiktoriańskiej. Wiele jej książek miało status światowych bestsellerów. W pewnym okresach przewyższyła sławą nawet Charlesa Dickensa czy Wilkiego Collinsa. Jej najbardziej znaną i do dziś wartą uwagi książką, którą zresztą sfilmowano, jest „Posiadłość East Lynne” z 1861 roku. Wood napisała ponad 30 powieści, przetłumaczonych na wiele języków. Powieść „Błędnik” („Within the Maze” z 1872 roku, wyd. polskie 2021) została uznana przez Lwa Tołstoja za jedną z najważniejszych książek epoki. W swojej twórczości Ellen Wood w mistrzowski sposób łączyła napięcie z suspensem. Jak wyliczył jej konkurent literacki, Wilkie Collins, autorka zarobiła na pisaniu sumy niewyobrażalne dla innych pisarzy epoki. Książki otrzymują: 1) Natalia Szewczyk, Kraków; 2) Anna Hernik, Suwałki. GRATULUJEMY! (wpis z 14 grudnia 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress