PODRÓŻ Z LIVIO I FELICJĄ. DZIENNIK WŁOSKI GRZEGORZA MUSIAŁA

Po „Sycylii” oraz „Apulii. Abruzji i Rzymie” mamy kolejny tom „Dziennika włoskiego” Grzegorza Musiała, tym razem poświęcony Umbrii i Toskanii. To opis peregrynacji po Włoszech, odbywanych przez autora w latach 2002-2007. Wędrówka wiedzie przez samo serce Italii, pełne wspaniałych krajobrazów i największych dzieł geniuszu ludzkiego: Orvieto i Asyż, Florencję i Sansepolcro, Pizę i Sienę.

Grzegorz Musiał, „Dziennik włoski. Umbria i Toskania”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Stron 536, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 9 listopada 2023.

Autorowi towarzyszą nieodłączny kompan Livio (połączenie Pantalona z Arlekinem z komedii dell’arte, a zarazem smakosz sztuki i kuchni włoskiej) i Felicja, ekscentryczna Polka z Paryża – filmowiec znający wszelkie grzeszne zakamarki odwiedzanych miast, ale i gorliwa katoliczka. Ta ekscentryczna trójka wędruje z hostelu do hostelu, od katedry do katedry, stając w zachwycie przed freskami Giotta i „Primaverą” Botticellego, przed „Wygnaniem z raju” Masaccia i „Zwiastowaniem” Signorellego, zarazem prowadząc spór, często dowcipny i przewrotny, o dawnym i dzisiejszym świecie, upadku cywilizacji i tęsknocie ludzi (a jednak!) za wzniosłością. I ta podwójność narracji, pełnej wielkich pamiątek z przeszłości, ale i wartkiej codzienności, uduchowienia, ale też żartu i kpiny, jest szczególnym walorem tej książki, przekraczającej ścisłe ramy dziennika podróży i stającej się powiastką filozoficzną na wzór Diderota.

GRZEGORZ MUSIAŁ. Fot. Jakub Kukla / Polskie Radio

Opinie o książce

Piotr Kopczak, pisarz i publicysta: „Przez Umbrię, Toskanię, Lacjum wędruje trójka starych przyjaciół. Brud, ból i rozczarowania, jakie w sobie noszą, zdają się tracić znaczenie wobec sztuki, z którą dane jest im obcować. Ich podróż staje się pielgrzymką do źródeł w poszukiwaniu sensu europejskiej kultury, tego wszystkiego, co nas zrodziło i ukształtowało, a teraz dla wychowanych przez popkulturę mas staje się pozbawioną znaczenia pustą formą. Autor w swojej relacji łamie wszelkie stare i nowe tabu, bo wie, że Piękno jest próżne bez Prawdy. Warto sięgnąć po ten dziennik, nim samemu zacznie się podążać przez Asyż, Sienę, Rzym i wiele innych włoskich miast, by potem z własnej podróży móc wynieść więcej niż tylko parę kolorowych fotografii w telefonie”.

Jan Sochoń, poeta, krytyk literacki, teolog i filozof, ksiądz rzymskokatolicki: „Grzegorz Musiał nie podąża tropami wyznaczonymi przez wielkich podróżników-pisarzy. Stara się natomiast uchwycić wewnętrzny rytm własnej duszy, kiedy ta styka się z jednej strony z pięknem Włoch, z drugiej – z okrucieństwami realnego świata, silnie naznaczonego i mocą ludzkiego geniuszu, i nowoczesnym kalectwem. Wie, że żyjemy pod ciśnieniem myślenia, które wiedząc o nadprzyrodzonej rzeczywistości, paradoksalnie zniechęca do kontaktu z nią (…). Mamy do czynienia z błyskotliwie napisanym tomem, stylistycznie nienagannym, z ową charakterystyczną dla Musiała kondensacją poetycką, odświeżającą ironią i niekiedy zaskakującymi formułami o wymowie niemal aforystycznej. Słowa zyskują tutaj semantyczną giętkość (…). Do tej książki, jak do włoskich miast i miasteczek, trzeba stale powracać, gdyż wywołuje ona napięcie, któremu dorównać mogą jedynie nastroje muzyki Mozarta”.

O autorze: Grzegorz Musiał (ur. w 1952 w Bydgoszczy) jest lekarzem, poetą, tłumaczem i pisarzem. Opublikował między innymi książki „Al fine”, „Dziennik bez dat”, „Dziennik z Iowa”, tom tłumaczeń współczesnych poetów amerykańskich, dwa zbiory poezji Allena Ginsberga, wiersze „Circulus mundi”, zbeletryzowaną dwutomową biografię Tamary Łempickiej „Ja, Tamara” i „Tamara, siostra wulkanu”. Dwukrotny stypendysta The International Writing Program (IWP) oraz Fundacji Fulbrighta w USA. Laureat wielu nagród literackich. Jego utwory były tłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, rumuński i czeski.

Dzięki Wydawnictwu Zysk i S-ka mamy dla Was 3 egzemplarze kolejnego „Dziennika włoskiego”. Grzegorz Musiał, „Dziennik włoski. Umbria i Toskania”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Stron 536, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 9 listopada 2023. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej Wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/dziennik-wloski-umbria-i-toskania.html. Poniżej tradycyjny konkurs dla wiernych Czytelników!

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książkiGrzegorza Musiała „Dziennik włoski. Umbria i Toskania”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie nawiązujące do tematyki recenzowanej książki: Na jakich płótnach włoski malarz Michelangelo Merisi da Caravaggio umieścił swoje autoportrety? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Grzegorza Musiała „Dziennik włoski. Umbria i Toskania”, ufundowane przez poznańskie Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 5 grudnia 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie nawiązujące do tematyki recenzowanej książki: Na jakich płótnach włoski malarz Michelangelo Merisi da Caravaggio umieścił swoje autoportrety?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców, autorów najciekawszych odpowiedzi.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Na jakich płótnach włoski malarz Michelangelo Merisi da Caravaggio umieścił swoje autoportrety? Odpowiedź: Caravaggio (1571-1610) należał do tych artystów, którzy tworząc autoportrety, budowali za ich pomocą szczególny dziennik swojego życia. Jego własne oblicze można zobaczyć między innymi na obrazach „Meduza” (około 1598) i „Dawid z głową Goliata”, jednym z najpiękniejszych i najbardziej ekspresyjnych dzieł podejmujących ten biblijny motyw (1609-1610). 1). Książki otrzymują: 1) Grzegorz Żurek, Dzierżoniów; 2) Olga Chmielewska, Wrocław; 3) Natalia Szewczyk, Kraków. GRATULUJEMY! (wpis z 9 grudnia 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress