DUCHY STAREJ FARMY W HRABSTWIE DORSET. Recenzja

Zainspirowana brytyjskim folklorem i mitologią niesamowita historia o przyjaźni wykraczającej poza czas. Amerykańska nastolatka Jenny Gluckstein, bystra trzynastoletnia mieszkanka Nowego Jorku, przeprowadza się z matką i ojczymem-biologiem oraz dwoma przyrodnimi braćmi na angielską prowincję w okolicach Dorset. Z początku nie interesuje się nowym otoczeniem, ale wkrótce odkrywa obecność innej, tajemniczej mieszkanki starego domu – ducha imieniem Tamsin.

Peter S. Beagle „Tamsin”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024 (www.zysk.com.pl). Stron 408, okładka twarda. Tłumaczenie Michał Jakuszewski. Premiera 16 lipca 2024.

Duch Tamsin od trzystu lat nawiedza rozpadającą się rezydencję, uwięziony przez dawną traumę i straszliwe zło, którego imienia nie mogą wypowiedzieć nawet inne magiczne stworzenia zamieszkujące okolicę. Jeśli Jenny pragnie pomóc nowej przyjaciółce, musi się zanurzyć w świat mroku głębiej niż ktokolwiek od stuleci i stawić czoło niebezpieczeństwu, które na zawsze zmieni jej życie. W krótkich przerwach od prac całej rodziny nad wskrzeszeniem starej farmy, Jenny zagłębia się w historię pierwotnych właścicieli, rodziny Willoughby’ch, i ich powiązań z burzliwą i bogatą legendą hrabstwa Dorset. Rodzina Tamsin, podobnie jak wszyscy mieszkańcy okolicy w tamtym czasie, została wciągnięta w rebelię Monmoutha i krwawą zemstę po porażce. Ostatecznie dziewczyna musi stawić czoła zarówno Dzikiemu Gonowi, jak i innemu duchowi – mściwemu sędziemu Jeffreysowi, aby pomóc Tamsin uwolnić się od przeszłości. Beagle zręcznie wplata odkrycia Jenny dotyczące historii Tamsin w dobrze narysowany portret zmagań nastolatki z przystosowaniem się do nowego otoczenia. Głos Jenny jest świeży i wiarygodny, a opisy dotyczące poznawania jej przyrodnich braci, zawierania przyjaźni w szkole, dostosowywania się do zmian w życiu matki i doceniania nowego domu są zręcznie wplecione w zawiłości upiornej tajemnicy starej rezydencji. Fabuła książki i ciekawe postaci sprawiają, że jest to idealna powieść dla nastoletnich czytelników.

PETER S. BEAGLE. Fot. Materiały prasowe

„Tamsin” to powieść fantasy amerykańskiego pisarza Petera S. Beagle’a (na zdjęciu powyżej) z 1999 roku, autora „Ostatniego jednorożca”. W 2000 roku książka zdobyła nagrodę Mythopoeic Award w kategorii literatury dla dorosłych. Mistrzostwo Beagle’a w opowiadaniu fantastyki znakomicie ożywia południowo-zachodnią Anglię, choć on sam nigdy w okolicach Dorset nie był. Beagle urodził się na Manhattanie 20 kwietnia 1939 roku. Studia odbył na Uniwersytecie w Pittsburghu i Uniwersytecie Stanforda. W latach 70. i późniejszych pisał scenariusze filmowe (razem z Chrisem Conklingiem napisał między innymi scenariusz do animowanej wersji „Władcy Pierścieni”, którą wyreżyserował Ralph Bakshi), jednocześnie rozwijając swoje powołanie jako pieśniarz folkowy – zachwyca do dziś publiczność piosenkami w języku angielskim, jidysz, francuskim i niemieckim. Wydał nawet album koncertowy z piosenkami. W 1985 roku przeprowadził się na kilka lat do Seattle w stanie Waszyngton, po czym wrócił do Kalifornii, gdzie pisze i prowadzi warsztaty pisarskie. Jego książki przetłumaczono do tej pory na 15 języków. Napisał między innymi „Pieśń Karczmarza” (The Innkeeper’s Song), „Sonatę jednorożców” (The Unicorn Sonata), „Tamsin”. W dotychczasowym dorobku ma ponad trzydzieści powieści, sześć zbiorów opowiadań i kilka zredagowanych antologii. W 1987 roku został wybrany przez subskrybentów „Locus” piątym najlepszym pisarzem fantasy wszech czasów. Jest także laureatem nagród Hugo i Nebula z 2006 roku za nowelę „Two Hearts”, będącą kontynuacją „Ostatniego jednorożca”. W 2018 roku Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy (SFWA) mianowało go 34. Wielkim Mistrzem Damona Knighta za wkład w rozwój literatury science fiction i fantasy. Przewodniczący SFWA, Cat Rambo, stwierdził: „Praca Petera Beagle’a była bramą dla wielu czytelników fantasy, ale także pisarzy, w tym i dla mnie. Jego praca rzuca światło na ludzkie serce i jego piękno, nawet gdy serce jest niedoskonałe. Beagle bez wątpienia należy do grona wielkich i uważałem za zaszczyt zaprosić go na stanowisko kolejnego Wielkiego Mistrza SFWA Damon Knight Memorial”.

Peter S. Beagle „Tamsin”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024 (www.zysk.com.pl). Stron 408, okładka twarda. Tłumaczenie Michał Jakuszewski. Premiera 16 lipca 2024. Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej powieści. Poniżej nasz tradycyjny konkurs z jednym pytaniem.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Petera S. Beagle’a „Tamsin”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Co oznacza imię Tamsin? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Petera S. Beagle’a „Tamsin”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 5 sierpnia 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Co oznacza imię Tamsin?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Co oznacza imię Tamsin? Odpowiedź: Tamsin to średniowieczna odmiana imienia Thomasina, żeńskiej formy imienia Thomas, używanej w szkockim języku gaelickim; przywróconej w Wielkiej Brytanii w XIX i XX wieku, a później rozprzestrzenionej na inne kraje angielskojęzyczne. W kulturze gaelickiej imię Tamsin oznaczało cnotę i szlachetność. W niektórych interpretacjach imię Tamsin kojarzy się z ideą równowagi. Można je również postrzegać jako symbol harmonii między pozornie sprzecznymi aspektami ludzkiej osobowości. Imię Tamsin może nieść ze sobą także poczucie tajemnicy i zagadki, dwoistości między tym, co widzialne, a co ukryte. W tym sensie Tamsin można interpretować jako imię odzwierciedlające złożoność ludzkiej natury i różnorodność emocji. Książki otrzymują: 1) Katarzyna Wójcik, Jelenia Góra-Podgórzyn; 2) Marta Dąbrowska, Jędrzejów. GRATULUJEMY! (wpis z 19 sierpnia 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress