Nasz gatunek z powodzeniem opanował niemalże każdy zakątek globu, ponieważ z najwyższą biegłością posługujemy się trikiem obmyślonym przez Matkę Naturę – mózgiem wyposażonym w podstawowe elementy konstrukcyjne i wysłanym w świat.
„Zawodzące dziecko w końcu przestaje płakać, zaczyna się rozglądać i fascynować otaczającą je rzeczywistością. Dopasowuje się do otoczenia. Potrafi przyswoić wszystko, począwszy od lokalnego języka, poprzez szerzej rozumianą kulturę, aż po globalną politykę. Reprezentuje dalej przekonania i uprzedzenia tych, którzy je wychowują. Każde miłe wspomnienie, które zachowa, każda lekcja, z której wyciągnie naukę, każda kropla informacji, którą spije – wszystko to kształtuje jego obwody po to, by stworzyć coś, co nigdy wcześniej nie było zaplanowane, a mimo to odzwierciedla otaczający je świat” – napisał David Eagleman we wstępie do swojej fascynującej książki, w której wykazuje, w jaki sposób mózg nieustannie przekonfigurowuje własne połączenia nerwowe dla naszego przeżycia i naszej przyszłości
Co ma wspólnego głód narkotykowy z zawodem miłosnym? Dlaczego wrogiem pamięci nie jest czas, ale kolejne wspomnienia? Jak osoba niewidząca może nauczyć się widzieć językiem, a osoba głucha może nauczyć się słyszeć skórą? Dlaczego ktoś pozbawiony rąk stał się najlepszym łucznikiem na świecie? Czy pewnego dnia będziemy mogli sterować robotem za pomocą naszych myśli? Dlaczego śnimy i co to ma wspólnego z ruchem obrotowym Ziemi? Dlaczego ludziom w latach osiemdziesiątych (i tylko w latach osiemdziesiątych) ubiegłego wieku wydruki na papierze wydawały się lekko czerwonawe? Czy pewnego dnia będziemy w stanie odczytać przybliżone informacje dotyczące czyjegoś życia z mikroskopijnej struktury utrwalonej w gąszczu komórek mózgowych? Odpowiedzi na te i inne pasjonujące pytania znajdują się w naszej głowie. Najwspanialszym osiągnięciem technologicznym, jakie kiedykolwiek udało się nam odkryć, jest niespełna półtorakilogramowy organ umieszczony pod sklepieniem czaszki. Ta książka nie opowiada jednak po prostu o tym, czym jest mózg, ale raczej o tym, do czego jest zdolny. Magia jego działania wynika nie z elementów, z których jest zbudowany, ale ze sposobu, w jaki te części nieustannie splatają się w żywą, naładowaną elektrycznością całość.
Recenzent „The Wall Street Journal”: Od czasów Isaaca Asimova świat nie widział tak aktywnego naukowca, jakim jest David Eagleman, który angażuje swoje siły w różnorodne projekty. „Dynamiczny mózg” czyta się wspaniale, niczym dzieło napisane przez Olivera Sacksa i Williama Gibsona, przesiadujących na trawniku przed domem Carla Sagana.
Khaled Hosseini, autor „Chłopca z latawcem”: Każda strona „Dynamicznego mózgu” jest przepełniona zaskakującymi pomysłami i olśniewającymi spostrzeżeniami. Zaraźliwy entuzjazm Eaglemana, żonglowanie fascynującymi anegdotami oraz przejrzysta, klarowna narracja sprawiają, że sekrety zdolności adaptacyjnych mózgu staną się zrozumiałe dla każdego. Świetna zabawa i wciągająca przygoda z badaniem najbardziej złożonej struktury we wszechświecie.
Przed nami fascynująca podróż po zdumiewającym plastycznością i zdolnościami adaptacyjnymi ludzkim mózgu w duchu najnowszych ustaleń neuronauki.
Autor książki, David Eagleman, jest neurobiologiem, wykładowcą na Stanford University, specjalizującym się w plastyczności mózgu, percepcji czasu, synestezji oraz łączeniu nauki z polityką społeczną oraz dyrektorem generalnym i współzałożycielem firmy Neosensory, która opracowuje urządzenia do substytucji sensorycznej. Urodził się 25 kwietnia 1971 w Nowym Meksyku. W dzieciństwie spadł z dachu i to doświadczenie spowodowało, że zainteresował się teorią neuronowych podstaw percepcji czasu. Kieruje także organizacją non-profit Center for Science and Law, której celem jest dostosowanie systemu prawnego do nowoczesnej neuronauki, a także jest dyrektorem naukowym i współzałożycielem BrainCheck, cyfrowej platformy zdrowia poznawczego, wykorzystywanej w praktykach medycznych i systemach opieki zdrowotnej. Jest również właścicielem niemałej liczby patentów i autorem ponad stu publikacji naukowych, a także trzech światowych bestsellerów (opublikowanych w 32 językach): powieści „Suma” (tytuł oryginału „Sum: Forty Tales from the Afterlives”, 2009) oraz książek popularnonaukowych „Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie” i „Mózg. Opowieść o nas”. Ponadto jest twórcą i prezenterem programu telewizyjnego BBC „The Brain” oraz gospodarzem podcastu „Inner Cosmos with David Eagleman”. Więcej informacji o autorze można znaleźć na stronie poświęconej wybitnym osobistościom Stanford Univerity (https://deagle.people.stanford.edu/).
Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki (konkurs poniżej). Dla niecierpliwych jest też inna dobra wiadomość – książkę można kupić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/dynamiczny-mozg-historia-nieustannych-przeobrazen.html.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Davida Eaglemana „Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Która z książek Davida Eaglemana uzyskała nominację do Nagrody Pulitzera? Odpowiedzi wysyłajcie je na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Davida Eaglemana „Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 28 lipca 2023 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na nadesłaniu szczerych odpowiedzi na pytanie: Która z książek Davida Eaglemana uzyskała nominację do Nagrody Pulitzera?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.
8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie pod odpowiedzią konkursową na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Która z książek Davida Eaglemana uzyskała nominację do Nagrody Pulitzera? Odpowiedź: Chodzi o recenzowaną przez nas książkę „Dynamiczny mózg”, która ukazała się na Zachodzie w 2020 roku jako „Livewired: The Inside Story of the Ever-Changing Brain” i otrzymała nominację do Nagrody Pulitzera. Książki otrzymują: 1) Norbert Kamiński, Poznań; 2) Henryka Polak, Zielona Góra. GRATULUJEMY! (wpis z 2 sierpnia 2023)