STANISŁAW BUBIN
Pamiętacie „Niemożliwą fortecę” (2018) i „Tajemne rysunki” (2023) Jasona Rekulaka, wydane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo? Autor tych książek – pisarz o polskich korzeniach – wraca do nas z mistrzowsko napisanym thrillerem „Ostatni gość weselny”. Rzecz jest o ojcu, który postawił na szali wszystko, by uratować córkę Maggie przed ryzykowną decyzją. A tą ryzykowną decyzją był jej zamiar wyjścia za mąż za syna multimiliardera, jednego z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. Dlaczego Aidan Gardner nie przypadł ojcu do gustu? Czy uda mu się powstrzymać jedynaczkę przed koszmarnym błędem? Zapewniam, lepszego kryminału w tym roku nie przeczytacie!

Jason Rekulak ma niezwykle bujną wyobraźnię. Wie, jak przykuć uwagę czytelników. Napisał książkę, od której nie można się oderwać. To cudowna mieszanka tajemnic, dramatu rodzinnego i napięć społecznych. Porywające tempo, świetny styl i mnożące się zagadki nie pozwolą Wam zasnąć przez całą noc. Książka „Ostatni gość weselny” zadowoli nie tylko dotychczasowych fanów autora, ale i zyska mu nowych.
Jej bohaterem i narratorem jest kierowca firmy kurierskiej UPS, Frank Szatowski, 52-latek z miasta na prowincji, z polskim nazwiskiem, na którym wszyscy Amerykanie łamią sobie zęby, uczestnik operacji Pustynna Burza. Człowiek solidny i uczciwy, szanowany w pracy i wśród sąsiadów. Całe dorosłe życie przepracował w United Parcel Service, rozwożąc dużą brązową furgonetką paczki z towarami zamówionymi przez internet. Szczycił się tym, że należał do Kręgu Honorowego, elitarnej grupy kierowców, którzy przepracowali w firmie dwadzieścia pięć lat bez wypadku, bez najmniejszej nawet stłuczki. Nieźle zarabiał, część pensji odkładał regularnie na konto, miał solidne zabezpieczenie na starość. Żył sam, bo jego żona zmarła na tętniaka mózgu, a z dorosłą córką od trzech lat nie miał kontaktu. Z tego powodu bolało go serce, cierpiał. Parę razy próbował przełamać lody, był zdruzgotany długą i nieszczęśliwą rozłąką, lecz Maggie była twarda, nie mogła mu wybaczyć pewnej sprawy.
Któregoś dnia Frank doznał jednak szoku. Po trzech latach upartego milczenia niespodziewanie odebrał telefon od podekscytowanej Maggie. Jakby nic się nie stało. Była słodka i miła. Jeszcze bardziej był zdumiony, kiedy córka zaprosiła go na swój ślub w leśnym rejonie New Hampshire. To był dopiero początek niespodzianek – okazało się, że wybrankiem Maggie został Aidan, syn słynnego multimiliardera z branży technologicznej, właściciela koncernu Capaciti w Bostonie, a sam ślub miał się odbyć w najbliższym czasie w luksusowej prywatnej posiadłości Gardnerów, do której tacy ludzie jak Frank, przedstawiciele klasy średniej, zwykle nie mieli prawa wstępu. Co więcej, ślub miał się odbyć po sześciu miesiącach od zawarcia znajomości Margaret z Aidanem, awangardowym artystą malarzem. Na ślub i przyjęcie weselne miało przybyć ponad trzystu gości. Oczywiście Frank Szatowski niewiele więcej dowiedział się o narzeczonym i jego rodzinie przez telefon, Maggie stanowczo zachęcała go, żeby przyjechał jak najszybciej do Bostonu, by poznać Gardnerów, o których Frank nigdy wcześniej nie słyszał, bo to nie byli ludzie „z jego bajki”. Ponieważ jednak chciał szczęścia dla swojego jedynego dziecka i pragnął naprawić zerwane relacje (dowiedział się tylko z pierwszej rozmowy, że córka robi karierę w zarządzie Capaciti), zdecydował się ruszyć swoim starym jeepem do Bostonu.
I wtedy się zaczęło! Jako bystry obserwator (w końcu w wojsku był wywiadowcą i tropicielem) szybko zorientował się, że w związku jej córki z Aidanem, a także z jego ojcem, Errolem, jest coś budzącego niepokój. Najpierw to były drobiazgi, lecz niepokojących sygnałów przybywało. Niestety – jak później Frank przyznał sam przed sobą – gdy chodzi o córkę, ojciec nie zna granic, by siebie samego oszukać. I oszukiwał siebie, że może myli się, że źle wszystko interpretuje. Tłumił w sobie niepokój, bo wszyscy – łącznie z jego starszą siostrą Tommy – przekonywali go, że jest przewrażliwiony, że Maggie ustawiła się na całe życie, a Aidan jest świetnym kandydatem na męża, czułym i troskliwym, i że będą doskonałą, kochającą się parą małżeńską. Więc zaczął ganić się za nadmierną i niepotrzebną podejrzliwość wobec rodziny Gardnerów. Która rodzina nie ukrywa przed światem jakichś tajemnic, to przecież normalne? Frank Szatowski zgodził się ostatecznie na ślub, na przyjazd do fantastycznego leśnego ośrodka, na poprowadzenie córki przed oblicze pastora i wygłoszenie okolicznościowej mowy. Wypożyczył elegancki smoking, za zgodą Gardnerów zabrał ze sobą w drogę swoją siostrę i dziewczynkę z rozbitej rodziny, którą Tommy opiekowała się jako rodzina zastępcza (Frank nie chciał, żeby jechała, lecz ostatecznie uległ presji). Zatankował wysłużonego jeepa pod korek i wyruszyli.
Pierwsza z serii szokujących niespodzianek spotkała go przed przyjazdem do New Hampshire – najpierw Frank dostał anonimowy list ze zdjęciem ze zwykłej drukarki, w którym ktoś ostrzegał go, że Aidan, narzeczony jego córki, jest mordercą, a później, tuż przed wjazdem na teren eleganckiej rezydencji za wysokim, starannie strzeżonym płotem, pewien człowiek spod przydrożnej knajpy, niestety, będący pod wpływem alkoholu, poinformował go, że poprzednia dziewczyna Aidana zniknęła w przedziwnych okolicznościach i że ojciec chłopaka wraz z prawnikami wszystko zatuszowali. Ciała nie znaleziono, tylko w lesie policja odkryła jej samochód i zakrwawioną kurtkę. Jakiś czas trwały poszukiwania, jednak ostatecznie sprawę zamieciono pod dywan. Bogaci przecież mogą wszystko!…
Czy to właśnie w tym momencie Frank Szatowski doszedł do wniosku, że już czas zakłócić radosne przygotowania do wesela? Bo za wcześnie na świętowanie, gdy mnożą się tajemnice? Może lepiej ostrzec Maggie i nie dopuścić do ślubu? Frank, typowy ojciec z klasy średniej, trochę idealista i naiwniak, nie wiedział jednak, z kim zadziera. Ktoś bowiem postanowił, że ślub m u s i się odbyć. Biedny ojciec nie wiedział, że lista mrocznych sekretów rodziny Gardnerów dopiero się przed nim otworzyła. Jak walczyć z kimś tak potężnym o duszę córki, kiedy sama córka nie życzy sobie tego, bo jest ślepa i głucha na wszelkie racjonalne argumenty i znowu zaczyna mieć dość swojego wścibskiego ojca?
Zachodni recenzenci – wśród nich Grady Hendrix, autor powieści „Jak sprzedać nawiedzony dom” – stwierdzili, że Jason Rekulak w najnowszej książce przeszedł sam siebie. To bezwzględnie thriller roku na wymagającym rynku księgarskim! Wciągający, klimatyczny, spiskowy, z efektownym, zaskakującym, ba!, druzgocącym finałem, po którym długo nie można się otrząsnąć. Bowiem nic w tej książce nie jest takie, jak się wydaje – wszystkie przypuszczenia w trakcie lektury walą się jak domki z kart. Autor przebiegle myli tropy i sprytnie wiedzie nas na manowce. Zapomnijcie o swojej intuicji, nie bądźcie jak Frank Szutowski, który zlekceważył wszystkie znaki ostrzegawcze i zapłacił za swoją miłość ojcowską ogromną cenę. Bo przecież gdy chodzi o córkę, żaden ojciec nie zna granic, by siebie samego oszukać.

O autorze: JASON REKULAK (na zdjęciu) urodził się i wychował w New Jersey. Przez wiele lat pracował jako wydawca Quirk Books, niezależnej prasy z siedzibą w Filadelfii. Jego debiutancka powieść „Twierdza niemożliwa” (oryg. „The Impossible Fortress”) została przetłumaczona na 12 języków i znalazła się w finale Nagrody Edgara Allana Poego. Za „Tajemne rysunki” (oryg. „Hidden Pictures”) autor otrzymał nagrodę Goodreads Choice Award 2022. Recenzję tej powieści można przeczytać w LADY’S CLUB na stronie https://ladysclub-magazyn.pl/pan-book/prawde-o-morderstwie-mozna-narysowac-recenzja/. Jason jest aktywnym członkiem Writer’s Guild East i Mystery Writers of America. „Aby móc konkurować z cyfrowymi potęgami, Xboxem i Netflixem, książki muszą być jednocześnie inteligentne i zabawne, a także artystycznie zaprojektowane” – powiedział w jednym z wywiadów. Mieszka w zachodniej Filadelfii z żoną Julie Scott (od dwudziestu pięciu lat), dziećmi i zbyt wieloma, jak twierdzi, zwierzętami domowymi.

Jason Rekulak „Ostatni gość weselny” (tytuł oryg. „The Last One at the Wedding”). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Stron 400, oprawa miękka ze skrzydełkami. Przekład Anna Reszka. Premiera 13 maja 2025. Książkę można zamówić na stronie https://sklep.zysk.com.pl/ostatni-gosc-weselny.html.
Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tego thrillera. Poniżej konkurs dla Czytelników.
KONKURS CZYTELNICZY
Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Jasona Rekulaka „Ostatni gość weselny”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie: Która z książek Jasona Rekulaka ma charakter autobiograficzny i jakiego okresu w życiu pisarza dotyczy? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.
REGULAMIN
1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Jasona Rekulaka „Ostatni gość weselny”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.
2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.
3. Rozdanie trwa od 26 maja 2025 roku do wyczerpania nagród.
4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.
5. Zadanie polega na nadesłaniu jak najszybciej odpowiedzi na pytanie: Która z książek Jasona Rekulaka ma charakter autobiograficzny i jakiego okresu w życiu pisarza dotyczy?
6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.
7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book.
8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową – w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.
