KRÓLOWA CHARLOTTA. OPOWIEŚĆ ZE ŚWIATA BRIDGERTONÓW

Zanim nastali Bridgertonowie, pewna historia miłosna odmieniła brytyjską monarchię… W słoneczny wrześniowy dzień 1761 roku niemiecka księżniczka Charlotta Mecklenburg-Strelitz po raz pierwszy spotkała króla Jerzego III. Tego samego dnia odbył się ich ślub. Młoda królowa była piękna i bardzo inteligentna, a jak się szybko okazało, także uparta i ochoczo manifestująca własne zdanie.

Julia Quinn, Shonda Rhimes, „Królowa Charlotta”. Przekład Ewa Horodyska, Wydawnictwo Zysk i S-ka (www.zysk.com.pl). Stron 480. Premiera 9 maja 2023.

Takie zachowanie niezbyt przypadło do gustu członkom brytyjskiego dworu, którzy od królewskiej małżonki oczekiwali przede wszystkim posłuszeństwa, uległości i rygorystycznego przestrzegania pałacowej etykiety. Niebawem jednak te nieakceptowane do końca przez otoczenie cechy charakteru Charlotty, wewnętrzna energia i niezależność, stały się bardzo przydatne w jej relacjach z królem, gdyż Jerzy skrywał sekrety… I to takie, które mogły wstrząsnąć fundamentami monarchii.

Scena z serialu “Królowa Charlotta” produkcji Netflix Original. FOT. Materiały prasowe

W nowej dla siebie roli – jako członkini rodziny królewskiej – Charlotta musi nauczyć się reguł zawiłej polityki dworu, nieustannie panując nad emocjami i porywami serca, ponieważ szybko zakochuje się w królu, a ten ją początkowo odtrąca. Przede wszystkim jednak musi nauczyć się rządzić i przywyknąć do codziennej walki – o siebie, swojego męża i o wszystkich nowych poddanych, wiele oczekujących od nowej władczyni. Nigdy już nie będzie tą samą zwyczajną Charlottą co przed ślubem. Jej przeznaczenie jest inne – musi się stać prawdziwą królową!

Na podstawie książki wytwórnia Shondaland zrealizowała serial dla Netflixa, kostiumowy dramat dostępny na platformie od 4 maja 2023.

Scena z serialu “Królowa Charlotta” produkcji Netflix Original. FOT. Materiały prasowe

Agnieszka Lis, pisarka: To jedna z najbardziej zaskakujących książek, jakie czytałam w ostatnim czasie. Romans ze wszystkimi cechami gatunku, a jednocześnie… opowieść mocno feministyczna. W głębokiej warstwie poruszająca bardzo poważne tematy – izolacji, odtrącenia, wykluczenia środowiskowego, braku osobistej wolności – a jednocześnie dowcipna i utrzymana w konwencji lekkiej, relaksującej powieści. Ciemnoskóra osiemnastowieczna arystokracja angielska jest oczywiście przymrużeniem oka, ale jej problemy są zadziwiająco realistyczne. I współczesne. Połączenie tych wszystkich elementów w jednym tekście jest pisarskim mistrzostwem. Jeśli ktoś potrzebuje jeszcze uzasadnienia, dlaczego seria o Bridgertonach jest tak popularna… to „Królowa Charlotta” przyniesie wszystkie odpowiedzi.

Julia Quinn. FOT. Roberto Filho

O autorkach: Julia Ouinn (właśc. Pottinger) napisała serię najlepiej sprzedających się amerykańskich powieści o rodzinie Bridgertonów, sfilmowaną przez Netflixa. Jej książki 19 razy pojawiły się na liście bestsellerów „The New York Timesa”. Zaczęła pisać miesiąc po ukończeniu college’u i, pomijając krótki czas spędzony na studiach medycznych, codziennie odtąd stuka w klawiaturę komputera. Jej książki zostały przetłumaczone na 43 języki i cieszą się ogromną popularnością na świecie. Absolwentka Harvardu i Radcliffe, mieszka z rodziną w Seattle w stanie Waszyngton na Wybrzeżu Północno-Zachodnim.

Shonda Rhimes. FOT. Sarah E. Freeman / Wiki Commons

Shonda Rhimes jest amerykańską scenarzystką, producentką telewizyjną (m.in. seriali „Chirurdzy” i „Skandal”) oraz autorką i prezeską światowej spółki medialnej Shondaland. Urodziła się w Chicago, obecnie mieszka w San Francisco. W latach 2007, 2013 i 2021 znajdowała się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu „Time”. Jej praca została uhonorowana licznymi nagrodami, między innymi za zmiany modelu biznesowego w przemyśle rozrywkowym. Należy do Television Academy Hall of Fame (Telewizyjnej Galerii Sław) przyjmującej osoby, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój amerykańskiej telewizji. W 2017 Netflix ogłosił, że zawarł z nią ekskluzywną wieloletnią umowę, na mocy której wszystkie jej przyszłe produkcje będą serialami Netflix Original.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Julii Quinn i Shondy Rhimes „Królowa Charlotta”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jak się nazywał słynny kompozytor, który wystąpił przed brytyjską królową Charlottą w wieku ośmiu lat? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Julii Quinn i Shondy Rhimes „Królowa Charlotta”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 20 maja 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jak się nazywał słynny kompozytor, który wystąpił przed brytyjską królową Charlottą w wieku ośmiu lat?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Wraz z odpowiedzią należy przesłać na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoje dane do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

Sceny z serialu “Królowa Charlotta” produkcji Netflix Original. FOT. Materiały prasowe

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jak się nazywał słynny kompozytor, który wystąpił przed brytyjską królową Charlottą w wieku ośmiu lat? Odpowiedź: Zofia Charlotta z Meklemburgii-Strelitz, nazywana królową Charlottą, była królową Wielkiej Brytanii i Irlandii, żoną króla Jerzego III. Słynęła z zainteresowań muzyką i botaniką. Wraz z mężem szczególnym szacunkiem darzyła niemieckich artystów i kompozytorów, między innymi Georga Friedricha Händla. Pewnego dnia przed parą królewską wystąpił sam Mozart. Jego rodzina w 1764 roku odwiedziła Wielką Brytanię. Wieść o małym, mającym 8 lat geniuszu muzycznym trafiła na brytyjski dwór. Syn Jana Sebastiana Bana, Jan Christian, który królową nauczał muzyki, przygotował dla Mozarta zestaw trudnych do zagrania utworów, a ten perfekcyjnie sobie z nimi poradził. Mozart zagrał również na uroczystościach z okazji czterolecia koronacji Jerzego. Książki otrzymują: 1) Emilia Mucha, Kamień Pomorski; 2) Lech Żółtowski, Warszawa. GRATULUJEMY! (wpis z 24 maja 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress