OD KILKU LAT WYNAJMOWANIE SMOKÓW JEST ZGODNE Z PRAWEM. Recenzja

W zimny niedzielny wieczór na początku 1957 roku kilkunastoletnia (miała niecałe szesnaście lat) Sarah Dewhurst stała z ojcem Garethem na parkingu przy stacji benzynowej Chevron, czekając na smoka, którego najęli do pomocy na farmie… Wynajmowanie smoków było zgodne z prawem, odkąd zakończyły się wojny pomiędzy ludźmi a smokami. „On się spóźnia” – powiedziała Sarah, ale ojciec poprawił ją, że mówi się „ono”. O smokach mówi się „ono”, nie „on” – stwierdził z naciskiem. „Nie nazywaj go imieniem. Nie wyjawiaj mu też swojego. Ono. Nie on”. Dziewczyna pokiwała głową ze zrozumieniem.

Patrick Ness „Płoń” (oryg. ang. „Burn”). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Stron 408, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 26 września 2023. Przełożyła Agnieszka Hałas.

Świetny początek, nieprawdaż? Budzi zaciekawienie. Byłby to dobry wstęp do powieści obyczajowej albo kryminalnej, gdyby nie obecność gada – prawdziwego smoka, mitycznego stwora. W powieści Patricka Nessa „Płoń” smok jest prawdziwy i naprawdę wyjątkowy. Takiego jeszcze nie widzieliście! Nadleciał znad Pustkowia, które leżało jakieś trzysta, może sześćset kilometrów od nich, był niewielki, biorąc pod uwagę, że rozpiętość jego skrzydeł wynosiła piętnaście, nie więcej niż dwadzieścia metrów, poza tym miał kolor niebieski i jedno ślepie, czyli oko. Jego niebieskość (tak naprawdę popielato-srebrzysta szarość, która w świetle elektrycznym wyglądała na błękit) oznaczała, że wywodził się ze smoków rosyjskich, którymi Chruszczow straszył kiedyś Amerykę, ale akurat ten, który nadleciał z północy, znad Kanady, miał akcent nierosyjski i mówił całkiem poprawnie po angielsku, jeśli weźmie się pod uwagę, że gulgotał z głębi trzewi, a nie jak wszyscy inni wprost z gardła.

Dewhurstowie musieli zatrudnić w gospodarstwie zwierzę, bo nie było ich stać, żeby zapłacić ludziom za pracę. Jednak przybyły smok (Kazimir, jak się później przedstawił) okazał się kimś więcej, niż mogłoby się początkowo wydawać. Sarah niezwykle zaciekawiło to stworzenie, które rzekomo nie posiadało duszy, lecz najwyraźniej starało się zapewnić dziewczynie bezpieczeństwo. Smok wiedział coś, czego ona nie wiedziała. Od początku wykazywał podejrzane zainteresowanie dziewczyną i pojawiał się zawsze wtedy, kiedy miała problemy. Czy był tylko pozbawionym duszy zwierzęciem i, jak mówił ojciec, „zasadniczo udomowionym drapieżnikiem” z ostrymi pazurami i paszczą ziejącą ogniem, czy też kimś jeszcze? I dlaczego przybył właśnie na farmę Dewhurstów, żeby pracować za dość marne wynagrodzenie? Dlaczego nie był czerwony, jak wszystkie inne znane ludziom smoki? Skąd wiedział, gdzie znajduje się gospodarstwo Garetha i Sarah, kiedy porwał ich samochód z pasażerami i przeniósł pod stodołę? Jak się później okazało, dziwny smok przybył na ich farmę z przepowiednią, w którą zamieszani byli groźny zabójca, czciciele smoków, agenci FBI, przedstawiciele władz i biura szeryfa, a także sama Sarah. Ten smok miał w sobie coś więcej, niż się wszystkim wydawało. Sarah nie mogła powstrzymać się od ciekawości. Zwierzę, które rzekomo nie miało duszy, najwyraźniej chciało ją ochronić przed brutalnym zastępcą szeryfa, Emmettem Kelby’m…

PATRICK NESS, autor powieści “Płoń”. Fot. Wiki Commons

Książka, jej nieoczekiwane zwroty akcji, robi naprawdę kolosalne wrażenie. I nie jest adresowana wyłącznie do młodzieży, także starsi czytelnicy mogą ją smakować z powodzeniem, na pewno będą zachwyceni. Wielowarstwowa powieść Patricka Nessa łączy elementy historyczne i fantastyczne, by opowiedzieć nam niesamowitą historię i poruszyć uniwersalne tematy fanatyzmu, wiary i wojny nuklearnej, a także odwagi i siły, które mogą się przeciwstawić nadchodzącemu złu. Patrick Ness (rocznik 1971) jest pisarzem, dziennikarzem, wykładowcą na Uniwersytecie Oksfordzkim i scenarzystą BBC. Od tego roku należy do Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Największą sławę przyniosła mu – znana także polskim czytelnikom – trylogia „Ruchomy chaos” i powieść „Siedem minut po północy”. Pochodzi z Fort Belvoir w Wirginii (jego ojciec był wojskowym), dorastał na Hawajach, do szkoły średniej chodził w Waszyngtonie, studiował w Kalifornii, a od 1999 roku mieszka w Londynie (ma podwójne obywatelstwo amerykańsko-angielskie). Za swoją twórczość nagrodzony został między innymi Guardian Children’s Fiction Prize i Costa Children’s Book Award. Nowa powieść to niesamowita historia o fanatyzmie, odkupieniu, zabójcach i smokach, połączenie historii alternatywnej, fantasy i literatury apokaliptycznej. Czyta się jednym tchem – aż do ostatniej strony. Więcej informacji o autorze i jego publikacjach można znaleźć w domenie autorskiej https://patrickness.com/. (Oprac. BUS)

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Patricka Nessa „Płoń”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą kilkoma przykładami na pytanie ogólne, dotyczące historii smoków: Jakiej broni używają smoki niewytwarzające ognia? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze powieści Patricka Nessa „Płoń”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 22 października 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi z kilkoma przykładami na pytanie ogólne, dotyczące historii smoków: Jakiej broni używają smoki niewytwarzające ognia?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jakiej broni używają smoki niewytwarzające ognia? Odpowiedź: Smoki (ang. dragons) to potężne gatunki gadów. Charakteryzują je zazwyczaj cztery główne cechy: umiejętność lotu, wytwarzanie ognia (zianie, samozapłon), skóra pokryta łuskami i jajorodność. Większość z nich wyrzuca z siebie pomarańczowożółte płomienie o wysokiej temperaturze, mające niszczącą moc. Jednak nie wszystkie zieją ogniem. Smoki niewytwarzające ognia posiadają inne rodzaje potężnej broni, na przykład plują kwasem, plazmą, zamarzającą wodą, wrzątkiem lub jadem. Niektóre rażą impulsami elektrycznymi, gazem, metanową mgłą albo pleśnią, a są też takie, które ogłuszają ofiary wysokimi falami dźwiękowymi. Książki otrzymują: 1) Mieszko Wysocki, Wrocław; 2) Barbara Wilczyńska, Kęty. GRATULUJEMY! (wpis z 26 października 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress