KTO TRZYMA POCHODNIE, ŻE CO BYŁO TAK DAWNO, DZIEJE SIĘ W JASNOŚCI? Recenzja

W komnacie, której okna wychodzą na kanały morskiego miasta, pewien człowiek wspomina młodość i ludzi, którzy ukształtowali jego życie. W młodości Danio Cerra został przyjęty do renomowanej szkoły, mimo że był tylko synem krawca. Podjął służbę na dworze panującego hrabiego Uberta z Mylazji i wkrótce przekonał się, dlaczego jest on nazywany Bestią. Los Guidania Cerry odmienił się w chwili, kiedy pewnej nocy rozpoznał Adrię Ripoli, która weszła do komnaty hrabiego z zamiarem zabójstwa. Adria, urodzona do sprawowania władzy, zamiast wygodnego życia wybrała życie wolne i pełne niebezpieczeństw…

Guy Gavriel Kay „Dawno temu blask” (ang. „A Brightness Long Ago”). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023, str. 554, oprawa twarda. Premiera 26 września 2023. Przekład Agnieszka Sylwanowicz
.

W rozwijającej się na kilku planach powieści Guya Gavriela Kay’a „Dawno temu blask”, osadzonej w świecie przypominającym renesansowe Włochy, uczestniczą barwne postacie. Jest wśród nich uzdrowicielka sprzeciwiająca się przeznaczonemu losowi, czarujący, lecz lekkomyślny dziedzic ogromnej fortuny, potężny przywódca religijny, bardziej zepsuty niż pobożny, oraz mający wpływ na nich i na wiele innych osób dwaj najemni dowódcy, a zarazem odwieczni wrogowie, których rywalizacja wciąga do konfliktu cały świat.

Pasjonująca opowieść łącząca fantasy z historią, w której losy bohaterów splatają się dzięki przeznaczeniu, miłości i ambicji. Nic dziwnego, że autor, powołując się na poetę, pytał na wstępie: „Kto trzyma pochodnie, że co było tak dawno, dzieje się w jasności?” Wstąpmy więc do Seressy, Bischio, Firenty, Mylazji, by się dowiedzieć i zanurzyć w plastycznie, szczegółowo oddanych realiach włoskiego renesansu…

Brandon Sanderson, autor „Cytoniczki”: „Guy Gavriel Kay to prawdziwy geniusz fantastyki. Czytam go całe życie i jego dzieła zawsze stanowią dla mnie źródło inspiracji”.

Dzięki Zysk i S-ka Wydawnictwu polscy czytelnicy mieli okazję otrzymać 10 książek tego autora, między innymi takie tytuły, jak: „Tigana”, „Najmroczniejsza droga”, „Letnie drzewo”, „Wędrujący ogień”, „Władca cesarzy”, „Fionavarski gobelin”, „Dzieci ziemi i nieba” (ta ostatnia, ponad 700-stronicowa, ukazała się w lipcu 2021 roku).

Miami Herald: „Kay w niezrównany sposób wybiera z historii jej poszczególne elementy i splata z nich całkowicie zmyśloną opowieść, która sprawia wrażenie przekładu jakiegoś niedawno odkrytego rękopisu z nieznanych nam jeszcze czasów”.

Guy Gavriel Kay. Fot. Viking Kanada

Kanadyjski pisarz GUY GAVRIEL KAY (na zdjęciu) urodził się w 1954 roku w mieście Weyburn w prowincji Saskatchewan, wychowywał zaś w Winnipeg w prowincji Manitoba. Gdy studiował na University of Manitoba, poznał Christophera Tolkiena, któremu pomagał w redagowaniu nieopublikowanych dzieł jego ojca. W 1974 roku przeniósł się na Uniwersytet Oksfordzki i współpracował z Tolkienem nad „Silmarillionem”. W 1976 wrócił do Kanady i ukończył prawo na University of Toronto. Wtedy też zaczął pisać własne teksty i został głównym scenarzystą i współproducentem serialu radiowego „The Scales of Justice”. W 1984 ukazała się powieść fantasy Kaya „Letnie drzewo”, pierwszy tom trylogii „Fionavarski gobelin”. Dziś jest światowej sławy pisarzem fantasy. Wiele jego powieści dzieje się w fikcyjnych krainach przypominających prawdziwe, historyczne miejsca, takie jak Konstantynopol za rządów Justyniana I, Hiszpania za czasów El Cida czy Włochy doby renesansu. Nominowany parokrotnie do nagrody World Fantasy, otrzymał ją w roku 2008 za powieść „Ysabel”.

Guy Gavriel Kay „Dawno temu blask” (oryg. ang. „A Brightness Long Ago”, 2019). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023, stron 554, oprawa twarda. Premiera 26 września 2023. Przełożyła Agnieszka Sylwanowicz. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/dawno-temu-blask.html. Dzięki życzliwości Wydawnictwa mamy dla Was 2 egzemplarze tej frapującej powieści – poniżej konkurs dla Czytelników, w którym można je wygrać.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Guya Gavriela Kay’a „Dawno temu blask”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Z jakiego utworu wybitnego polskiego poety pochodzi motto do powieści, zaczynające się od słów „Grają niezmiennie sfery niebios i planety…”? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Guya Gavriela Kay’a „Dawno temu blask”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 26 października 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Z jakiego utworu wybitnego polskiego poety pochodzi motto do powieści, zaczynające się od słów „Grają niezmiennie sfery niebios i planety…”?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Z jakiego utworu wybitnego polskiego poety pochodzi motto do powieści, zaczynające się od słów Grają niezmiennie sfery niebios i planety (…)? Odpowiedź: Guy Gavriel Kay, autor „Dawno temu blask”, zaczerpnął motto do swojej książki z wiersza wybitnego polskiego poety, noblisty Czesława Miłosza (1911-2004). Wiersz nosi tytuł „Mistrz” i cytujemy go w całości. Fragment wytłuszczony to właśnie motto powieści kanadyjskiego pisarza fantasy.

MISTRZ

Mówią, że moja muzyka jest anielska.

Że kiedy słucha jej Książę

Jego twarz, zakryta, łagodnieje.

Z żebrakiem wtedy dzieliłby się władzą.

Wachlarz damy dworu jest nieruchomy,

Dotyk atłasu nie przywodzi myśli nieskromnych a miłych

I obce, jak w przepaści, ziębną pod fałdą kolana.

*

Każdy słyszał w katedrze moją Missa Solemnis.

Ja gardła dziewcząt z chóru Świętej Cecylii

Przemieniłem w instrument który nas wywyższa

Ponad to czym jesteśmy. Umiem odjąć pamięć

Długiego życia mężom i kobietom,

Aż w dymach nawy stoją przywróceni

Rankom dzieciństwa kiedy kropla rosy

I krzyk z gór były prawdą świata.

*

Wsparty na lasce o zachodzie słońca

Podobny mogę być ogrodnikowi

Który wyhodował duże drzewo.

*

Nie trwoniłem lat kruchej młodzieńczej nadziei.

Mierzę co dokonane. Tam w górze jaskółka

Minie, i wróci nowa swoim skośnym lotem.

U studni zabrzmią kroki, ale innych ludzi.

Pługi zaorzą las. Tylko flet i skrzypce

Będą pracować jak im nakazałem.

*

Nikt nie wie jak płaciłem. Śmieszni. Oni myślą,

Że dostaje się darmo. Przebija nas promień.

Chcą promienia, bo to im pomaga w podziwie.

Albo wierzą w baśń gminną. Raz w cieniu pod olchą

Objawił się nam demon, czarny jak sadzawka,

Dwie krople krwi utoczył ukłuciem komara

I odcisnął na wosku pierścień z ametystu.

*

Grają niezmiennie sfery niebios i planety

Ale chwila pamięci jest niepokonana.

W środku nocy powraca. Kto trzyma pochodnie,

Że co było tak dawno dzieje się w jasności?

*

Żal, już daremny, o każdej godzinie

Długiego życia. Jakie piękne dzieło

Zdoła okupić uderzenia serca

Żywej istoty i komu wystarczy

Uczynki wyznać, które trwają wiecznie?

*

Kiedy stare i siwe pod szalem z koronką

Palce nurzają w wodzie kropielnicy

Zdaje mi się, że mogłaby być jedną z nich. Te same jodły

Szumią, i płytką falą mieni się jezioro.

*

Kochałem jednak moje przeznaczenie.

I gdybym cofnął czas czy wybrałbym uczciwość

Nie potrafię odgadnąć. Linia losu nie wie.

Czy Bóg chce, żebyśmy gubili duszę,

Bo tak ma tylko dar nieskazitelny?

*

Mowa aniołów! Nim wspomnisz o Łasce

Bacz, abyś innych i siebie nie zwodził.

Co z mego zła powstało, to tylko prawdziwe.

Montgeron, 1959

Książki otrzymują: 1) Marta Dąbrowska, Jędrzejów; 2) Karolina Żebrowska-Kolec, Jasło. GRATULUJEMY! (wpis z 31 października 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress