WPŁYW KSIĘŻYCA 2024. PORADNIK OGRODNICZY Z KALENDARZEM NA CAŁY ROK

Portal LADY’S CLUB ma dla Was 3 egzemplarze WPŁYWU KSIĘŻYCA 2024. PORADNIKA OGRODNICZEGO Z KALENDARZEM NA CAŁY ROK. To absolutna nowość z Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl). Z życzeniami udanego sezonu ogrodniczego w 2024 roku otrzymaliśmy od autora, Witolda Czuksanowa, i Wydawcy już osiemnasty rocznik poradnika z cyklu „Wpływ Księżyca”, pięknie wydany i zilustrowany przez poznańską oficynę. Witold Czuksanow przygotowuje pieczołowicie kolejne roczniki od 2007 roku we współpracy z Jolantą Czuksanow (fotografie), Filipem Karpowem (redaktor prowadzący) oraz Barbarą i Przemysławem Kidami (opracowanie graficzne i techniczne).

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY (zwany również biodynamicznym) na przyszły rok, uwzględnia jak zwykle wzajemne relacje między Ziemią, Księżycem i Słońcem, dzięki czemu pozwala na staranne przypilnowanie wszystkich sprzyjających terminów ogrodowych. Rocznik zawiera mnóstwo ciekawych informacji i porad dotyczących kwiatów, krzewów i drzew, interesujących odmian, naturalnych sposobów walki z różnymi plagami ogrodowymi. Nie brakuje także przepisów kulinarnych. Zaletą każdego wydania jest to, że zawarte w nich informacje i ciekawostki pozostają aktualne także po zakończeniu cyklu kalendarzowego, toteż warto kolekcjonować kolejne edycje „Wpływu Księżyca”.

Z OGROMNYM PRZEKONANIEM POLECAMY zatem „Wpływ Księżyca 2024” Witolda Czuksanowa – kolejny tom popularnego poradnika dla wszystkich amatorów ogrodnictwa, którzy w zmaganiach z naturą chcą wykorzystać nie tylko własne doświadczenia i pracę, lecz również kosmiczne moce. Od wieków wiadomo, że wielkie znaczenie w doborze terminów siewu, sadzenia, pielęgnacji ogrodu czy wykonywania cięć ma między innymi towarzyszący nam satelita. I że są tacy ogrodnicy, którzy w ogrodzie nie kiwną palcem, nim nie sprawdzą, co według położenia Księżyca najlepiej się uda. W tym poradniku zalecane prace są opisane dzień po dniu w dwunastu miesięcznych rozdziałach. Wystarczy bieżące korzystanie i… sukces gwarantowany! Będzie on oczywiście zależał także od pracowitości ogrodnika i jego determinacji. Polecane są również w tej książce dobre amatorskie odmiany warzyw, ziół i roślin owocujących, przepisy na naturalne ziołowe preparaty wspomagające rośliny i mikstury do nawożenia. Autor prezentuje nowinki kwiatowe do sadzenia na tarasach i balkonach, a jeśli ktoś ma wątpliwości, czy na 12. piętrze wielkomiejskiego punktowca można zbierać i pałaszować własne truskawki, to niech zajrzy na odpowiednią stronę tego poradnika. Tam krok po kroku Witold Czuksanow opisał, jak założyć taką balkonową uprawę.

SŁOWO OD AUTORA: Nie wiem, jaki będzie rok 2024, ale przypominam sobie rozmowę sprzed wielu lat, w której pewien doświadczony ogrodnik powiedział mi, że pogoda co pewien czas załatwia problem jemioły na drzewach. Rośnie jej teraz wyjątkowo dużo na przydrożnych topolach, klonach, wierzbach i starych drzewach owocowych. Rada była taka, by poczekać, aż zimą przyjdzie minus 30 kilka stopni i sprawa zostanie załatwiona. Wszystko spadnie na ziemię. Nie wiem, czy jeszcze doczekamy takich mrozów, czyli tak zwanej zimy prawdy? Obserwuję za to, że coraz częściej sadzimy w ogrodach rośliny tropikalne. Juki i agawy są na porządku dziennym. Uprawiamy bananowce, palmy, sagowce, wawrzyny i inne egzotyczne rośliny. Niczego nikomu nie zamierzam bronić. Problem polega na tym, że zima prawdy jednak może przyjść i wtedy będzie wielki zawód. A może rzeczywiście doczekamy się zbioru bananów z własnych ogródków? To na pewno będzie zabawne, więc z ciekawością przystępuję do nowego sezonu i kolejnych lat zabawy z ogrodnictwem. Chyba jednak pozostanę życzliwym obserwatorem pochodu tropikalnych roślin. Sercem bliżej mi do drzew i krzewów krajowych: klonów, lip, wiązów, wierzb czy brzózek. Zainteresowanie czytelników nowościami będę podsycał, prezentując nowe trendy ogrodnicze, gatunki i odmiany roślin dekoracyjnych oraz użytkowych. Trudno w to uwierzyć, ale od ubiegłego roku pojawiło się naprawdę wiele nowych roślin, odmian i gatunków. Są nowe kolory, kształty, odcienie i zapachy (…). W kolejnym sezonie życzę wszystkim czytelnikom „Wpływu Księżyca”, by znaleźli swoją ścieżkę. Poznali to, co ich w ogrodach pasjonuje, satysfakcjonuje, pociąga i co sprawia, że praca na świeżym powietrzu jest czystą przyjemnością. Cieszmy się ogrodami.

PORADNIK NA ROK 2024 (160 stron) jest przeznaczony dla wszystkich ogrodników. Wszystkim potrzebna będzie podstawowa wiedza o nowych odpornych odmianach roślin, bezpiecznych dla środowiska metodach nawożenia i ochrony oraz wspomagania roślin. Wreszcie o wykorzystaniu księżycowych i kosmicznych mocy w codziennej pracy ogrodniczej. Jesteśmy przecież małą cząstką wszechświata, a skoro jakaś panująca w nim moc nakazała nam się bawić w zielone, to na pewno i tę naszą przygodę z ogrodnictwem będzie na swój sposób wspierać.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa portal LADY’S CLUB ogłasza dla Czytelników konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Witolda Czuksanowa WPŁYW KSIĘŻYCA 2024. PORADNIK OGRODNICZY Z KALENDARZEM NA CAŁY ROK. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie dotyczące kalendarza: Do czego służy mydło w ogrodzie? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Witolda Czuksanowa WPŁYW KSIĘŻYCA 2024. PORADNIK OGRODNICZY Z KALENDARZEM NA CAŁY ROK, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 2 listopada 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie dotyczące kalendarza: Do czego służy mydło w ogrodzie?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na stronie LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Do czego służy mydło w ogrodzie? Odpowiedź: Mydło ogrodnicze miękkie, potasowe, to naturalny, ekologiczny i bezpieczny środek dezynfekcyjny na bazie naturalnych, wyższych olejów roślinnych, stosowany do mycia narzędzi ogrodniczych, opryskiwaczy, doniczek, pojemników, skrzynek, szklarni i tuneli. Sprzedawane jest jako gęsty płyn z dodatkiem wyciągów ziołowych, zwiększających jego skuteczność. Jest bezpieczne dla środowiska i biodegradowalne. Może również mieć zastosowanie jako oprysk przeciwko mszycom i innym szkodnikom. Dodatek czosnku ma właściwości bakteriobójcze, antybiotyczne i odstraszające owady. Przeciwko szkodnikom roślin działa zawarta w mydle mieszanina soli potasowych kwasów tłuszczowych (kapronowego, kaprylowego, oleinowego i innych). Roztwór wody z dodatkiem szarego mydła pomoże dezynfekować narzędzia ogrodnicze i pojemniki: sekatory, siekiery, nożyki, donice, szpadle, haczki, skrzynki, kuwety do wysiewu. Służy także do mycia szklarni i tunelów foliowych oraz okien inspektowych. Z szarego mydła można też wykonać oprysk o stężeniu 1-3 %, czyli 10-30 g mydła na litr wody – do mycia zabrudzonych powierzchni roślin, jako środek ochronny albo wywar roślinny. Czasami dodaje się do roztworu mydła naftę (na przykład na przędziorki i tarczniki) lub mocny alkohol – denaturat (na gąsienice i larwy owadów). Trzeba jednak wpierw sprawdzić wycinkowo w mało widocznym miejscu, jak roślina reaguje na substancję czynną zawartą w preparacie. Książki otrzymują: 1) Edyta Szczęśniak, Kraków; 2) Natalia Strągowska, Gościcino; 3) Mirosława Lisek, Wola Baranowska. GRATULUJEMY! (wpis z 7 listopada 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress