ODNALEŹĆ SWOJĄ DROGĘ I PODĄŻAĆ WE WŁAŚCIWYM KIERUNKU

Na pewno jest jakiś kierunek różny dla każdego z nas. Może jest jakiś kierunek wspólny dla wszystkich. Istnieje kierunek bezpieczny i osiągalny. Ważne, żeby odnaleźć drogę i podążać we właściwym kierunku. Autorem tych stwierdzeń jest JORGE BUCAY, argentyński pisarz i psychoterapeuta metodą Gestalt. Jego książki sprzedały się na całym świecie w milionowych nakładach i zostały przetłumaczone na siedemnaście języków. Dziś polecamy jego niewielkie pod względem objętości dzieło „Droga do samozależności”, wydane przez oficynę wydawniczą Zysk i S-ka.

Jorge Bucay „Droga do samozależności” (tytuł oryg. „El camino de la autodependencia”).
Przekład Bernadeta Krysztofiak. Zysk i S-ka Wydawnictwo
(www.zysk.com.pl), Poznań 2024. Str. 176, oprawa twarda.

Książka zawiera inspirujące historie i wskazówki, dzięki którym można odzyskać kontrolę nad swoim życiem. „Droga do samozależności” to podróż, która pomoże zrozumieć, że należy wziąć odpowiedzialność za własne życie. Każdy, kto chce żyć pełną piersią i uwolnić się od ograniczających go zależności, powinien przejść tę drogę na własnych zasadach i we własnym tempie. Znany pisarz i psychoterapeuta, niczym wytrawny przewodnik, podpowie, jak nie zgubić się w tej podróży. Autor we właściwy sobie, lekki i przystępny sposób wyjaśnia procesy, które zachodzą w naszej psychice. Prowadzi swoistą rozmowę z czytelnikiem, przytaczając ciekawe przypowieści i anegdoty. Jego książka prowokuje do myślenia, każe zastanowić się nad ważnymi pytaniami i ostatecznie pomaga lepiej zrozumieć siebie i zbudować relacje z innymi, cechujące się miłością i odpowiedzialnością. Ta niezwykła książka pomoże nam lepiej poznać ludzką naturę, a może i samego siebie. Książki Jorge Bucaya sprzedały się dotąd w milionowych nakładach na całym świecie i zostały przetłumaczone na 17 języków. Sam siebie Bucay określa mianem zawodowego pomocnika. Dzieli swój czas na spotkania terapeutyczne w wielu krajach i pisanie książek. Nawiasem mówiąc, książki traktuje również jako narzędzia terapeutyczne.

„Często jesteśmy jak ci słynni ślepcy z opowiadania Perraulta, którzy po raz pierwszy w życiu natknęli się na słonia, lecz nie umieli potem scalić cząstkowej percepcji każdego z nich, by pojąć, jak naprawdę wygląda to ogromne zwierzę. Zbyt często mylimy się, wierząc jedynie informacji dostarczanej nam przez zmysły lub ufając ślepo wyobrażeniom i koncepcjom, w duchu których zostaliśmy wychowani” – stwierdził Bucay w jednej ze swoich książek. Ta, którą polecamy obecnie, to pewien wykład, monolog, a zarazem… dialog. Napisana została prostym językiem, opatrzona – jak zwykle u Bucaya – licznymi przypowieściami i historiami. Mówi o tym, co możemy zrobić dla siebie, żeby nasze relacje były pełniejsze i dawały satysfakcję, żebyśmy mogli pełniej żyć. Pozwoli czytelnikowi o otwartym umyśle wejść na drogę zrozumienia samego siebie. Bucay twierdzi, że zależymy tylko od siebie. Od dorosłego, który jest w każdym z nas i który musi zająć się dzieckiem, którym wciąż jesteśmy. Droga do samozależności to w jego pojęciu droga do przejęcia kontroli nad samym sobą. Autor pokazuje w książce cztery drogowskazy, którymi winniśmy się kierować, jeśli chcemy podążać naprzód i osiągnąć wyznaczony cel: drogę zrozumienia, czyli odpowiedzialności za własne życie, drogę odkrywania drugiego człowieka, drogę strat i cierpienia oraz drogę pełni i poszukiwania sensu. A wszystko po to, by w końcu odnaleźć najbardziej upragnioną drogę – drogę szczęścia. Zgodnie z teorią Gestalt, Jorge Bucay jasno wyjaśnia procesy rządzące naszą psychiką, uzupełniając te wyjaśnienia również wiedzą z innych dziedzin.

Jorge Bucay. Fot. Alejandra Lopez / Materiały prasowe

Jorge Bucay urodził się 30 października 1949 roku w Buenos Aires, stolicy Argentyny. Jest pisarzem, a z wykształcenia lekarzem psychiatrą. W 1973 roku ukończył medycynę na Uniwersytecie w Buenos Aires. Specjalizuje się w psychoterapii, pracując szczególnie metodą terapii Gestalt. Jest terapeutą w różnych krajach, między innymi w Argentynie, Hiszpanii, Chile, Urugwaju, Wenezueli, Kostaryce, Portoryko i Meksyku, gdzie prowadzi zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par. Uczestniczy również w konferencjach i seminariach oraz prowadzi wykłady w Europie. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Gestalt. W 1997 roku reprezentował Argentynę na Międzynarodowym Kongresie Gestalt, który odbył się w Cleveland w Stanach Zjednoczonych. W rodzinnej Argentynie uważany jest za jednego z najlepszych psychologów. Głównym celem książek Bucay’a jest pomaganie ludziom w rozwiązywaniu problemów. W przeważającej części są to proste historie, które mają na celu wygenerowanie odbicia czytelnika, dzięki czemu czytelnik może odnieść podane tam przykłady do swojego życia. Jego książki mają jasny, prosty i zwięzły styl, który jest łatwy do zrozumienia przez każdego czytelnika, zarówno młodszego, jak i dorosłego. Każdy z tekstów zawiera przesłanie, z którego można wyciągnąć lekcję. To teksty, które uświadamiają ludziom takie zagadnienia, jak granice poznania i naszych możliwości, osobista odpowiedzialność, możliwość przezwyciężenia swoich słabości i wiele innych. Jego teksty są w pewnym stopniu wezwaniem czytelnika do przemyśleń nad samym sobą i do odnalezienia w sobie mocnych stron i zdolności. Niewątpliwie książki te wymagają głębszej refleksji i dzięki temu każdy uważny i refleksyjny czytelnik będzie mógł odnaleźć w nich coś dla siebie. W Polsce ukazało się dotąd sześć książek Bucaya: „Pozwól, że Ci opowiem…”, „Opowiastki do przemyślenia”, „Kochać z otwartymi oczami”, „Listy do Klaudii”, „Bajka prawdę Ci powie… o Tobie” i rekomendowana tutaj „Droga do samozależności”.

Jorge Bucay „Droga do samozależności” (tytuł oryg. „El camino de la autodependencia”). Przekład Bernadeta Krysztofiak. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2024. Str. 176, oprawa twarda. Książkę można zamówić w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/group/nowosci/2.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Jorge Bucaya „Droga do samozależności”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie związane z książką: Jak należy właściwie rozumieć pojęcie zdrowy egoizm? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Jorge Bucaya „Droga do samozależności”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 31 lipca 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie związane z książką: Jak należy właściwie rozumieć pojęcie zdrowy egoizm?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jak należy właściwie rozumieć pojęcie zdrowy egoizm? Odpowiedź: Miłość własna, jak to określił filozof i pedagog Jean-Jacques Rousseau, to miłość do samego siebie. Zdolność do kochania siebie to właśnie zdrowy egoizm – kamień milowy do samozależności. Zdrowy egoizm obejmuje pewność siebie, poczucie własnej wartości i dumę z tego, kim się jest. Wprawdzie egoizm ma złą sławę, ale nie należy obawiać się tego słowa w podanym wyżej kontekście. Warto zdrowy egoizm akceptować i nie mylić go z chciwością, skąpstwem, złymi postępkami. Egoista nie musi być od razu złym człowiekiem czy zimnym draniem. Można być egoistą i dzielić się różnymi rzeczami z innymi, sprawiać przyjemności tym, których się kocha. Robiąc to dla innych, egoista oczywiście robi to również dla siebie i w ten sposób potwierdza, że jest od siebie zależny. Dbając o dobro bliskich, zdrowy egoista nie traci z oczu siebie i swoich potrzeb. To właśnie postawa dobrze pojętego egoizmu. Książki otrzymują: 1) Urszula Bałoniak, Leszno koło Przasnysza; 2) Maria Ozga, Sobieszów koło Jeleniej Góry; 3) Sylwia Dembska, Szczecin. GRATULUJEMY! (wpis z 4 sierpnia 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress