ON NIE MOŻE SIĘ DOWIEDZIEĆ, ŻE JESTEM AŻ TAK NIENORMALNA! Recenzja

Koniecznie poznajcie życiową historię trzydziestolatki, która pragnie kochać i być kochaną. Ta książka jest bolesnym i zarazem pięknym spojrzeniem na świat okiem kobiety. Holly Bourne stworzyła w „Pozorantce” sugestywny obraz emocji, z jakimi zmaga się kobieta po bolesnych doświadczeniach, żyjąca z traumą, a jednocześnie próbująca funkcjonować w miarę normalnie.

Holly Bourne, „Pozorantka”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 472. Premiera 16 sierpnia 2023. Przełożyła Marta Faber.

Tę powieść najlepiej zrozumieją oczywiście kobiety, ale adresowana jest również do mężczyzn szukających prawdziwej miłości. April jest miła, ładna i stosunkowo normalna. Zazwyczaj z jednym mężczyzną nie spotykała się więcej niż pięć razy, taką miała zasadę. Za każdym razem, gdy sądziła, że znalazła już kogoś, komu mogła zaufać, osoba ta okazywała się wręcz okropna, była prawdziwą katastrofą. Dziewczyna miała więc złamane serce i czuła się wciąż rozgoryczona. Dlatego wszystkim i wszędzie powtarzała, że nienawidzi facetów!

Być może wszystko zmieniłoby się na lepsze, gdyby tylko April bardziej przypominała Gretel… Gretel była dokładnie tym, czego pragnęli mężczyźni w większości: była bezproblemową, wyśnioną i seksowną „dziewczyną z sąsiedztwa”. Rzecz w tym, że Gretel nigdy nie istniała, a April podszywała się pod nią, tworząc w realu i w mediach społecznościowych fikcyjny profil „nowej ja”. Kiedy April wcielała się w Gretel, randkowanie od razu stawało się o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze, zwłaszcza gdy owijała sobie wokół palca niczego niepodejrzewającego Joshuę. W końcu to April była tą osobą, która rozdawała karty.

Tylko czy dzięki tym zabiegom, manipulacjom i pozoracjom uda jej się kontrolować własne uczucia? Czy będzie w stanie wciąż udawać Gretel, gdy jej relacje z Joshuą zaczną stawać się coraz bardziej intymne? Po co jednak być sobą – myślała April – wielce niedoskonałą, gdy można być perfekcyjną, powabną, seksowną, jednym słowem – doskonałą?… Dokąd zaprowadzi ją ta gra? Czy kiedykolwiek April spodoba się bycie April?

„Pozorantka” to już druga powieść Holly Bourne przeznaczona dla starszego odbiorcy.
FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Giovanna Fletcher, współautorka cyklu „Nowa Ewa”: „Pozorantka” to wnikliwe spojrzenie na to, jak to jest być współczesną kobietą. Lektura inspirująca, skłaniająca do refleksji. Demaskująca i uzdrawiająca.

Anna Kruczkowska, autorka bloga „Kobiece rozmówki przy herbacie… i na rowerze”: Autorka stworzyła sugestywny obraz emocji, z którymi zmaga się człowiek po bolesnym doświadczeniu, żyjący z traumą, a jednocześnie próbujący w miarę normalnie funkcjonować. Niektóre książki mają moc otwierania oczu i zmieniania naszego postrzegania problemu – taka właśnie jest „Pozorantka”.

Justyna Adamson, autorka bloga „Jej spojrzeniem”: Życiowa historia trzydziestolatki, która pragnie kochać i być kochaną. To piękne, ale i bolesne spojrzenie na świat okiem kobiety. Dowód na to, że koszmar przeszłości ciągnie się latami. Zbiór myśli, które zrozumie tylko druga kobieta lub mężczyzna pragnący miłości, mimo wszystko. To życiowe perypetie każdego z nas.

Marian Keyes, autorka „Wakacji Rachel” i „Sushi dla początkujących”: Wyśmienita powieść. Szczera do bólu i słusznie pełna gniewu, a przy tym niezwykle wciągająca. Chylę czoła! (Oprac. BUS)

O autorce: HOLLY BOURNE (na zdjęciu powyżej) jest pisarką i dziennikarką mieszkającą w Londynie. W Polsce ukazały się między innymi takie książki jej autorstwa, jak „Jestem już normalna?”, „Jak trudno jest kochać?”, „To zdarza się tylko w filmach”, „Uziemieni”, „I co ona ma zrobić?”, „…i szczęśliwego Nowego Roku?”, „Miejsca, w których płakałam”, „I co o mnie powiesz?”, „Pozorantka”. Karierę literacką rozpoczęła od prasy. Za swoje artykuły i felietony uzyskała nominację do nagrody Best Print Journalist of the Year. Spędziła sześć lat pracując jako redaktorka i doradczyni do spraw relacji w organizacji charytatywnej dla młodych ludzi, pomagając im w radzeniu sobie z trudnymi związkami, kłopotami osobistymi i zdrowiem psychicznym. Zainspirowana tym, co zobaczyła, zaczęła pisać powieści dla nastolatków, w tym bestsellerową, wielokrotnie nagradzaną serię „Klub Starych Panien”, która pomagała edukować nastolatki. Jej feministyczna wiedza zaczęła się wzbogacać od przeczytania „Jak być kobietą” Caitlin Moran, a rozwijała się podczas pracy w organizacji charytatywnej i na podstawie własnych doświadczeń z codzienną dyskryminacją ze względu na płeć. Kiedy ukończyła trzydzieści lat, napisała pierwszą powieść dla dorosłych „I co o mnie powiesz?” (polskie wydanie Zysk i S-ka, 2019), w której analizowała presję wywieraną na dojrzałe kobiety. „Pozorantka” to jej druga powieść przeznaczona dla starszego odbiorcy. Pisarka bierze też udział w panelu #FeminisminYA, odbywającym się w Wielkiej Brytanii i Irlandii, oraz należy do społeczności World Book Night. Była nominowana do Young Adult Book Prize i jest ambasadorką Women’s Aid (www.womensaid.org.uk), organizacji zwalczającej przemoc domową. Pomagała również tworzyć aplikacje internetowe, edukujące seksualnie młodych ludzi i prowadzi klub książek na temat zdrowia psychicznego Rethink. W przeciwieństwie do swojej bohaterki, April, z dumą mówi, że nie czuje nienawiści do mężczyzn – i jest tak dzięki grupie wspaniałych facetów, których ma w życiu. Więcej o autorce znajdziecie na jej stronie www.hollybourne.co.uk.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Holly Bourne „Pozorantka”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Wzorem bohaterki książki wymień pięć powodów, dlaczego nie należy ufać mężczyznom i pięć, dlaczego można im ufać? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Holly Bourne „Pozorantka”, ufundowane przez poznańskie Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 7 września 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Wzorem bohaterki książki wymień pięć powodów, dlaczego nie należy ufać mężczyznom i pięć, dlaczego można im ufać?

6. Spośród nadesłanych maili redakcja wyłoni 3 zwycięzców, autorów najciekawszych odpowiedzi.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Wzorem bohaterki książki wymień co najmniej pięć powodów, dlaczego nie należy ufać mężczyznom i pięć, dlaczego można im ufać? Odpowiedź: Zestaw przygotowaliśmy na podstawie listów od naszych Czytelniczek. Dlaczego nie należy ufać mężczyznom: * Każdy mężczyzna, którego wpuścimy do serca, może zranić. * Nawet ci dobrzy po bliższym poznaniu okazują się dysfunkcyjnymi, wiecznymi chłopcami. * Mają najczęściej zero refleksji nad światem. * Ciągle żądają przywilejów dla siebie. * Cały czas mają postawę, jakby chcieli dostać medal „za bycie fajnym facetem”. * Wszystkie powody świata pasują do stwierdzenia, że nie należy im ufać. * Nie opuszczają klapy na sedesie. Dlaczego można ufać mężczyznom: * Na pewno nie wszyscy są tacy sami. * Są jak czekoladki w bombonierce – nie wiesz, na jaką trafisz, ale na pewno na początku będzie słodka. * Trzeba w ludziach widzieć to, co najlepsze. * Jeśli nikomu kobieta nie zaufa, umrze w samotności. * Niektórzy z nich są tacy fajni, jak Barack Obama czy Robert Redford. * Ryzykujesz, bo musisz, lecz jeśli nie sprawdzisz, nigdy się nie dowiesz. * Nie osądza się książki po okładce, jednak czytać trzeba. Książki otrzymują: 1) Helena Borowiec, Kędzierzyn-Koźle; 2) Barbara Markowska, Sopot; 3) Karolina Żebrowska-Kolec, Jasło. GRATULUJEMY! (wpis z 16 września 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress