PRZECIW UZBROJONYM ANALFABETOM. OPOWIASTKI Z DWUNASTU MIESIĘCY

Debiut literacki Jana Majchrowskiego, profesora wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego i prawicowego polityka, urodzonego w Warszawie w 1964 roku (najmłodszego syna pisarza Stefana Majchrowskiego). Teraz profesor postanowił najwyraźniej pójść w ślady ojca i stworzył własną książkę – kalendarz skojarzeń historycznych.

Jan Majchrowski „Przeciw uzbrojonym analfabetom. Opowiastki z dwunastu miesięcy”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2023. Str. 192.

Tytuł nawiązuje do życiowej przestrogi, wyniesionej przez rotmistrza Stefana Majchrowskiego z oflagu w Munrau, by nie ginąć z rąk uzbrojonego strażnika-analfabety. Bo nie warto. Mądrzejszy powinien przeżyć. Każdy rozdział zawiera barwną opowieść o jednym wydarzeniu powiązanym z danym miesiącem. To tylko pretekst do okraszonych humorem dopowiedzeń, które następują przy okazji i przybierają postać opowieści o znanych ludziach i nieznanych wydarzeniach, czasem drobnych, lecz charakterystycznych, których autor niejednokrotnie był świadkiem.

Na własnym przykładzie Jan Majchrowski wskazuje, że to co dotyczy historii i spraw publicznych łączy się z tym, co prywatne i osobiste. Oto próbka: córka poety Władysława Broniewskiego, Anka, otruła się gazem w tym samym mieszkaniu na placu Konstytucji w Warszawie, w którym znacznie później zamieszkali rodzice autora i jego bracia. Na kuchence gazowej, którą otruła się Anka, mama autora gotowała potem przez wiele lat obiady dla całej rodziny Majchrowskich.

Prof. Jan Majchrowski. Fot. Materiały prasowe

Stron 192, oprawa miękka ze skrzydełkami. Premiera 19 września 2023. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na https://sklep.zysk.com.pl/przeciw-uzbrojonym-analfabetom-opowiastki-z-dwunastu-miesiecy.html. Dzięki życzliwości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tej książki – poniżej konkurs dla Czytelników, w którym można je wygrać.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książkiJana Majchrowskiego „Przeciw uzbrojonym analfabetom. Opowiastki z dwunastu miesięcy”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jaki tytuł nosiła praca habilitacyjna doktora Jana Majchrowskiego i w związku z jaką jego działalnością publiczną została napisana? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Jana Majchrowskiego „Przeciw uzbrojonym analfabetom. Opowiastki z dwunastu miesięcy”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 28 września 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jaki tytuł nosiła praca habilitacyjna doktora Jana Majchrowskiego i w związku z jaką jego działalnością publiczną została napisana?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jaki tytuł nosiła praca habilitacyjna doktora Jana Majchrowskiego i w związku z jaką jego działalnością publiczną została napisana? Odpowiedź: Praca habilitacyjna Jana Majchrowskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego nosiła tytuł „Ewolucja funkcji wojewody jako przedstawiciela Rządu” i bez wątpienia miała związek z faktem, że jej autor w latach 1999-2000 był pierwszym wojewodą lubuskim. Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych Jan Majchrowski uzyskał w roku 2012. Praca przedstawia ewolucję urzędu wojewody w wymiarze jego funkcji przedstawiciela Rządu (obecnie przedstawiciela Rady Ministrów) od restytucji urzędu wojewody w Polsce w roku 1919, po rezultaty reformy ustrojowej z roku 1998. Uwzględnia także, jako punkt wyjścia, powstanie nowego modelu administracji rządowej w Polsce w okresie Księstwa Warszawskiego oraz zmiany ustawowe dokonane w badanym zakresie do roku 2010. Książki otrzymują: 1) Krzysztof Kozik, Bielsko-Biała; 2) Barbara Pozorska, Osielsko. GRATULUJEMY! (wpis z 12 października 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress