ŚWIĄTECZNE ŚLEDZTWO, CZYLI GDZIE JEST PISANKA NA BOŻE NARODZENIE?

Dwudziesty drugi grudnia, Londyn, lata 50. Policjanci nadkomisarz Brett Nightingale i sierżant Beddoes otrzymują wezwanie do zaniedbanego mieszkania w dzielnicy Islington. Znajdują ciało starszej kobiety i odkrywają, że należący do niej kufer został niedawno splądrowany. Zmarłą okazuje się księżna Olga Karuchin, emigrantka z krwawiącej rewolucją Rosji 1917 roku.

Mary Kelly, Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2022. Stron 280, przekład Anna Kłosiewicz. Książkę można zamówić z rabatem w sklepie internetowym Zysk i S-ka: https://sklep.zysk.com.pl/tajemnica-pustego-kufra-swiateczne-sledztwo.html.

Z jej kufra zniknął skarb… Jajko! Drogocenna, połyskująca jak lód, szron i gwiazdy pisanka bożonarodzeniowa! W ogarniętej świąteczną gorączką stolicy przewija się barwna parada kolejnych podejrzanych: poniewierany przez księżną wnuk Iwan, bogaty jubiler, żądni zemsty komuniści. Nightingale i Beddoes mają twardy orzech do zgryzienia.

Przed nami istna perełka angielskiej literatury kryminalnej – powieść trzymająca w napięciu i zapewniająca godziwą rozrywkę!

Zaginęła drogocenna, połyskująca jak lód, szron i gwiazdy pisanka bożonarodzeniowa! W ogarniętej świąteczną gorączką stolicy przewija się barwna parada kolejnych podejrzanych. Policjanci Nightingale i Beddoes mają twardy orzech do zgryzienia. FOT. PEXELS / COTTONBRO STUDIO

Jej autorka, Mary Kelly, urodziła się 28 grudnia 1927 roku w Londynie. Uzyskała tytuł magistra na uniwersytecie w Edynburgu. W 1950 roku wyszła za mąż za Dennisa Charlesa Kelly’ego. Była pisarką znaną głównie z serii powieści kryminalnych z nadkomisarzem Brettem Nightingale’m. Nadkomisarz jest również bohaterem powieści „Tajemnica pustego kufra” (oryg. „The Christmas Egg. A Seasonal Mystery”), która ukazała się po raz pierwszy w 1958 roku i jest bodaj najlepszym przykładem jej doskonałego, wyjątkowego i niekonwencjonalnego sposobu narracji. Pisarz Martin Edwards stwierdził, że to „nieszablonowy kryminał pióra nieszablonowej pisarki”, a H.R.F. Keating dodał, że „powieść Mary Kelly może być źródłem niesamowitej przyjemności”. Odsłaniając kulisy pracy Scotland Yardu w miejskiej scenerii, utwór wyraźnie odbiega klimatem od schludnych zagadek kryminalnych w sielankowych angielskich posiadłościach, w jakie obfitowały kryminały Agathy Christie i innych autorów złotej ery tego gatunku. Pisarka zmarła w 2017 w wieku niespełna 90 lat.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze książki Mary Kelly „Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie dotyczące książki: Jak nazywały się słynne rosyjskie jajka ozdobne i kiedy zaczęła się ich kariera? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 egzemplarze książki Mary Kelly „Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 12 grudnia 2022 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące książki: Jak nazywały się słynne rosyjskie jajka ozdobne i kiedy zaczęła się ich kariera?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jak nazywały się słynne rosyjskie jajka ozdobne i kiedy zaczęła się ich kariera? Odpowiedź: Chodzi o jaja Fabergé – dzieła sztuki złotniczej z czasów Aleksandra III Romanowa i Mikołaja II. Ich nazwa pochodzi od nazwiska twórcy, złotnika Petera Carla Fabergé, potomka francuskich hugenotów, który przeniósł się do Sankt Petersburga w 1885 roku, kiedy car Aleksander III zamówił u niego złote jajko na prezent wielkanocny dla swojej małżonki Marii Fiedorownej. Książki otrzymują: 1) Mirosława Szlęk, Nysa; 2) Iwona Nikodemska, Łódź; 3) Natalia Strągowska, Gościcino.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress