WIEDŹMA Z PEAK, ŻONA SIR TOBY’EGO I INNE DUCHY LETNIEJ NOCY

Literatura grozy, choć jako gatunek wykształciła się na przełomie XVIII i XIX wieku, sięga korzeniami w głęboką przeszłość, odwołując się do mitów, folkloru i wierzeń religijnych różnych narodów. Historie o duchach, wampirach i czarownicach, pod pozorem rozrywkowych treści z dreszczykiem, skrywają głęboką refleksję nad naturą zła i odwiecznym lękiem człowieka przed śmiercią.

„Duchy letniej nocy”. Antologia opowiadań grozy. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Str. 696, oprawa twarda z obwolutą. Premiera 30 lipca 2024.

Polecamy kolejną stojącą na wysokim poziomie literackim i edytorskim antologię opowiadań grozy brytyjskich i amerykańskich autorów wprost z poznańskiego Zyska. Najnowszy zbiór zawiera opowiadania pochodzące ze „złotego okresu” literatury grozy, przypadającego na początek XX wieku, kiedy wraz z rozwojem prasy i czytelnictwa krótkie opowiadania o nadprzyrodzonych zjawiskach, publikowane w popularnych periodykach, zyskały szczególną popularność. Są to opowiadania brytyjskich i amerykańskich pisarzy tamtego okresu, takich jak Ellen Glasgow, John Buchan, Amelia Edwards i Allen Upward, których twórczość stanowi do dziś doskonały przykład literatury grozy.

Epoka wiktoriańska przyniosła wysyp opowiadań o duchach, nawiedzonych miejscach i demonach. Prawdopodobnie była to reakcja na szybki proces industrializacji, wpływający na osobiste i zawodowe życie wielu osób. Zapewne znaczenie miały też uprzemysłowienie, powiększające się populacje miast, a przede wszystkim rozwój nauki i technologii. Opowiadania grozy pisane były, co ciekawe, głównie przez kobiety i wydawane albo pod męskimi pseudonimami, albo anonimowo, jakby pisarki się ich wstydziły. Przełom przyniosła dopiero publikacja „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa i zaproszenie przez niego znanych pisarzy do publikowania na łamach periodyku „Household Words”. Najwięksi autorzy zaczęli wtedy publikować opowieści o duchach pod własnymi nazwiskami i dawali dobry przykład mniej znanym pisarzom. Nastała złota era literatury grozy – także u Dickensa (był właścicielem połowy redakcji) w jego „Słowach Domowych”, tygodniku redagowanym przez pisarza w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Każdy numer kosztował zaledwie dwupensówkę, zapewniając w ten sposób szerokie grono czytelników.

Liczący 696 stron tom w twardej oprawie z obwolutą, w wyborze i opracowaniu Tadeusza Zyska oraz przekładzie Jerzego Łozińskiego, zawiera opowiadania „Niezamieszkany dom” Mrs. J.H. Riddell, „Duch Guir House” Charlesa Willinga Beale’a, „Monsieur Maurice” Amelii B. Edwards, „Przeszłość”, „Skakanka”, „Włości Dare’a” Ellen Glasgow, „Siły natury i moce ducha” Johna Buchana, „Wiedźma z Peak”, „Żona sir Toby’ego” Rogera Murraya Gilchrista, „Historia Zielonego Domu w Wallington” Allena Upwarda. Premiera 30 lipca 2024. Książkę można zamawiać na stronie https://sklep.zysk.com.pl/duchy-letniej-nocy.html.

Tom „Duchy letniej nocy” wpisuje się do znanej i popularnej serii Wydawnictwa Zysk i S-ka. Polecamy także antologie: „Wigilia pełna duchów”, „Wakacje wśród duchów”, „Z duchami przy wigilijnym stole”, „Gwiazdka z duchami”, „Duchy nocy Kupały”, „Duchy nocy wigilijnej”, „Duchy nocy świętojańskiej” oraz „Duchy zimowej nocy”. Szukajcie i zamawiajcie w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/.

Dzięki uprzejmości wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze antologii. Poniżej nasz tradycyjny konkurs czytelniczy z jednym pytaniem!

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki „Duchy letniej nocy”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy odpowiedzą na pytanie: Który z autorów zamieszczonych w omawianej antologii był gubernatorem generalnym Kanady? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki „Duchy letniej nocy”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 7 sierpnia 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na jak najszybszym nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Który z autorów zamieszczonych w omawianej antologii był gubernatorem generalnym Kanady?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress