WYPARTE, ODROCZONE, ODRZUCONE

Republika Federalna Niemiec od początku swojego istnienia odrzucała żądania odszkodowawcze krajów, które ucierpiały w wyniku okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej. Niemieccy badacze – historyk Karl Heinz Roth i politolog Hartmut Rübner – w swojej monografii analizują przebieg niemieckiej okupacji w Polsce, ujawniają strategie, do których Niemcy uciekały się po wojnie, by odmówić wypłaty reparacji, oraz starają się oszacować wielkość niemieckiego długu reparacyjnego.

Wychodząc z punktu widzenia opartego na prawie międzynarodowym, udowadniają zasadność greckich i polskich żądań oraz proponują swoje rozwiązanie kwestii reparacji. Historię problemu niemieckiego długu reparacyjnego wobec Polski i innych krajów europejskich opisali Karl Heinz Roth (rocznik 1942) i Hartmut Rübner (rocznik 1960). Roth jest historykiem i lekarzem (dr filoz. i dr med.), współzałożycielem Fundacji Historii Społecznej XX wieku, autorem licznych książek i publikacji w czasopismach na temat historii społecznej, gospodarczej, medycznej i naukowej XX wieku oraz metodologii badań historycznych. Rübner jest politologiem (dr filoz.) i członkiem redakcji portalu Sozial. Geschichte Online oraz reasercherem Fundacji Historii Społecznej XX wieku, autorem książek i publikacji w czasopismach na temat historii społecznej i gospodarczej Republiki Weimarskiej, dyktatury nazistowskiej oraz historii nowych ruchów społecznych. Ich wspólna książka opublikowana została po raz pierwszy przez Metropol Verlag w Berlinie w 2017 roku pt. „Verdrängt – Vertagt – Zurückgewiesen. Der deutsche Reparationsschuld am Beispiel Polens und Griechenlands”. Obecne wydanie, pierwsze w tej edycji, powstało we współpracy z Instytutem Zachodnim w Poznaniu. Stron 424, oprawa miękka. Przełożyli Elżbieta Marszałek i Adam Peszke. Premiera 4 maja 2023.

Wehrmacht, siły zbrojne III Rzeszy, utworzone zostały w marcu 10935 roku.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Karla Heinza Rotha i Hartmuta Rübnera „Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie: Na jaką kwotę w pierwszym raporcie z lipca 1944 roku oszacowali eksperci sowieccy z komisji reperacyjnej wartość zniszczeń materialnych dokonanych przez Niemców w Związku Radzieckim, a jaka kwota ostatecznie została przez nich wyartykułowana na konferencji jałtańskiej? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Karla Heinza Rotha i Hartmuta Rübnera „Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 24 maja 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Na jaką kwotę w pierwszym raporcie z lipca 1944 roku oszacowali eksperci sowieccy z komisji reperacyjnej wartość zniszczeń materialnych dokonanych przez Niemców w Związku Radzieckim, a jaka kwota ostatecznie została przez nich wyartykułowana na konferencji jałtańskiej?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Wraz z odpowiedzią należy przesłać na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoje dane do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Na jaką kwotę w pierwszym raporcie z lipca 1944 roku oszacowali eksperci sowieccy z komisji reperacyjnej wartość zniszczeń materialnych dokonanych przez Niemców w Związku Radzieckim, a jaka kwota ostatecznie została przez nich wyartykułowana na konferencji jałtańskiej? Odpowiedź: W pierwszym programie reparacji, opracowanym przez Nadzwyczajną Komisję Państwową w lipcu 1944 roku, eksperci sowieccy szacowali samą tylko wartość zniszczeń materialnych dokonanych przez Niemców na 130-140 miliardów dolarów (według cen z 1938 roku). W okresie poprzedzającym konferencję w Jałcie sowieccy eksperci, spodziewając się zastrzeżeń zachodnich aliantów, podali już tylko kwotę nie mniej niż 20 miliardów dolarów, z czego po debacie spodziewali się otrzymać nie mniej niż 10 miliardów dolarów. Do żądań reparacyjnych dołączyli jednak przymusową mobilizację 5 milionów niemieckich pracowników o wszystkich poziomach kwalifikacji do odbudowy Związku Radzieckiego. Książki otrzymują: 1) Krzysztof Dobrzycki, Bydgoszcz; 2) Lech Żółtowski, Warszawa. GRATULUJEMY! (wpis z 29 maja 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress