JAK MAŁY ZŁY BÓG LOKI URAZIŁ UCZUCIA THORA I CO Z TEGO WYNIKNĘŁO. Recenzja

Loki jest największym oszustem wśród bogów. Lubi się rozbijać i przewracać wszystko do góry nogami. Po swoim kolejnym wybryku Odyn wygnał go z Asgardu, gdzie mieszkają fajni bogowie, prosto na Ziemię i uwięził w ciele jedenastolatka. Na Ziemi mały zły bóg napisał i zilustrował magiczny pamiętnik, w którym można zobaczyć jego przygody. Loki nie pisał go dla przyjemności, kazał mu Odyn. Jeśli zaś w swoim dzienniku cokolwiek zełgał, dziennik natychmiast mu to poprawiał i jeszcze dodawał od siebie obrzydliwe uwagi, jakim Loki jest kłamcą.

Louie Stowell „Loki. Poradnik złego boga: jak być dobrym”. Przekład Magdalena Ciszewska. Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2023. Str. 240, oprawa twarda. Premiera 16 maja 2023.

Jego rodzicami, a raczej pseudorodzicami w Midgardzie na Ziemi zostali strażnik Heimdall, który go od początku nienawidził, i przerażająca olbrzymka Hyrrokkin. Loki musiał z nimi mieszkać pod jednym dachem i robić co mu każą. Na domiar złego dostał do towarzystwa jedenastoletniego Thora, rzekomo brata, który świetnie się bawił, wskakując mu na głowę i puszczając bąki prosto w nos.

Oczywiście Loki może wrócić do Asgardu, ale tylko pod warunkiem, że w ciągu miesiąca wykaże się poprawą swojego zachowania. A jeśli nie? Wtedy czekają na niego wieczne tortury w dole pełnym wściekłych wężów. To takie okrutne! Aby śledzić jego postępy, Odyn nieustannie podglądał poczynania Lokiego w magicznym pamiętniku. I śmiał się, kiedy Loki musiał znosić obecność jedenastoletniego Thora, który łaził za nim cały czas i go zaczepiał. A Loki nawet nie mógł używać swoich niesamowitych boskich mocy.

Czy Loki w końcu nauczy się odróżniać dobro od zła, zaufanie od oszustwa i przyjaciół od wrogów? Niesamowicie dowcipne teksty i świetne, komiksowe ilustracje brytyjskiej autorki Louie Stowell sprawią, że żaden młody i dorosły czytelnik nie będzie mógł oderwać się od dziennika z przygodami Lokiego. Zobaczycie, jak ciężko jest w ciągu miesiąca zrobić wiele dobrych uczynków.

Magiczny pamiętnik wykrywa każde kłamstwo Lokiego, jakie on zapisze, a moralne postępy liczone są w punktach cnoty. Na początek Loki zaczyna od minus 3000 punktów, a jego celem ma być zdobycie plus 3000 punktów cnoty. Wyniki są liczone przez książkę, która zawiera całą mądrość Odyna. Strażnik Heimdall i olbrzymka Hyrrokkin nadzorują Lokiego w przebraniu rodziców, a Thor, udając jego brata, kontroluje go w miejscach, do których rodzice się nie zapuszczają, takich jak szkoła. No, a jeśli podczas pobytu w Midgardzie mały zły bóg Loki użyje swoich prawdziwych boskich mocy albo doprowadzi ludzkość do katastrofy – natychmiast zostanie przez Odyna surowo ukarany. Można się znakomicie ubawić, czytając tę książkę. Zero nudy! A kiedy dojdziemy do końca, dowiemy się, że… ciąg dalszy nastąpi wkrótce w księdze drugiej, bardzo osobistej, pt. „Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę”, w której wystąpią takie cuda jak: przyjęcie urodzinowe, skradzione młotki, konie, zemsta i magia. W tej drugiej książce próbowanie bycia dobrym okaże się jeszcze trudniejsze, bo zniknie młot Thora i wszyscy będą myśleć, że to Loki go świsnął. Aby oczyścić swoje imię, Loki musi: 1) znaleźć ukochany młot Thora, 2) odkryć prawdziwego złodzieja i 3) zmusić wszystkich do przyznania się do błędu, co oczywiście będzie najtrudniejsze.

I jak tu nie dać się oczarować mitami skandynawskimi, humorem i trudnym okresem dojrzewania? Koniecznie przeczytajcie, jak sobie radzić ze zbuntowanymi nastolatkami! „Loki. Poradnik złego boga: jak być dobrym” w świetnym tłumaczeniu Magdaleny Ciszewskiej skupia się na problemach chłopca, który źle się czuje w swojej skórze (narzuconej mu przez Odyna), denerwują go brat i rodzice, nie lubi swojego miasta, swojego domu, swojej szkoły i wszystko widzi w czarnych barwach. To znakomita i pouczająca lektura na lato, do zabawy i przemyśleń.

LOUIE STOWELL, autorka “Lokiego”. FOT. authorfy.com

LOUIE STOWELL o sobie: Piszę książki o magii, bogach i potworach (głównie). Nie wykluczam też pisania o statkach kosmicznych, morderstwach czy szpiegach. Jedyne książki, których obiecuję nie pisać, to te o ludziach siedzących wokół i rozmawiających o swoich uczuciach. Moje ulubione książki z dzieciństwa to „Władca Pierścieni”, „Just William”, kosmiczna epopeja „Halo Jones” i książka o wegetariańskim wampirze o imieniu Vlad Dracula. Uwielbiam wszelkiego rodzaju komiksy i książki faktograficzne o kosmosie i środowisku. Kiedyś pisałam literaturę faktu, ale szczerze mówiąc, to dużo pracy, więc po prostu pozwoliłam, by prawda się wyślizgnęła i teraz zmyślam. Dostajesz listy z reklamacjami, jeśli w książce opartej na faktach twierdzisz, że Jowisz ma niewłaściwą liczbę księżyców, co naprawdę nie jest sprawiedliwe, ponieważ wciąż odkrywają nowe księżyce. Mieszkam w Londynie z żoną Karen, naszym psem Buffy i przerażającą marionetką, która nie ma imienia (ze strony www.louiestowell.com).

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Louie Stowell Loki. Poradnik złego boga: jak być dobrym”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie: Dlaczego autorka „Lokiego” zadedykowała swoją książkę Adrianowi Mole’owi? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze 2 egzemplarze książki Louie Stowell „Loki. Poradnik złego boga: jak być dobrym”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 29 maja 2023 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Dlaczego autorka „Lokiego” zadedykowała swoją książkę Adrianowi Mole’owi?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedzią na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową – w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Dlaczego autorka „Lokiego” zadedykowała swoją książkę Adrianowi Mole’owi? Odpowiedź: Louie Stowell jeszcze jako dziecko czytała powieści Susan Townsend z zakompleksionym nastolatkiem i niedoszłym poetą Adrianem Mole’m w roli głównej. Uznała jednak obecnie, że nie jest to typ bohatera na współczesne czasy i dlatego przewrotnie zadedykowała mu swoją książkę, aby podziękować Adrianowi za to, co zrobił do tej pory i prosić go… by ustąpił miejsca Lokiemu. To Loki ma się odtąd rozbijać i przewracać wszystko do góry nogami. Jest w tym odrobina sarkazmu i typowo angielskiego humoru: Adrian, zrobiłeś co należało i odejdź, teraz są czasy Lokiego, złego boga, który pokaże wszystkim, jak się zdobywa serca młodych czytelników. Wygląda na to, że w tej rywalizacji Loki ma szansę wygrać, ale jak będzie naprawdę – przyszłość pokaże. W każdym razie Louie Stowell ma zamiar jeszcze długo pisać serię książek z Lokim, który już teraz podbił serca nastolatków na całym świecie. Książki otrzymują: 1) Katarzyna Gras, Ciechocinek; 2) Magdalena Tomczyk, Szczecin. GRATULUJEMY! (wpis z 2 czerwca 2023)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress