ZADBAJ O ZDROWIE – SKUTECZNIE ZARZĄDZAJ SWOIM STRESEM!

Jak za pomocą monitora tętna skutecznie zarządzać poziomem stresu, zadbać o zdrowie i poprawić jakość życia? Temu zagadnieniu poświęcona jest książka „Twój puls” Torkila Færø (rocznik 1969), norweskiego lekarza rodzinnego i lekarza pogotowia ratunkowego, dokumentalisty, a także pisarza, reportera, fotografa i obieżyświata, urodzonego w Oslo i nadal tam mieszkającego z żoną i dwójką dzieci.

Torkil Færø „Twój puls”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Stron 296, oprawa miękka. Przekład Filip Filipowski. Premiera 18 lutego 2025.

Torkil Færø ma za sobą ponad 25 lat doświadczeń zawodowych w roli lekarza. Pracował w trzydziestu gminach Norwegii i na całym świecie, odbył dziesiątki tysięcy konsultacji i zdobył wyjątkową wiedzę na temat chorób, które nas dotykają. Do napisania książki i zmiany stylu życia zainspirowała go, jeśli można tak powiedzieć, przedwczesna śmierć ojca.

Sposób, w jaki zostały skonstruowane nasze ciała i mózgi, stoi w fundamentalnej sprzeczności z wyzwaniami obecnych czasów. Szybkie tempo i niezdrowy styl życia, nieustanna presja i brak odpoczynku sprawiają, że jesteśmy bezustannie narażeni na stres, który miewa katastrofalne skutki dla naszego organizmu. Tymczasem istnieje sposób, by nauczyć się zarządzać swoim poziomem stresu i cieszyć się zdrowszym i szczęśliwszym życiem. Pomogą nam w tym smartfon, smartwatch lub inny przenośny monitor tętna oraz książka „Twój puls”.

Jak przekonuje dr Torkil Færø, mierzenie zmienności rytmu serca jest kluczowym narzędziem, dzięki któremu można nauczyć się sprawniej i elastyczniej zarządzać swoją energią. Praktyczne wskazówki zawarte w książce pomogą nam zacząć mierzyć indywidualny poziom stresu i nim zarządzać, odnaleźć właściwy dla siebie rytm ćwiczeń i odpoczynku, dostrzec wczesne oznaki stanu zapalnego i ocenić ryzyko rozwinięcia się choroby, monitorować stan organizmu i ocenić, kiedy nasze baterie są już w pełni naładowane, a my jesteśmy gotowi do nowych wyzwań. Ten praktyczny poradnik pomoże również w poprawie snu i diety, a także w walce z wypaleniem zawodowym i przewlekłym zmęczeniem. Zatem wsłuchaj się w rytm serca – może ci powiedzieć wiele zaskakujących rzeczy!

Fot. Lina Hindrum

O autorze: Dr Torkil Færø (na zdjęciu) urodził się w 1969 w Oslo i nadal tam mieszka z żoną i dwójką dzieci. Jest lekarzem rodzinnym i lekarzem oddziału ratunkowego, twórcą filmów dokumentalnych, autorem i reporterem, fotografem i obieżyświatem. Będąc studentem medycyny, w 1996 zaangażował się w działalność norweskiej organizacji Lekarze bez Granic. Pracował w ogarniętej wojną Angoli. Przez 25 lat pracy jako niezależny lekarz praktykował w przychodniach całej Norwegii, udzielił dziesiątek tysięcy konsultacji i zyskał wyjątkowy obraz chorób, które nas dotykają. Odkrył, że przyczyną jest najczęściej styl życia, który obciąża nasz organizm. Miłośnik życia Torkil Færø zastanawia się, jak możemy w pełni cieszyć się życiem. W książce „Twój puls” krok po kroku wyjaśnia, jak za pomocą pulsometru lub smartfona możemy lepiej poznać własne ciało i zyskać kontrolę nad równowagą stresu i autonomicznym układem nerwowym. On sam popełnił wszystkie możliwe błędy i odzyskał równowagę zdrowotną dzięki wprowadzeniu zmian w stylu życia opartych na pulsie. Torkil Færø jest także wielokrotnie nagradzanym fotografem; wydał albumy ze sztuką fotograficzną, organizował wystawy i prowadził warsztaty fotograficzne w wielu krajach. Nakręcił także filmy dla norweskiej telewizji o pielgrzymkach do Nidaros i Santiago de Compostela. W pierwszej książce „The Camera Cure” połączył swoją wiedzę medyczną i fotograficzną, tworząc wyjątkową pozycję na temat fotografii terapeutycznej, w której mistrzostwo medyczne łączy z robieniem dobrych zdjęć. Podróżował z plecakiem, na rowerze, motocyklu, kajakiem, łodzią i samochodem po ponad 80 krajach i mówi w ośmiu językach.

Torkil Færø „Twój puls”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2025. Stron 296, oprawa miękka. Przekład Filip Filipowski. Premiera 18 lutego 2025. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej wydawcy na stronie https://sklep.zysk.com.pl/twoj-puls-jak-za-pomoca-monitora-tetna-zarzadzac-poziomem-stresu-zadbac-o-zdrowie-i-poprawic-jakosc-zycia.html. Dzięki uprzejmości wydawnictwa mamy dla Czytelników LADY’S CLUB 1 egzemplarz tej książki. Poniżej nasz konkurs.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 1 egzemplarz książki Torkila Færø „Twój puls”. Otrzymają ją ci z Państwa, którzy prawidłowo odpowiedzą na pytanie: Jak można zmierzyć poziom naładowania organizmu? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowi 1 egzemplarz książki Torkila Færø „Twój puls”, ufundowany przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 1 zwycięzcę

3. Rozdanie trwa od 18 lutego 2025 roku.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu prawidłowej odpowiedzi na pytanie: Jak można zmierzyć poziom naładowania organizmu?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 1 zwycięzcę.

7. Wynik zostanie ogłoszony pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji Pan Book.

8. Uczestnicy mają 3 dni na przesłanie wraz z odpowiedziami na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagród drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jak można zmierzyć poziom naładowania organizmu? Odpowiedź: Za pomocą wskaźnika naładowania ciała (ang. Body Battery), który – podobnie jak telefon – wyświetla na zegarku smartwatch procent naładowania ciała, zazwyczaj w skali od 0 do 100. Pojęcie Body Battery wymyśliła firma Garmin. Do obliczeń wykorzystuje się między innymi aktywność fizyczną, tętno, ciśnienie, stres i sen. Aby ocena była wiarygodna, zegarek trzeba nosić cały dzień, a także w czasie snu. Przy niskim poziomie energii organizmu efekty treningu będą słabsze, a koncentracja w pracy – gorsza. W zegarku z odczytem Body Battery, a także w aplikacji Garmin Connect można codziennie śledzić ogólny poziom swojej energii. Im wyższa liczba, tym więcej energii mamy do wykonania różnych zadań i czynności. Niższa liczba oznacza, że nadszedł czas, by oszczędzać energię. Wskaźnik Body Battery może być więc używany do skutecznego zarządzania dniem. Można go również wykorzystać do poznania reakcji organizmu na różne sytuacje i bodźce. Jeśli Body Battery pokazuje rano niski poziom, możemy spojrzeć na pomiary z kilku ostatnich dni, żeby określić, co mogło być przyczyną spadku energii życiowej. Noszenie zegarka do łóżka też się przydaje. Można wtedy unikać rzeczy, które utrudniają spokojny sen, takich jak kofeina, alkohol czy ćwiczenia fizyczne tuż przed zaśnięciem. Książkę otrzymuje: 1) Renata Wolska-Cwajna, Podgórzyn. GRATULUJEMY! (wpis z 25 lutego 2025)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress