Abolicja dla składek

Jestem przedsiębiorcą, od kilkunastu lat sama prowadzę firmę. Zainteresował mnie temat, iż przedsiębiorcy mogą wystąpić do ZUS-u o abolicję z tytułu nieopłaconych składek na własne ubezpieczenie.
Kilka lat temu zwracałam się do ZUS-u z pytaniem, czy mam płacić składki w sytuacji, w której wówczas byłam. ZUS odpowiedział, że nie. Potem, po wielu miesiącach przysłał pismo, że jednak te składki musiałam płacić. ZUS wprowadził mnie więc w błąd. Ostatecznie musiałam zapłacić całą kwotę z karnymi odsetkami – ponad 20 tys. zł.
Czy istnieje prawa możliwość odzyskania tych pieniędzy skoro sprawa dotyczy okresu, któregododtyczy dzisiaj abolicja?

Ustawa z dnia 9 listopada 2012r., zwana ustawą abolicyjną, pozwala osobom prowadzącym działalność gospodarczą na umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999r. do 28 lutego 2009r.

Z chwilą, kiedy płatnik składek opłacił należne składki, jego należności wygasły  – nie posiada on już zobowiązań z tytułu nieopłaconych składek.

Zatem, w świetle obowiązujących przepisów nie ma możliwości odzyskania składek już opłaconych.

Proszę jednak wziąć pod uwagę, że uregulowanie składek na ubezpieczenia społeczne ma istotny wpływ na prawo  oraz wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych, takich jak np. emerytura lub renta.

Przedsiębiorcy, którzy wystąpią z wnioskiem o abolicję muszą liczyć się z tym, że okres oraz kwoty składek które zostaną objęte umorzeniem nie będą uwzględnione przy ustalaniu prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress