czy należy się jednorazowe odszkodowaie wypadkowe?

Chciałam zapytać, czy w ramach opłacanych składek w ZUS-ie przez mojego pracodawcę należy mi się odszkodowanie (zdrowotne) ?? A mianowicie Doznałam urazu a dokładniej stłuczenia stawu kolanowego po godzinach pracy. Aktualnie jestem 3 tydzień na L4 i chcę się dowiedzieć, czy mogę starać się o jakieś odszkodowanie ?!

Z góry dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam Marzena

 

Jednym z ubezpieczeń społecznych jest ubezpieczenie wypadkowe. Świadczenia wypłacane przez ZUS z tego ubezpieczenia są związane z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Pod pojęciem wypadek przy pracy rozumiemy nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z wykonywaną pracą i spowodowało uraz.

Zatem ewentualne jednorazowe odszkodowanie za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu przysługiwałoby pod warunkiem, że uraz, którego Pani doznała, nastąpił w związku z wykonywaną pracą.  Jeśli zdarzenie nie miało związku z wykonywaną pracą, to nie można go uznać za wypadek przy pracy i tym samym nie będą przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress