działalność gospodarcza a kapitał początkowy

Jeśli miałem konto indywidualne bo prowadziłem działalność gospodarczą przed 1999r to co z kapitałem początkowym? Przecież moje konto i wpłaty istnieją w archiwach?

Każda osoba, urodzona po 31.12.1948r. a podlegająca ubezpieczeniom przed 01.01.1999r. będzie miała ustalony kapitał początkowy, który jest jednym z elementów emerytury.

Okres prowadzenia działalności gospodarczej jak najbardziej ma wpływ na kapitał początkowy. Należy jednak pamiętać, że ZUS ustala kapitał na wniosek ubezpieczonego.

Do wniosku należy dołączyć wszystkie posiadane dokumenty, potwierdzające okresy ubezpieczenia.  Aby Zakład mógł zaliczyć okres prowadzenia działalności gospodarczej do kapitału początkowego, osoba zainteresowana musi dołączyć do wniosku stosowne oświadczenie, które zawiera okresy prowadzenia działalności, adres, pod jakim była prowadzona,  charakter tej działalności (np. handel, przetwórstwo), numer NKP, dane osobowe, w tym PESEL. Na podstawie tego oświadczenia Zakład odszuka w posiadanej dokumentacji wszelkie niezbędne dane i przyjmie je do obliczenia kapitału początkowego.

Dodam, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie musi – poza wymienionym oświadczeniem – przedstawiać innych dokumentów na okoliczność uwzględnienia tego okresu do kapitału początkowego.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress