Emerytura dziennikarza

Mój mąż ukończył w październiku ubiegłego roku 60 lat. Od 1978 roku aż do teraz pracuje jako dziennikarz. Czy to prawda, że przysługuje mu prawo do wcześniejszej emerytury, a jeśli tak – jakie warunki musi jeszcze spełnić, żeby ją otrzymać?

Praca dziennikarska należała do pracy w szczególnym charakterze, i z tego tytułu uprawnia do wcześniejszej emerytury. Na dzień dzisiejszy mężczyzna może skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnym charakterze, jeśli na dzień 31.12.1998r. udowodni 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 15 lat pracy dziennikarskiej, objętej układem zbiorowym pracy dziennikarzy.

Jeśli spełni te warunki, to może przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat.

Dodam, że do wymaganego ogólnego stażu 25 lat zalicza się także okres studiów wyższych, przypadających przed rozpoczęciem pracy.

Jeśli zatem Pani mąż, łącznie ze studiami wykaże 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających przed 01.01.1999r. i był objęty układem zbiorowym pracy dziennikarzy, to może zwrócić się do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do emerytury. Zakład na podstawie przedstawionej dokumentacji dokona stosownych obliczeń, na podstawie których wyda decyzję.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress