Kiedy na emeryturę? jak będzie obliczona?

Witam. Mam zapytanie: w lutym 2015r.  ukończę powszechny wiek emerytalny 65 lat. Na jakich zasadach będę miał obliczoną emeryturę? Nie jestem w OFE. Pozdrawiam.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy emerytalnej powszechny wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych w lutym 1950r. wynosi 65 lat i 9 miesięcy. Zatem w Pana wymagany warunek wiekowy spełni Pan w listopadzie 2015r.

Warunkiem uzyskania emerytury jest także udowodnienie jakiegokolwiek okres ubezpieczenia, przy czym ustawa nie określa ściśle ile faktycznie ma on wynosić (inaczej niż dla mężczyzn urodzonych przed 01.01.1949r. – tam okres ubezpieczenia określony jest  na minimum 25 lat).

Wysokość świadczenia wg tzw. zreformowanych zasad oblicza się z uwzględnieniem wartości kapitału początkowego, ustalonego z okresów ubezpieczenia przebytych do 31.12.1998r.  oraz sumy składek, zgromadzonych na koncie ubezpieczonego od dnia 01.01.1999r. Zarówno kapitał początkowy jak i składki podlegają waloryzacji. Suma tychże zwaloryzowanych kwot kapitału początkowego i składek zapisanych na koncie emerytalnym po podzieleniu przez tzw. średnie dalsze trwanie życia (wyrażone w miesiącach) da kwotę miesięcznej emerytury.

Napisano w Pytanie do ZUS
Masz pytanie do ZUS? Wyślij do nas pytanie za pomocą formularza kontaktowego

Aldona Węgrzynowicz Na Wasze pytania odpowiada ALDONA WĘGRZYNOWICZ, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie


imię i nazwisko

adres email

zadaj pytanie

captcha
przepisz kod z obrazka:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress